Yeni anne babaların okuması gereken kitaplar

Ali doğalı 3,5 ay oldu. İlk günlerde aldığım kitapları evin her yanına dağıtmışım. Halimiz çok komik. Her koltukta bir kitap. Her odada bir kitap. Hepsini de okuyoruz. Ben, eşim ve annem üçümüz birden okuyoruz hem de. Durumumuz vahim. Birinden bir şey öğrenen diğerlerine de söylüyr. Uyku düzeni ve buna benzer konularda bu kitaplar bize çok yardımcı oldu. Yani en baştan aldığımız önlemler sayesinde çok şükür her şey yolunda gidiyor. Biraz daha bir şeyleri bilerek çocuk büyütmek her zaman deneme yanılma yönteminden iyidir. Bu süreçte faydalandığım kitaplardan ve nelerden bahsettiğinden kısaca aşağıda değineceğim. Umarım size de faydalı olur.

Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?

Baştan söyleyeyim diğerlerine göre biraz tuzlu bir kitap. Ama cilti olmayanı, saman kağıda basılmış olanı vs var. D&R’lar da satılıyor. Böylece daha ucuza mal edebiliyorsunuz. Ben indirimde olduğu dönem Babil.com‘dan almıştım. Kargo da ücretsizdi, mantıklı bir fiyata gelmişti. Öncelikle kitap sitelerine üye olun ki daha uygun fiyatlara satın alım yapabilin. Kitap okumayı pek sevmiyroum derseniz alışacaksınız. Daha bu bebişin hikaye kitapları olacak kitapsız hayat mı olur hem . Siz okuyun ki o da sizi okurken görüp kitap okuma alışkanlığı edinsin. Bu da genel bir tavsiyem.

Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?

Gelelim kitabımızın faydalarına. “Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?” serinin ikinci kitabı. Arlene Eisenberg , Heidi E. Murkoff ve Sandee E. Hathaway tarafından kaleme alınmış. İlkini şu yazımda anlatmıştım. Benim hamileliğim kendisini okuyarak geçti. Oldukça faydalıydı. O kitap ikincisine referans oldu diyebilirim. Aldım iyi ki de almışım. Çok faydalandım. Kitabın içinde soru cevap şeklinde bölümler var. Bu aylara göre bölünmüş durumda. Yani hangi ay hangi soruları sorabileceğiniz düşünülmüş ve onlar için ceaplar mevcut. Sırf o kısım bile hayat kurtarıcı. Ay gelişimlerinin kısaca özetlendiği bölüm de çok başarılı. Bir de ay kontrollerinizde doktora gittiğinizde yapılacaklar/sormanız gerekenler bölümü var ki tadından yenmez. Anlayacağınız “Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?” genel olarak bebek bakımı konusunda başucu kitabınız olacaktır. “Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?” Epsilon Yayınevi’nden çıkmış. 595 sayfa. Bendeki 16. baskısı imiş. Çılgınca satılıyor olmalı.

Yeni annelere mucize çözümler

yeni annelere mucize çözümler

Tracy Hogg ve Melinda Blau‘nun anneler ve babaların da pek tabii hayatını kolaylaştıran kitabı, Yeni annelere mucize çözümler Gün Yayıncılık’tan çıkmış. Genel olarak E.A.S.Y yöntemine değinse de ben özellikle arka kısımda bulunan indeks bölümünden faydalandım. Kitap ana olarak başarının sistemli bir rutin oluşturmaktan geldiğini söylüyor. Sadece bebek yetiştirirken değil bebeğin gelişi ile değişen aile hayatınızı da bir rutine oturtmadan bu kitaptan fayda sağlayabilirsiniz. Bebek mizacına göre size uygulamanız gereken yöntemleri anlatan kitabın dili oldukça akıcı. Baştan sona keyifle okursunuz. Bizim ali E.A.S.Y rutinine geçişte sorun yaşamadı ama uykuya yatırma konusunda çıldırdığım anlarda bu kitap bana ilk 2 ay oldukça faydalı oldu. Umarım size de fayda sağlar.

Annelik Akademisi – Bebeğim

 

annelik-akademisi-bebegim20111003124311

Pediatrist, Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin‘in editörlüğünü yaptığı Annelik Akademisi serisinin bana göre en faydalı kitabı. Bu kitap emzirme, sütten kesme, büyüme ve gelişme, sağlık ve güvenlik konularında daha doğru bilgilere sahip olmanızı sağlıyor. Yeni doğan değil ama özellikle ilk 6 aydan sonra faydalanacağımız bilgiler içeriyor. Yani şimdiden alın kütüphanenize katın en iyisi. Kitap Boyut Yayınlarından çıkmış 191 sayfa. Renkli anlatımı ile akılda kalıcı bilgilere sahip olacaksınız.

Sleep Lady / İyi uykular, tatlı rüyalar

sleep lady iyi uykular tatlı rüyalar

Uyku düzenimizi ilk oturtmaya kalktığımda ilk başladığım kitap buydu. Ama bu teknik bize pek faydalı olmadı. Daha doğrusu Ali henüz bu sistemi algılayacak yaşta değil. Ama bebeğiniz özellikle 5 aydan büyükse ve uyku problemi yaşıyorsanız bu tekniği öğrenip uygulayabilirsiniz. Sleep Lady, iyi uykular, tatlı rüyalar kitabı Kim West, LCSW- C ve Joanne Kenen tarafından kaleme alınmış. Temel olarak tüm çocukları uykuya alıştırma kitaplarında karartma perdeleri kullanın, ninnilerden ve ritüellerden faydalanın diyor. Bu kitaptaki eğitimin diğerlerinden farkı ise sandalyeniz ile bebeğinizden yavaş yavaş uzaklaşmanızı sağlayan bir sistem benimsemiş olması. 3 haftada bu uyku düzensizliğinden kurtulup kendi kendine uyuyabilen çocuklar vaad eden kitap Gün yayıncılıktan basılmış. 462 sayfa. Uyku sistemini henüz oturtamamış aileler için oldukça faydalı bir kitap.

Mahallenin en mutlu bebeğinin uyku kitabı

mahalleninenmutlubebegininuykukitabi

İşte en sevdiğim kitap. Dr. Harvey Karp‘ın elinden çıkmış bu kitabı 2 gecede bitirdim. Ali’yi ayağımda sallayıp uyutmaya çalışırken 2 geceden sonra tamamen buradaki teknikle uyutmayı başardım. Daha öncede sevgili Tansu Oskay‘dan Mahallenin mutlu bebeği ile ilgili nefis bir eğitim almıştım. Konuya yaklaşım yabancı gelmedi haliyle. Tabii sonra doktordan kundak yapmamamız yönünde bir tavsiye aldık. Öyle olunca kundaksız bu sistemi oturtamadık. Ama siz de kundak konusunda doktorunuzla bir konuşun ve eğer uygun buluyorsa bu kitap uyku konusunda hayatınızı kurtaracak. Bu kitap da uyku konusunda beni bir sürü bilgi sahibi yapan tüm diğer kitaplar gibi Gün Yayıncılık’tan çıkmış. Avent biberon ve bir dvd ile beraber set halinde satılıyor. Hepsi çok işime yaradı diyebilirim.

Benim Ali’nin ilk 3 ayında okuyup emzirme, uyku, akivite, süt, banyo, güvenlik, kolik, aşılar ve daha aklıma takılan bir çok konuda yardım aldığım kitaplar bunlar. Daha öncede hamilelik döneminde bana yol gösteren kitapları anlatmıştım. Onlara da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.Sizlerin tavsiyelerini de yorum bölümüne bekliyorum. Bu sayede güzel ve deneyimlere dayalı bir liste oluşturabiliriz. Şimdiden iyi okumalar.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Ayşe sıddıka   •  

    Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum!ben bir babaanneyim torunum 4 aylık!ama benim en küçük çocuğum 21 yaşında Torunum için kitap bakıyordum fakat çok kafam karışmıştı tekrar teşekkürler.. Bebeklerinizi güle güle sıhhat afiyet içinde büyütün inşallah

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    merhaba, genç babaanne olmuşsunuz ne güzel. umarım faydam dokunmuştur, ellerinizden öperim. sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir