Yenidoğanlarda kaka problemi

Neymiş problem mi dediniz? Efendim kimisi hiç yapmıyor, kimisi çok yapıyor. Bütün sıkıntı bu durumdan çıkıyor. Bir gün bu blogda bu konu hakkında yazı yazacağım aklıma gelmezdi. Görecek günüm varmış. E  o zaman hazır mısınız kakalı maceralarımıza? Ve işte başlıyoruz:

Ali ile eve geldikten sonra biz de onun bir insan evladı olduğunu düşünerek kaka alışkanlıklarının da büyükler gibi olacağını sanmıştık. Maalesef öyle değilmiş. İlk günler yeşilimsi renkte kaka yapıyordu. Bu bir garip gelmişti. Kaka yeşili diye bir şey var imiş. Bebekler doğmadan çok da detaylarını öğrenmek istemeyeceğiniz bir şekilde anne karnında kakalarını oluşturmaya başlıyorlar. Doğduktan sonra bu kaka abuk bir yeşil renk olarak dışarı atılıyor. Daha sonra hele bir de anne sütü alıyorsa bebeğin sorunsuz bir şekilde kaka yapması bekleniyor. Doktorumuz kimi bebeklerde günde 10 kirli bezin de normal sayıldığını söyledi. Peki bizim sorunumuz neydi? Ali kaka yapmıyordu. Bir gün, iki gün, on gün, on beş gün. Keyfi de yerindeydi sadece kaka yapmayı unutmuş gibiydi. Dertliydik. Bu durumda büyükler annenin sütünün bebeğe yaradığını söylüyorlar. Bilimsel açıklaması da şu, bebek anne sütünün her damlasını kullandığı için kaka olayını 10 gün kadar erteleyebiliyor imiş. Bizimki 15 güne çıkmıştı. Stresler ev ahalisini basmıştı. Telefonla arayan her aile büyüğünün ilk sorusuydu, “Ali kaka yaptı mı?” Hatta Alikakayaptımı.com’u almama ramak kalmıştı.

Allah hepinize bebeği 10 gün sonra kaka yapan annenin mutluluğundan versin. Alibugunkakayaptımı.com’u açmaya çok yaklaşmştık.

Posted by Berna Mutlu Aytekin on 29 Nisan 2015 Çarşamba

“Bebeğim ıkınıp sıkınıyor kaka yapmıyor ne yapacağım ben yazık yavruma” diye ağlayan kadınlardan / erkeklerden olmayın diye yazıyorum. Anne sütü alan bir bebeğin 10 güne kadar kaka yapmaması normalmiş. Bizim tombilinin 15 gün sonunda çokta zorlanmadan kaka yapabilmesini, tabir-i caizse kabız olmamasına doktorumuz da akıl erdiremedi. Biz ebeveynler yukarıda yazdığım gibi bebekleri büyük yetişkinler gibi düşünüp onları da sıklıkla tuvalete çıkmalarını bekliyoruz. Halbuki bağırsak sistemleri o kadar gelişmiş değil. Belki de anne sütü yaradığı için tuvalete çıkma derdine düşmüyorlar. Bu duruma kabızlık demiyoruz. Kabızlık çok başka bir şey. Kabızlığın tanımına geçmeden önce bir de mama kullanan bebeklerin kaka durumlarına göz atalım. Gerek çevremde gördüğüm, gerekse bilimsel makalelerin anlatımına bakılırsa mama alan bebeklerin kabız olma olasılığı çok daha yüksekmiş. Bakın en çok faydalandığım Bebek Yapım Bakım Onarım grubundaki uzmanlar ne diyor:

“Eğer bebek mama ile besleniyor ise mamanın miktarı ve içeriği gözden geçirilerek, ek gıdaya geçmiş bebeklerde ise bebeğin beslenme tarzı gözden geçirilerek soruna çözüm bulmak en doğru yoldur.BYBO

Kabızlık bebeğin kaka yapmaması durumu değilse nedir bu kabızlık. Bebek eğer huzursuz ise, kaka yaparken zorlanıyor ise, renkten renge girip popo kısmında sorun yaşayacak derecede ıkınıyor ise işte o zaman bebeğin kabız olmasından bahsedebiliriz. Onun dışında 10-15 günlük kaka yapmama durumuna kabızlık demiyoruz. Bebeğim kaka yapmıyor diyoruz. Israrla “ah kabız yani çocuk yazııık”diyenlere de hayır kabız değil sadece kaka yapmıyor deyip geçiyoruz. Zorla bebeğe müdahelede bulunmalarına izin vermiyoruz. Nedir bu müdahaleler aşağıda anlatacağım.

Ali’nin rekoru 15 gün. Burada tabii benim de büyük eksikliğim var. Oğlum sadece anne sütü ile beslenmesine rağmen annesi sütünde herhangi bir posalı lifli yiyeceğin bulunmasına izin vermiyor. Şimdi durumu fark ettiğimden beri yediklerime dikkat eder oldum. Tam buğday ekmeğinden yediğim zamanlarda Ali kaka konusunda sorun yaşamıyor. Yaz başlarında da kırmızı erik suyu içerek bu konuya bir çözüm getirmiştim. Hepsinden önemlisi dengeli beslenmek. İnşallah ben de o düzene geçerim.

Kaka yapmayan çocuk kaka yapsın diye neler yapılmaz konusuna da bir gelmek isterim. Bu kısımda oldukça yanlış ve eski yöntemler uygulanıyor. Gerek gaz problemlerinde, gerekse kaka yapmama durumlarında bebeği makattan zeytinyağı ile uyarmak çok sakıncalı. Gazını kolay çıkarması için damla vermek çok sakıncalı Bu şekilde sadece günü kurtarmış oluyorsunuz. Bebeğiniz kaka yapmayı öğrenemiyor oluyor. Ağızdan zeytinyağı vermek, muskat rendesi vermek de yine eskiden gelen bir yanlış yöntem. Muskat verirseniz anne sütü ile birleşen muskat aslında bebeğinizde zehirlenmeye yol açıyor (yan etkisi uyuşma) bu şekilde çocuğunuz uyuşmuş oluyor. Zeytinyağı ise emme yutkunma refleksinden başka bir şey bilmeyen bebeğinizin akciğerlerine kaçar ise tarifi büyük sıkıntılara neden oluyor o da çok tehlikeli.

Bayram hediyesinin en güzeli: 15. günde nihayet kaka yapan bebek.#kakalıpostlarımıözledinizdimi#aliilebenimgünlerim

Posted by Berna Mutlu Aytekin on 17 Temmuz 2015 Cuma

Çocuk kaka yapsın diye neler yapmalı konusuna da bir değineyim. Bol bol ayak masajı çok işe yarıyor. Ayak altına yapılan masajlarda popo bölgesindeki kasları uyararak bebeğinizin ıkınma refleksini harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca ılık suya oturtmak, bacaklarını bisiklet çevirir gibi çevirmek de yine bağırsaklarını harekete geçirici eylemleri oluşturuyor. Karnını sıcak tutmanın kaka yapmaya bir etkisi var mı tartışılır ama gazı giderdiği kesin bilgi.

Bu kabızlık ve kaka yapmama durumuydu. Bir de bu işin ishal boyutu var. O çokça tehlikeli. Şöyle ki ishale yakalanan yenidoğanlar ishal durumunda çok kısa bir sürede 1,5 kilo kilo kaybı yaşayabiliyorlar. Zehirli ishalden bahsetmiyorum bile. İshalden korunmak için sizler ile Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi^nin bir bilgilendirme notunu paylaşıyorum. Beslenme, temizlik ve ishal durumunda yapılabilecekler tek tek anlatılmış.

İshalli Çocuğun Beslenmesi

*Çocuğunuz 6 aydan küçük ve henüz ek gıda almıyorsa :

 • Emzirmeyi sıklaştırın.
 • Her kaka yapışta, kaynamış soğumuş sudan alabildiği kadar içirin.
 • Çocuğunuz 6 aydan büyük ve ek gıda alıyorsa :

 • Çocuğunuzu yemeye teşvik edin ve ona, günde en az 6 kez yiyecek sunun.

 • Kısa aralıklarla enerji ve proteinden zengin, yumuşak, taze hazırlanmış, püre şeklinde yiyeceklerden ( Peynir, haşlanmış yumurta, patates, yoğurt, yoğurt ile yapılmış az yağlı pirinç çorbası, pirinç lapası, haşlanmış et, ızgara köfte, makarna gibi) verin.
 • Potasyumdan zengin besin olarak muz püresi veya taze sıkılmış meyve suları içirin.
 • Şekerli ve yağlı yiyeceklerden sakının, yedirmeyin. Çocuklara böyle gıdalar (çikolata, bisküvi, gofret, kuruyemiş, pastalar, meşrubat, yağ, bal, reçel, pekmez) vermeyin.
 • Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin, ishalli çocuğunuza hiçbir yararı yoktur.

Çocuğunuzu İshalden Korumak İçin;

 • Ona ilk altı ay sadece anne sütü verin.
 • Dokuz aylık olunca kızamık aşısı yaptırın.
 • Çocuğunuza yiyecek hazırlamadan ve beslenmeden önce, çocuğunuzun altını değiştirdikten sonra, kendiniz tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Ellerinizi yıkarken, sabunu elinizde dört defa çeviriniz.
 • İshal olma riskini azaltmak için, çocuğunuzu beslerken biberon kullanmayın.
 • Bebeğinizin yiyeceklerini kolay temizlenen, cam veya porselen kaplarda hazırlayın ve kaşık ile yedirin.
 • Temizliğinden emin olmadığınız yiyecek ve içecekleri asla kullanmayınız.
 • Çiğ sebze ve meyveleri temiz su ile yıkamadan yedirmeyin.
 • Yiyecekleri ağzı kapalı olarak buzdolabında saklayın.
 • Pişirilmiş yiyeceklerinizi oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakmayın. Ve bunları çocuğunuza yedirmeyin.
 • Temizliğinden emin olmadığınız suları, kaynatıp soğutarak çocuğunuza içirin.
 • İçme ve kullanma sularınızı temiz kaynaktan temin edip, temiz kaplarda ağzı kapalı olarak saklayın.

 • İshal su kaybı nedeniyle öldürücü olabilen bir hastalıktır. İshal olan çocuğunuzda su kaybını önlemek için, su ve sulu gıdaları ( kaynamış soğumuş su, ayran, elma, şeftali, havuç suyu, çorbalar) her zamankinden fazla verin.

 • Her kakadan sonra, iki yaş altı çocuklara bir çay bardağı, iki yaş üstü çocuklara ise bir su bardağı yukarıda yazılı içeceklerden mutlaka içirin.
 • İshalli olan çocuğu aç bırakmayın, beslenmesine devam edin. İshalli çocuğu sık sık ve az az besleyin. Emiyorsa anne sütünü kesmeyin. Daha sık emzirin. Çocuğunuza, ishali geçtikten sonra, iki hafta süre ile ek bir öğün verin.
 • Çocuğunuza, ağız ve dilin kuruması, bıngıldak ve gözlerin çökmesi, göz yaşının olmaması, karın derisinin çekilip bırakıldığında yavaş yavaş geri dönmesi gibi su kaybı belitileri yönünden yakından izleyin.
 • İshalli çocuğunuza, doktor önerisi dışında antibiyotik vermeyin. İshal kesici ilaçların çocukluk çağı ishal tedavisinde asla yeri yoktur.

Aşağıdaki durumlarda çoçuğunuzu hemen bir sağlık kuruluşuna götürünüz:
Belirgin susaması veya su kaybı belirtleri varsa, çocuğunuzun ishali üç gün içinde düzelmiyorsa, çok sık veya fazla miktarda kaka yapıyorsa, tekrarlayan kusmaları oluyorsa, yeme içme bozulduysa, kakasında kan varsa, ateşi yüksek ise.

Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi

Yine böyle bir durumla karşılaştığınızda ishali kesmesi amacıyla hazırlayabileceğiniz İshal Çorbası tarifini de aşağıda paylaşıyorum. Umarım hiç ihtiyaç duymazsınız.

İshal Çorbası
2 çorba şığı yoğurt
Üstüne 2 bardak su
1 çorba kaşığı buğday nişastası (ishali keser)
1 küçük patates (ishali keser)
1 diş sarımsak (antibiyotik)
Yarım ince kıyılmış soğan (antibiyotik)
Yağ eklemeyin!
Kimyon BYBO

Ali için böyle bri sorun yaşamadık, umarım da yaşamayız. Gram gram büyüttüğümüz bebeklerimizin bir ishal ile kilo kaybı yaşaması çok korkunç. Umarım sizin bebekleriniz de hep mutlu ve sağlıklı olurlar. Bu konu ile ilgili öğrendiklerim ve size aktaracaklarım bu kadar. Sizler de yenidoğanda kabızlık ishal ve tedavi yöntemleri ile ilgili ilaç içermeyen önerilerde bulunmak isterseniz lütfen yazıma yorum bırakın. Sağlıcakla kalın.

Berna Mutlu Aytekin

28 yorum

 1. aslan bebe   •  

  Kaka değil. Bok olmalı.

 2. Zeliha deniz tepeli   •  

  Benim bebegimde kaka sorunu var okudumda rahat ladım kac gğndür yapamıyo endişe ediyodum

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, yazımın faydalı olmasına sevindim sağlıklı günler dilerim. bol bol gaz masajı yapmayı unutmayın. rahatlasın bebeğiniz. sevgiler.

 4. Nursultan   •  

  Çocuğum sürekli ikiniyor ve dün gece iki kez fiskirtarak kustu eşim endişelenme diyor ama sizce bu sorun müdür ayrıca 2 kez asiri zorlanarak yapıyor kakasini bazen de hiç ve huzursuz kilo da alamıyoruz

 5. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba doktorunuza danışsanız daha iyi olacak. ben sadece araştıran bir anneyim sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 6. Sevda   •  

  Mrb. Benım bebegım 2 aylık sadece aptamil devam sütü alıyor ve 6 gundur kakasını yapmıyo yapamıyo fitil yada zeytinyağlı kulak cubugu ile uyarınca yapıyo bu normal mi

 7. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, süt alerji yapmış olabilir. doktorunuza danışıp sütünü değiştirin herhangi bri şeyle uyarmanızı önermiyoruz. fitil içinbir şey diyemeyeceğim anne sütü alsa önermeyeceğim de bilemiyorum doktorunuza danışın. belki gerekiyordur.

 8. Halil   •  

  Bebegim 1 aylik doktor konturolunden sonra kusma sorunu vardi doktorum bebelac kusma sorunlari icin bir urun onerdi fakat simdide kaka yapmasi durdu gunde 4 5 defa yapiyodu simdi hic yok anne sutu aliyo telaşlanmaya başladim

 9. Aydan   •  

  Merhaba bnm bebeğim de fitil dışında kaka yapamıyor bugün 11. Gün hala beklemelimiyim sadece anne sütü alıyo ama doktorlar çok şaşırıyo hemen yaptır diyorlar acaba kötümü yapıyorum fitil atmakla siz en fazla kaç gün beklediniz

 10. Merve akpinar   •  

  Merhaba berna hanim beylikduzu buyukcekmece bolgesinde onerebileceginiz cocuk doktoru var mi? Dr.unuz kimdir??

 11. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, maalesef henüz doktorumuz yok. buralarda ünlü bir doktora güvenmiştik. son anda karşımızdaki hastaneye gelmek yerine bodrum’a yerleşme kararı aldı. ortada kaldık.

 12. Elma   •  

  Merhaba berna hanım bebegim ilk ayından sonra kaka yapmakta hep zorlanıyo 6 gün 5 gün müdahale etmeden yapmıyor fitil lama yaparak yagla uyararak anca yapıyo çok ıkınıp sıkılıyo gaz sorunumuz var alttan kaka yapmadıgı için üstten atıyo kusuyo bazen direkt sütü kusuyo bazen kesik kesik peynir gibi kusuyo bu arada sadece anne sütü alıyoruz kilo alımımız çok güzel bi sıkıntı yok diyor doktorlar çok şükür ama kaka problemi yasıyoruz çok endişeleniyorum kac gün yapmaması normal acaba sadece anne sütü alıyo uzun oldu şimdiden tesekkürler

 13. Büsra   •  

  Merhaba benim bebeğimde 18 gündür kaka yapmıyor sadece anne sütü alıyor. Doktora gidiyoruz takip ediliyor yapması için herhangibir ilaç vs vermedi çok korkuyorum. Siz nedenlerini araştırmışsınız nelerdi nedenleri?

 14. Mukaddes   •  

  Benim bebeyi 1 buçuk aylık ve fitil olmadan yapmyoru 25 gundur hıç yapmyoru ve açı çektin göryorum be fitil vermke zorundayım

 15. Mukaddes   •  

  Anne süt veryorum kaka sorunumz var

 16. Nazan   •  

  Merhaba bodruma yerlesti dediğiniz doktorun adini ogrenebilir miyim? Bodrumda yasiyoruz hala tam icimize sinen bi doktor bulamadik.. teşekkürler

 17. Anne   •  

  Kaçıncı ay düzeldi bu az Kaka yapmaca ? Bizim rekor 18 gün ?

 18. İlknur Ayten   •  

  Günde iki kez yapıyor ama emerken kendini sıkıyor

 19. Yesim   •  

  Benim kizim uc aylik suan 14. Gun hala kaka yapmadi hic bir rahatsizligi yok doktor mudehale etmeyelim dedi ben cok gergindim ama yazinizi okuyunca rahatladim

 20. Melike   •  

  Merhabalar benm bebeğimde 2 aylık sadece anne sütü alıyor ama 6 gün oldu kaka yok bir kez daha olmustu ama o 2 gün sürmüştü zeytin yağı içirdim poposuna sürdüm yaptım şimdi aynı işlemi yapıyrm hala yok sizin durumu okudum rahatlasamda aklımda doktora gıttım karnı yumuşak gaz yok ıkınmıyor rahat yani fitil kullanmamı önermedi alışır hemen bekle senı isal edebilecek meyveler ye dedı şimdi onu deniyorum (incir,kayısı yiyorum) bakalım işe yarayacak mı cok endişeliyiz yine de kaka nın geleceğini 4 gözle bekleyeceğim aklıma gelmezdi allah herkeze kolaylıl versin cok zor durum…

 21. Meltem   •  

  Merhabalar yaziniz beni cok rahatlatti. Bende emziren bir anneyim ve sizde ki durum bizde de var ” kizim bebek kakasini yapti mi? Perisan oldu o cocuk yazik” gibi gibi.. Benim sorum şu kizim 26 gunluk “su” içirmelimiyim kizima?

 22. Seyfi yilmaz   •  

  Benim cocuğum dogumdan 3.gün ve 4 gün kakasıni yaptı şuan itibarıyka 8 günden beri yapmıyor ama bol bol gaz salıyor sizin anlatımınıza göre narmal .

 23. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  hanımınız süt veriyorsa normal. eğer mama alıyorsa normal değil. sağlıkla büyütün bebeğinizi. sevgiler.

 24. Hanife   •  

  Merhaba bebeğim daha yeni doğdu beş günlük ilk iki gün kakasını yaptı üç gündür yapmadı surekli gaz çıkartıyor bu da normal bir durum mudur

 25. Melek   •  

  Merhaba , oğlum 5 aylık oldu ve 12 gündür kaka yapmıyor. Neredeyse hergun yapardı. Ultrason ve rongen cekildi. Hicbir sorun yok dedi doktor fakat ben cok endiseliyim. Emzirirken çok sıkıntı çekiyor. Siz sadece emzirdiniz mi yoksa ek gıda vermeye başlamış miydiniz? Doktor henuz ek gıda verme diyor. Tanıdıklar yemek vermedigin icin oluyor diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

 26. Mehtap   •  

  Merhaba bebeğim hem anne sütü hemde devam sütü veriyoruz uzun süre kakasını yapmadı 2 gün önce sıvı şeklinde yaptı ve gaz problemimizde var ve birdaha kaka yapmadı ne yapmalıyım?

 27. Kübra   •  

  Bebeğim 11 gündür kaka yapmıyor sürekli ağlıyor neden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir