Sizi Maskeli Sürahiii ile tanıştırayım

Bugün oldukça ilginç bir projeyle tanıştım. Neşe dolu bir insandan neşe dolu bir proje. Sizi de tanıştırayım istedim. Maskeli Sürahiii kurdeleleri ile hayatımıza karışmaya çalışan bir çizgi kahraman. Yaratıcısı ödüllü çalışmaları ile maske kukla ve kostüm üzerine hatrı sayılır bir kariyere sahip olan Candan Seda Balaban. Çizgi kahramanı Maskeli Sürahiii’yi de mis kokulu laflardan muhabbet demleyen kahraman olarak tanımlıyor. Zerafete bakar mısınız? Aşağıda sizi kendisini tanımama vesile olan basın bülteni ile tanıştırıyorum. Sosyal ağlardaki hesaplarını takibe almanızı öneriyorum. Laf aramızda çantaya bayıldım. Sizce de rengarenk harika bir konsept değil mi?

Mis Kokulu Laflardan Muhabbet Demleyen Kahraman

Maskeli Sürahiii,

Maske, kukla ve kostüm üzerine uzun yıllar çalışmalar yapan iki Afife Jale ödüllü tasarımcı Candan Seda Balaban, tiyatro alanında maske ve kılık değiştirmek üzerine birikimlerini, özdeneyimleri ile harmanlayarak bir çizgi karakter yaratmaya karar vermiş ve Maskeli Sürahiii adını verdiği bu karakter çizdikçe kendi hikayelerini anlatmaya başlamıştır.

Kılıktan kılığa girerek bu hayatta olup biteni anlamaya çalışan Maskeli Sürahiii; iki kulak bir kostümle kedi olamayacağını bilse de yine de şeklen değişmenin ruhu anlatacağına inanır. Bu kılık değiştirme deneyimi sayesinde ömür boyu öğrenci kalabilmenin güzelliğini farkederek her deneyimini yeni bir kurdela ile kutlamaya karar verir. Daha doğarken saçında olan kırmızı kurdelası da dahil belki de şimdiden dünyanın en özel kurdela koleksiyonuna sahiptir.

Maskeli Sürahi artık tasarımcısının el boyaması çizimleriyle tişörtler, çantalar ve aksesuarlar üzerinde hayat bulmaya, sohbetlerini paylaşacak dostlar aramaya başlamıştır. Çizeri ve hikayeci annesi Candan Seda Balaban ve styling’ini yapan teyzesi Sinem Öcalır’ın sunumları ile hem çocukların hem de yetişkinlerin büyük ilgisini çeken kahramanımız facebook ve instagram hesaplarıyla sevenleri ile buluşmaktadır.

Candan Seda Balaban Kimdir?

1971 doğumlu, Candan Seda Balaban, eczacılığı 1999 senesinde bırakıp hayallerinin peşinden giderek kukla ve maske tasarımı ile uğraşmaya başlamıştır. 2004 senesinde kendi atölyesi “Atölye Curcunabaz”ı kuran tasarımcı, birçok tiyatro oyunu ve televizyon programı için kukla, maske, kostüm, makyaj ve sahne tasarımı yapmış, maskelerinin yer aldığı kişisel sergiler açmış ve kukla oyunlarında kukla oynatıcılığı yapmıştır.

“Surname 2010” ve “Soytarım Lear” oyunları için tasarladığı giysi ve kostümlerle Yapı Kredi Afife Jale, İsmet Küntay, Tiyatro Tiyatro Dergisi ve Direklerarası Seyirci Tiyatro Ödülleri tarafından verilen, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında birçok ödül almıştır.

Bir 17 Ağustos günü kaleminden damlayan “Maskeli Sürahiii” çizgi karakterini “mis kokulu laflardan muhabbet demleyen kahraman” olarak tanımlayan Candan Seda Balaban, “Maskeli Sürahiii”nin hem çizeri hem de hikayecisidir.

Halen çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden tasarımcı, evli ve bir kedi sahibidir.

Ödülleri
2015  19.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri      Yılın Giysi Tasarımcısı                           Soytarım Lear oyunu ile
2015  15. Direklerarası seyirci ödülleri            En İyi Kostüm Tasarımı                         Soytarım Lear oyunu ile
2011  36.İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri          En İyi Kostüm Ödülü                              Surname 2010 oyunu ile
2011  Tiyatro Dergisi Ödülleri                            Yılın Giysi Tasarımcısı                           Surname 2010 oyunu ile
2011  11.Direklerarası Seyirci Ödülleri             En İyi Kostüm Tasarım                          Surname 2010 oyunu ile
2011  15.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri       Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı      Surname 2010 oyunu ile

https://www.facebook.com/maskelisurahi
https://instagram.com/maskelisurahiii

 

maskelisurahiii@gmail.com

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak