Renault Megane Sport Tourer: Hem Spor Hem Şık

Spor araçlar da nedense gözümde sanki hep bir homurdanan motor var. Hoplaya zıplaya yollarda hız yaptığında bile tek parça durduğunu belli eden  şekilde dizayn edilmiş bir görüntü aklıma geliyor.

Spor araç performans aracı ya sanki estetik olmasa da olurmuş gibi. Renault Megane Sport Tourer ‘ı görene kadar böyleydi. Sport Tourer güzelliği ile bu anlayışımı değiştirdi diyebilirim.

Neden bu aracı tercih etmeliyim?

Renault Megane Sport Tourer konsol içindeki teknolojiyi yerli yerinde kullanılmış. Ayrıca estetik bir konsolu olması, aracı kullanırken de, yan koltukta seyir halindeyken de çok güzel bir seyahat sunuyor. Sürüş keyfi de vermiştir (malum ehliyetsiz bir co-pilotum hayata yan koltuktan bakıyorum).

Araçtaki şirin navigasyon sistemi yolunuzu kaybetmeyeceğimize işaret. Navigasyon sistemini idare etmek için iki koltuk arasında yer alan küçük panele de bayılıyorum benim için eğlence kaynağı ? Test sürüşümüzde  kapalı bir yola bizi sokmasına rağmen onun dışında hiç bilmediğimiz yerlere kaybolmadan ulaşabildik.

Motorin ile çalışan test aracı geniş benzin deposu ile oldukça fazla gezmemizi sağladı. 60 lt. deposu 1.5 Dci  motoru olan Renault Megane Sport Tourer’ın makul ölçülerde yakıt tüketimi var. Çok fazla kilometre kat edemeden bir benzin deposu bulacağız diye düşünürken 60 litrelik yakıt deposu olduğunu öğrenince sevindik.

Ve en sevdiğim yanı kocaman bir Sun roof’u oluşu. Gök yüzüne açılan kocaman bir pencere.  Güzel bir sahil turu bol deniz havası ardından da Kemerburgaz bol orman havası. Sun roof açıkken ağaçların altından hızla geçerken mutlu oluyorum.

Otomobilin fiyatı’da bu özelliklere sahip olduğu için çok cazip aslında yaklaşık 47.000 TL. üzerinden satış yapılıyor.

Bagaj Hacmi

Normal’de Megan’ların bagaj hacminden daha büyük bir bagaj hacmi var (486 litre) Çocuklu aileler içinde kullanımı uygun hale gelmiş. Arka koltukları yatırırsak da 1562 litre’ye kadar bagaj hacmi genişleyebiliyor.

Konsolun görünümü

Konsol deri ile kaplı. “Hele bir de açık renk deri ile kaplı ise kesinlikle şık bir araçtayım demek ki” dedim içimden beni şaşırtmadı. Koltuklar da çok rahat. Konsoldaki panelden klima ve müzik çalar bölümlerini çok kolayca yönetebildim. Navigasyon için ekstra bir kumanda cihazı yok onun yerine vitesin olduğu bölümden kontrol edebildim. Anahtarı yerine sok çevir böyle durumlarda artık tarih oldu. Aracı çalıştırmak için de bir düğmeye basmak yeterli. Bu zaten yeni test ettiğimiz bir çok araçta da olan bir durum. El freni yerine minik bir tuş işimizi görüyor. Teknolojinin bu yönlerini seviyorum. O el freninden hiç haz etmemişimdir zaten.

Neden tercih etmemeliyim?

Araç biraz uzun. Dışındayken içinde yapabileceklerinizi pek hayal edemiyorsunuz. Ama test sürüşü bu fikirlerimizi değiştirdi. Kemerburgaz yolunda biraz savursa da sanırım biz otomobili fazla zorladık. Sonuçta arazi aracı değil. Hantal bir görüntüsü var kimileri buna ağırbaşlı dese de dinamik bir görüntü vermedi. Ama sürüşümüz bazen savrulmaları saymazsak çok keyifli geçti.

Görsel şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

7 yorum

 1. Serdar39   •  

  bence beş para etmez bir araba ben aldım pişmanım

 2. Birol973   •  

  araç güzel rahat ve sağlam yere iyi basıyor….hangi araçla kıyasladığınıza bağlı tabii…
  kendi segmentinde fiyat-kalite-performans çizgisi çok iyi bir araç…
  megane 2’ye göre ise çok daha üstün diyebilirim…megane 2 ‘nin bir çok zayıf yönü (direksiyon-abs-süspansiyon-kaporta ve iç malzeme kalitesi-işçilik) iyi bir şekilde giderilmiş….

 3. Ut_oz   •  

  Bu Serdar denen de internetteki bütün siteler gezip, bu araç için “beş para etmez”, “berbat” falan yazmış… Adım gibi eminim bu aracı kullanmadı bile!

 4. bma   •  

  aradığını bulamamış belli ki, her yerde okuyanlara uyarı yapıyor ?

 5. bekir   •  

  daha önce megane 2 kullanıyordum, son bir yıldır bu arabayı kullanıyorum. Bence harika bir araba.. şu ana kadar şikayet edeceğim olumsuz bir nokta göremedim..

 6. BMA   •     Yazar

  Geçen ay Megane EDC ile uzun bir yolculuğa çıktık. Megane’ları seviyorum. Hiç sorun çıkarmıyorlar. Güle güle kullanın siz de ?

 7. Ali Bey   •  

  Araç gerçekten iyi makyajlı kasasını kullanıyorum almadan önce neredeyse tüm markaları inceledim en sonunda edc şanzımanlısını aldım gerçekten çok iyi bir araç yalıtımından,performansından,yakıt tüketiminden ve konforundan çok memnunum ayrıca servis süper daha önce civic kullanıyordum kıyaslamak sport tourer’e haksızlık olur.Araç şu anda ekstra paketleri(Xenon,şerit takip vs.) olanlar dışında piyasada sıfır olarak bulunamıyor acayip sattı

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak