MentalUP çocuklar ve yetişkinler için hafıza oyunları

Ailece beyin oyunlarına çok meraklıyız. Sanırım bu genler ile geçen bir şey ki eşim de ben de Puzzle çok severiz. Ali de puzzle seviyor. Puzzle’dan sonra bu tür oyunlara çok merak saldı. O da bizim gibi hafıza oyunlarını çok seviyor. Labirent bulmacaları eliyle çözmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde bir AVM’de Akıl Oyunları Sergisi’ni gezdik. Yaklaşık 2 saat bu tür oyunların arasında vakit geçirdik. Biz eşimle zaten bayılırız da Ali de bayıldı. Çok şaştık.

Yoğun çalışan, aklı hep dolu olan insanlar için konsantrasyon eksikliği beyin egzersizleri ile tedavi edilebiliyor. Her gün yapacağınız beyin egzersizleri ile beyni günlük aktivitelerin karmaşasına hazır hale getirmek ya da dinlendirmek, her şekilde esnetmek daha sağlıklı hale getirmek mümkün. Beni hep çok rahatlatıyor ama hep zaman bulamıyor insan.

Yaptığım araştırmalar sonucunda çocuklar için de uygulanabilen, her yaş için ayrı tasarlanmış beyin egzersizleri uygulayabileceğimiz bir web sitesi keşfettim. Adı MentalUP  

Hemen üye oldum. Görevleri tamamladım. 10 dakikamı almadı. Görevleri tamamlayınca da vücut seratonin hormonu salgılıyor zaten. Başardım diye seviniyorsun. Rekor kırdım diye seviniyorsun. Çeşit çeşit motive başlıyorsun güne. Sendrom falan kalmaz insanda. Kendim zevk aldım madem, eşime de bir üyelik açtım. Skorlara göre sıralama yapılıyor. Biz de yarışırız ?

MentalUP’da çokça hafıza oyunları var. Hafıza oyunları tam ihtiyacım olan şey. Sanırım annelik beni biraz unutkan yaptı. Bu beyin denilen şey yeni bağlar kurarken eski bağları ezip geçiyor. Eskiden hemen bildiğim konuları gel de hatırla. Hafıza oyunları bu kısmı canlandırmaya yarıyor. O yüzden bu siteyi pek sevdim. Ama zannetmeyin ki MentalUP’ın içerisinde yalnızca hafıza oyunları var. Dikkat ve konsantrasyon oyunları da var. Daha doğrusu size baştan soruyor; “Hangi oyunları karşına çıkartalım?” diyor. Seçiyorsunuz böyle.

 

Beni asıl heyecanlandıran çocuklar için de YTÜ onaylı, TÜBİTAK destekli ve Pedagojik Ürün sertifikasına sahip olması. https://www.mentalup.net/hafiza-oyunlari şuradaki linkten görebileceğiniz üzere 4 ayrı oyundan bahsedilmiş. Çocuklar bu oyunlarla görsel bellek, kısa süreli bellek, işitsel bellek, uzamsal bellek, sürdürülebilir dikkat gibi çok farklı alanlarda gelişim sağlayabiliyorlar. Kuş Sesleri oyunu var mesela. Kuş sesleri ile görselleri eşleştiriyor çocuk.  Ali’nin bu oyunları oynayabilmek için minimum 3 yaşında olması gerekiyor. Çok az daha büyümesi lazım.

Bilgisayar denince bir sürü kırmalı dökmeli oyun var iken, bilgisayarın bu türlü kullanımlarını elbette ben de her anne gibi destekliyorum. Hatta Mental UP tablet ve telefondan da oynanabiliyormuş. 3 yaştan sonra ben de eline tableti verebilirim. Reklamsız pedagojik sertifikalı oyunlar var. Gözetimimde oynayabilir. Site Türkçe, Azerbaycanca, Almanca ve İngilizce yayın yapıyor. 7 günlük de bir deneme üyeliği sunuyor. Bir denemenizde fayda var. Benim gibi bilgisayarda başlayıp tablet ya da telefondan devam edebilirsiniz. Bir girince bir daha çıkmak zor oluyor onu da baştan söyleyeyim.

Çocuklar için oyunun önemi malum. Kurallı Oyun’lar denilen MentalUP gibi oyun türlerinde sonuca ulaşmanın birden fazla yolu olduğu için bu tür oyunlar çocuklarda problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Farklı çerçevelerden bakmayı destekliyor. Ben bu siteyi sevdim, indirimli üyeliğinden faydalandım. Siz bu yazıyı okurken ben hunharca oyun oynuyor olacağım. Buyrun gelin. Nasıl diyor gençler? “Gelin, kapışalım” ?

 

Berna Mutlu Aytekin

5 yorum

 1. Turkalem   •  

  Guzel ve egitici bir paylasim olmuş. Tesekkur ederim.

 2. Panel Çit Fiyatları   •  

  Başarıli bir yorum olmus devamıni bekliyorum harika bir paylasim olmus ellerine saglik

 3. Gizem   •  

  İndirince deneme süresinden sonra hemen ücretlendiriliyor mu yoksa devam edecekmisiniz diye soruyorlarmı

 4. recep   •  

  Bu siteyi yetişkinlerin de kullanması uygun mudur acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir