Süremeyiş izlenimi ne demek?

Baştan söylemeliyim: Benim ehliyetim yok. Ama acayip co-pilotluk yapıyorum o ayrı.
Aracı kullanmıyorsun da bu neyin izlenimi diyebilirsiniz. Elbette ki yan koltukta oturan co-pilot Berna’nın görevlerini size anlatmam gerekecek:  Berna arabanın içinde çalan müzikten sorumludur. Uykusu gelen şoför için soğuk klima ayarlanması gibi görevlerim olduğu gibi, ön konsolun üzerindeki ıvır zıvır düğmelerin ne işe yaradığını öğrenmek ve polis çevirme yaptığından ruhsatı bulunduğu yerden çıkarmaktan da sorumluyum.
” Tümsek var, o tabelayı geçtik, 50km. ile gidin yazısı var, taş düşebilir ayı çıkabilir tabelası gördüm dikkat edelim ” diyerek şoförü uyaran bir co-pilot her şoföre lazımdır?
Araştırma inceleme tutkusu yüzünden test aracına ilk bindiğimde hemen aracın kullanma kılavuzuna bakmayı da adet edindim. Ardından ruhsatı inceleyip motor gücüne benzinli mi dizel mi olup olmadığına bakıyorum. Aracın içindeki çeşitli kutuları karıştırıp işlevselliğini bir kadın gözüyle anlamaya çalışıyorum. Şuraya makyaj çantası şuraya dosyalar şuraya cep telefonu şuraya gözlük koyulabilir diye yorumlar getirmeye çalışıyorum. Bu gece gece araç test etmenin eğlenceli ve uyku gelmesini önleyici kısımlarından birisi.
Her seferinde ise abuk subuk sorular ile araç kullanan eşimi çıldırtıyorum:
” Bu araba niye bu kadar bağırıyor? Niye patlayacakmışız gibi basınç varmış gibi hissediyorum? Bu benzin bize ne kadar yeter? Şu ne demek, bu ne demek?  Bu düğmeye bassam ne olur? Camlara su püskürtsene, bu cam silme çubuklarının otomatik olması daha iyi olmaz mı? yağmur yağdığında kendisi temizlese:) bu kadar teknolojiyi düşünen adamlar bunu düşünememişler mi? Vites ne demek, ona ne gerek varmış? En güzeli otomatik araba değil mi? Koku geliyor klimadan mı, araba yanıyor mu yoksa? “
Bazen uykusu açılsın bazen de sırf merakımdan sebep bu soruları soruyorum.
Zavallı eşim bu sorularıma bazen cevap veriyor. Dayanamadığı zamanlarda oluyor:)
Çok ama çok fazla donanımlı hale geldiğim için!!! blogumda da böyle bir kategori açmanın zamanı geldi:)
Süremeyiş izlenimlerime hoş geldiniz…
Görsel Şu adresten alınmıştır.
Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir