Skoda Yeti: Tam bir kadın otomobili

Skoda Yeti Active 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.

Neden bu aracı tercih etmeliyim?

Otomobil sürmek zaten benim için yeterince zor. Bir de İstanbul trafiğindeki tacizleri düşününce, İstanbul’da kadın sürücü olmak gerçekten çok zor. Kadın sürücüler genelde daha güvenli duruşlarından sebep yüksek arabaları tercih ediyorlar. Dünkü test aracımız Skoda Yeti ‘de aynen böyle bir araçtı. Yüksek, otomatik vitesli, 1.2 küçük motorlu, benzinli benim ehliyetim olsa kesin tercih edeceğim arabalardan biri. Bu segment için minimum fiyatla satışa sunulması da ayrı bir güzellik. Dün eşim arabayı test edeceğimizi söyleyince soluğu kapıda aldık. Nereye gitsek nasıl gitsek diye düşünürken araçta çeyrek depo benzin kaldığını çok uzak mesafeye gidemeyeceğimizi sandım. Ama öyle olmadı. Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne gittik. Oradan Taksim’e oradan da yine Bahçelievler’e. Benzin çeyrek depodan biraz aşağıya indi. Benzinli olup da bu kadar az harcaması beni şaşırttı.


Bagaj hacmi

Beylikdüzü’ne Gök taşı’nı görmeye ve gözlem yapmaya gittik. Onunla ilgili yazımı birazdan yayınlayacağım. Gök taşı ve eşi bir sürü teleskop taşıyabilmek için bagajı geniş bir araç arıyorlardı. Arka koltuklarını yatırıp bagaj büyüklüğünü görünce şaşırdım. Koltuklar yatınca neredeyse Doblo‘daki gibi geniş bir yer açığa çıkıyor. Bir dünya eşya sığdırabilirsiniz.


Konsolun görünümü

Konsolunda yeşil ışıklarla donatılmış dokunmatik ekranlı bir panel var. Cd, radyo, mp3, gibi yerlere erişim sağlayabiliyorsunuz.  Altında klima konumlandırılmış. Plastikten yapılmış ama çevirdiğinizde ışıklı bir bölümde dereceleri gösteren bir klima ayar bölümü var. Şoför ile sağ koltuktaki yolcu arasında ayrı bir bölme yapmışlar.Buraya ruhsat ehliyet cüzdan telefon vs. koyabiliyorsunuz. Benim fotoğraf makinesi yolculuğunu o bölümde tamamladı. O kolçaklı kapaklı kısmın yanında bir de bardak koymak için yer var ki uzun yolculuklar da sürekli yanımızda olan termos ve çay keyfini yolda da yaşayabildik. Çay dökülmeden güzel bir yolculuk yaptık. Radyonun olduğu dokunmatik panelin üzerinde i30 CW‘da ki gibi yine bir göz yapmışlar. İçinde ruhsat, anahtarlık, ufak tefek ama el altında bulunması gereken eşyalarınızı saklayabiliyorsunuz. Güneş gözlüğü içinde dikiz aynasının üzerinde ayrı bir saklama bölümü var.

Neden tercih etmemeliyim?

Koltukların deri olmaması o fiyat ile satılan bir araç için biraz makul bir sebepmiş gibi gelse de, daha önceki araçlar ile kıyasladığımda deri koltuk arabaya gerçekten ayrı bir hava katıyormuş. Delikli delikli, süngerli kötü kalitede koltukları hiç hoşuma gitmedi.Zıplaya zıplaya yolculuk yapıyormuşum gibi hissettim. Deri koltuğun bir sıcaklığı, yumuşaklığı var. Malesef bu koltuklarda o yoktu.

Sürücü koltuğundan baktığınız da yol bilgisayarı ortalama sürüş bilgilerini size söylüyor.Yol bilgisayarlarının sürücü panelinde olmasına da sinir oluyorum biz yolcuların merak ettiği bilgiler de var orada aslında ? Biz de görsek fena olmaz.

Araç çok hızlı gidemiyor. Motoru küçük olan (1.2) bir araç test ettik. Hız sevmeyen, bütçesi düşük olan ama yine de yüksek (SUV) araçlar ile İstanbul trafiğinde kendinizi güvende hissetmek isteyenlerden misiniz? Düşük yakıt, otomatik vites seçeneği  ile Skoda Yeti Active 1.2  tam size göre.

Görsellerin bir kısmı şuradan alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. hasta yatağı   •  

    Evet bende bugün bu arabayı inceleme şansı buldum. Gerçekten küçük bir aile ve iş adamları için ideal bir araba. Koltukları yatırarak dilediğinizi tasıyabileceğiniz. Az yakan yüksek kaliteli bir araba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir