LG G4 izlenimleri

Yaklaşık 2 aydır LG G4’ü test ediyorum. 2 senedir de bir alt modeli LG G3’ü kullanıyorum. Bu yazıyı size LG G4’ü övmek için yazıyorum. Çünkü 2 aydır hunharca kullanmama rağmen bana mısın demedi. Bir kere bile teklemedi. İyi bir övgüyü hak ediyor.

Oğlum Ali doğduğundan beri her anını kaydediyoruz. Bu bizim için çok önemli. O kadar hızlı değişiyor ki. Bir önceki gün çektiğimiz fotoğraflar bir sonraki gün eski oluyor. Bir hafta önceki fotoğraflara bakınca ne kadar da büyümüş diyoruz. O yüzden tüm bu anları ölümsüzleştirmek için telefonlarımız hep elimizde.

Ali hareketli bir çocuk. Arka arkaya bir çok kare çekebilme imkanı, hızlıca odaklanabiliyor oluşu, kurgu yapmaya izin veren profesyonel fotoğraf çekim seçeneği ve video çekerken de fotoğraf çekmeye izin vermesi hatta LG G3 ile kıyaslayınca da fotoğraftan kameraya kameradan fotoğrafa geçişlerde kadrajı baştan yapmaya gerek bırakmayan kamera sistemi ile gönlümü fethetti.

Şimdi çocuklu olunca hep onu çekmek istiyorsun ama fotoğraf biraz da zevk işi. Kim istemez şöyle bir deniz kenarına gidip manzaraya dalmak onu ölümsüzleştirmek istemek. LG G4 size profesyonel bir makina taşıyormuşcasına harika kareler çekebilme şansı veriyor. Benim kullandığım profesyonel fotoğraf makinesi Canon’un 6D modeli. Oldukça ağır. Genelde kullandığım lens ise yine Canon’un 50 mm f1.8 aralığındaki lensi. İkisini de taşımak biraz kuvvet gerektiriyor. LG G4 ise bunların yanında tüy kadar hafif kalıyor. Bu lensin diğerlerinden ne farkı var derseniz loş ışıkta, gece kolaylıkla fotoğraf çekmenizi sağlaması. Gündüz çekimlerinde ise harika alan derinliği yaratmanızı sağlıyor. Alan derinliği dediğimiz şey ise herkesin “hani önler net de arkalar bulanık nasıl yapıyorsunuz?” dediği fotoğraflardaki şey. Odaklandığınız nesne net olmakla beraber eğer arkada minik ışıklar mevcutsa bu lensle çekim yaptığınızda onları kocaman bulanık damlalar haline getiriyor. Bir lens bunu nasıl yapıyor f1.8 değerinde olduğunda kolaylıkla yapabildiği gibi f1.2 ya da f1.0 olduğunda da bu şekilde “önler net arkalar bulanık” fotoğraflar çekmek mümkün oluyor. LG G4’ün kendi içinde de bu f1.8 değerli lensten mevcut. Bu şekilde gündüz çekimleri bol alan derinlikli gece çekimleri ise karanlık değil berrak oluyor. Bir diğer profesyonele yaklaştıran özelliği ise aperture değerini belirleyebiliyor olmanız. Bu değerinde ne olduğu konusunda azıcık bilgi vereyim. Yine geniş söylemle görüntüyü dondurmanıza yarayan bir ayardır bu aperture. Enstantane de denir. Mesela 1/60 değerinde iken bir insanı çekebilirsiniz de 1/15 değerinde iken çekim yaparsanız fotoğraf bulanık çıkabilir. Değeri ne kadar 1/ yüksek rakam halinde tutarsanız saniyenin o kadar da birindeki görüntüyü dondurmuş oluyorsunuz.  Tam tersi de şu demek. Bu ayarı ne kadar uzun saniye olacak şekilde tutarsanız telefonunuz o kadar saniye boyunca olan biteni aynı kareye eklemeyi başarıyor. Bu da fotoğrafta iz olarak kendini belli ediyor. Bu ayarlar ile oynayarak gerçek olan ama gözün göremeyeceği ya da hiç gerçek olmayan görüntüler elde etmek mümkün oluyor. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta önümden yavaşça geçen bir mısırcı arabasını görüyorsunuz. Ya da onun lambalarının yarattığı izi.

uzun pozlama lgg4

Bokeh dediğimiz şey de yine yukarıda bahsettiğim f1.8 değerli lensin marifeti olarak ortaya çıkıyor. İşte LG G4 ile çekilmiş bir fotoğraf. Gece ve f değeri bokehleri ortaya çıkartıyor.

lg g4 bokeh

Benim için bir akıllı telefon fotoğraf çekimi ile ön plana çıkıyorsa bunu gece ve gündüz çekimi ile değerlendirmek gerekir. Genelde gündüz çekimleri oldukça iyi olan bu akıllı telefonlar gece çekimlerinde hayal kırıklığına uğratıyorlar. LG G4 gündüz çekimleri ile de oldukça iyi işler çıkartıyor. Gece çekimlerine ayrıca bayıldığımı düşük ışık ve 50 ISO’da da beni pek sevindirdiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Bu harika gün batımı 50 ISO ile çekildi. Bunu yaparken telefonu sabit tutmam da gerekmedi. Normalde gün batımlarında mümkün olduğunca telefonu sabitlememiz gerekir ki fotoğraf titremiş çıkmasın.

lgg4 gün batımı

Geçtiğimiz günlerde çılgın bir bahar yağmuru yağmıştı. O yağmuru evimde cam kenarında izlerken yıldırımları da fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştireyim dedim. 400’e yakın fotoğraf çektim. Arka arkaya ve manual mod kullanarak yaptım bunu. Hiç bir şimşek yakalayamamış olmam benim ayıbım ama telefonun şarjının bitmemesi ve ısınma problemi çıkarmadan arka arkaya çekim yapmama izin vermesi LG G4’ün başarısı.

Telefonun gündüz çekimleri için instagram hesabım olan @alininannesiberna adresini inceleyebilirsiniz. Orada hemen hemen her gün bir kaç kare paylaşıyorum.

lg g4 gündüz çekimi

Fotoğrafçılık konusu ilgimi çektiği için LG G4’ü hep bu açıdan inceledim. Ama haksızlık etmek de istemem. İşlemcisi hızlı, 2 ayda sadece 1 ya da 2 kere kapatıp açmışımdır. Çılgınca kullanıyorum daha bana mısın demedi. Bol bol selfie çekiyorum o yüzden ön kamerasından da bahsetmek isterim arka kamera 16 mp’lik çekim yapabilirken ön kamera da 8 mp’lik çekim yapabiliyor. Gerçekten iyi çekilmiş fotoğraflarınız olmasını sağlıyor. Yani ön kameradan çekim yaparken de fotoğraf kalitesinin yerle bir olmaması sağlanmış. Ayrıca güzelliğine düşkün hanımlar için ön kameradan yapılan çekimlerde güzelleştirme modu da açık. Bu mod ile gerçekten makyaj yapmış gibi karelere sahip olmanız mümkün.

20150824_163839_HDR

Ben o kadar da profesyonel çekimden anlamam otomatik modu yok mu bunun diyenler için LG G4’ün basit ve temel adında daha az kapsamlı iki fotoğraf çekim modu olduğunu da belirteyim. Ben çok teknik konulara girmeyi sevmiyorum. Bu tür teknik konulardaki incelemeler için önereceğim ilk adres Teakolik olacaktır. Hamza’nın kaleminden telefonun teknik özelliklerini ve artılarını da okumanızı çok isterim.  Vaktiniz kalırsa Simto‘nun bloguna da göz atın lütfen onun da inceleme yazıları bir hayli detaylı oluyor.

Fotoğraf çekimi ve kullanımı ile ilgili olan sorularınız için bana iletişim bölümünden ya da yazıma yorum bırakarak ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar hoşça kalın.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. erkan   •  

    Benim de beğendiğim bir telefon.Tam bir fiyat/performans ürünü.Deri kapaklı olanı mı kullanıyorsunuz?Deri kapakta bir aşınma oldu mu?

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    merhaba erkan, şu an elimde beyaz olan ve deri kapaklı olan olmak üzere 2 lg g4 var. ben deri kaplı olanı kullanıyorum ( şıklığına özen gösteren bir kadın olarak) herhangi bri aşınma yok. elden kaymıyor. çanta taşıyormuşum gibi. yolda bebek arabası iterken tek elle kullanmak için oldukça rahat oldu deri kapak. beyaz da şık ama elden kaymamayı sağlıyor. alacaklara deri kapaklı olanı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir