Kitap ile Sohbet ettiniz mi hiç?

açık sınıf

Geçtiğimiz günlerde Yasemin Sungur’un dinlendirici sesinden karakterleri dinleyip, kendimizi bir anda kitaptaki karakterlerle konuşurken bulduğumuz bir etkinlikteydim. Etkinliğin adı Kitap ile Sohbet. Yasemin Hanım yaklaşık 6 yıldır Oyuncak Müzesinde bu etkinliği düzenliyor. Benim için uygun olmayan saatlerde yapıldığı için bir türlü gitmek kısmet olmamıştı. Oysa Tutunamayanlar’ı beraber okuyup hakkında sohbet etmeyi ne çok isterdim. Geçen haftalarda Oyuncak Müzesinde olamadığım için bu fırsatı kaçırmışım. Bu seferki Kitap ile Sohbet ise Okalip’te yapıldı. Evime yakın olduğu için iş çıkışında koştura koştura Okalip’e vardım.

kitap ile sohbet - okalip - açık sınıf

Yasemin Hanım’ı henüz kitabın başlarındayken yakaladım. Bu etkinlikte okunan kitap Kürk Mantolu Madonna‘ydı. Sabahattin Ali’nin bu güzel eseri yıllardır en çok satan kitaplar listesinde yer alıyor. Ben de bir hediye almak istediğimde eşime dostuma bu kitabı hediye etmeyi çok severim. Mutluluğa ve hüzne dair aldığım notlar, aşka bakış açısı, kadın erkek ilişkilerine dair yapılan betimlemeler beni her seferinde şaşırtmıştır. Yasemin Hanım kitabı okurken ben de kendimi yine Raif Bey’in yaşantısına ortak olurken buldum. Daha önce çoğu kez okuduğum bu kitaba bu sefer başka bir göz ile bakma imkanı buldum. Evinizde kitabı okurken tek başınızasınız. Kitap ile Sohbet etkinliğinde ise diğer konuklar ile beraber arada aldığımız kısa molalar ile karakterleri tahlil ediyor, onların yerinde olduğumuzda nasıl kararlar verebileceğimizi konuşuyoruz.

Benim için oldukça ilham verici bir etkinlik olan Kitap ile Sohbet etkinliği her ay Açıksınıf’ta düzenlenecek. Açık sınıf hakkında bilgiyi ise aşağıda paylaştığım bültenden edinebilirsiniz. Kitap okuyarak başka dünyalara dalmayı seven herkesi mutlaka bir defa bu etkinliği deneyimlemeye davet ediyorum.

açık sınıf

 

Yasemin Sungur ‘la “KİTAP ile SOHBET”

 

                 Genel katılıma açık eğitim etkinlikleriyle kendinden söz ettiren Açıksınıf.com

               “Kitap ile Sohbet” etkinliğiyle yine çok farklı ve özel bir eğitim gerçekleştiriyor

 

Yasemin Sungur tarafından gerçekleştirilen “Kitap ile Sohbet” etkinliği; kitabın baş konuk olduğu, her konuğun aktif olarak katılım sağladığı özel bir eğitim. Bibliyoterapi ve yaratıcı okuma tekniklerinden yararlanılarak hazırlanan projede hayatın içinden konuları kitaplardan yararlanarak, anlayarak, ifade ederek, hissederek ve aynı duyguları hep birlikte yaşayarak katılımcılar deneyimliyorlar.

Etkinliğe katılmadan önce kitabın okunması tavsiye edilen eğitimde; kitaptaki karakterler listeleniyor, etkilenilen notlar çıkarılıyor, tartışmak istenilen yerler özellikle paylaşılıyor. Böylelikle; kitabın geliştiren, eğlendiren, düşündüren, soru sorduran, yolculuğa çıkartan gücünden yararlanılarak bireysel olarak aranan yanıtlara ulaşılıyor.

“Kitap ile Sohbet” etkinliğinde; öncelikle kitabın kahramanları tanınıyor, daha sonra katılımcılar ana kahramanın yerlerine geçip “ben olsaydım ne yapardım” sorucuna yanıt arıyorlar. Yazarın eserleri ve öz geçmişinin detaylarıyla tartışıldığı etkinlikte, kitabın geçtiği dönem ve yazarın bakış açısını değerlendiren katılımcılar romanın bir parçası haline geliyor.

Açıksınıf.com’da gerçekleşen ilk etkinlikte; yazar Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” kitabı okundu. Her ay düzenli olarak gerçekleşecek olan eğitimi www.açıksınıf.com’dan takip edebilir ve bir sonra ki etkinlikte okunacak kitabın ve yazarının bilgisini öğrenebilirsiniz.

 

Kitap ile Sohbet, kitabın baş konuk olduğu, her konuğun aktif katıldığı bir paylaşımdır

 

Yasemin Sungur’un 6 yıldır Oyuncak Müzesi’nde her hafta gerçekleştirdiği “Kitap ile Sohbet” etkinliği, Açıksınıf.com farkıyla artık Avrupa yakasındaki tüm kitapseverlere farklı bir deneyim sunacak.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.açıksınıf.com.tr – Aslı Pınar Tüfekçi – 0 533 968 75 03

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. e-vren 😉   •  

    Bu önemli yazı ve bilgi için çok teşekkürler ?

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak