Kırımlı sinema filmi vizyonda

Warner Bros’un davetiyle ön gösterimde iken izleme şansı bulduğum Kırımlı sinema filmi, Türk sinemasına dair son günlerde izlediğim en umut veren filmlerden. 12 Aralık itibari ile sinema salonlarında gösterimde olacak.

Film Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılmış. II. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını ve çektikleri acıları konu alıyor.

kırımlı

 

Daha detaylı konusu ise şöyle; Kırım’da yaşayan Sadık Turan savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınır ve cepheye gider. Savaş esnasında Almanlara esir düşer ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında üst yönetimden bir askerin emir eri olarak çalışmaya başlar. Kısa süre sonra Almanlar, Kırım’ı Ruslardan kurtarıp özgürleştireceklerini söylerler ve bu vaad ile birlikte Türklerden oluşan bir birlik kurulması gerekmektedir. İyi bir asker olan Sadık da Alman ordusunda bu amaçla yeniden askerlik yapmaya başlar. Bu arada Maria ile tanışır ve olaylar gelişir.

 

Filmin yönetmeni Burak Arlıel. Oyuncuları ise Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu gibi isimlerden oluşuyor.

Gelelim izlenimlerime. Filmin ilk başlarında gözlerime pek fena oyunculukları ile figüranlar çarptı. Neyse ki ilerleyen dakikalarda bu durum düzeldi. Sema Ergeç’i oldum olası sevmişimdir. Murat Yıldırım için ise aynı fikirde değilim. Samimi bir yüzü var ama oyunculuğunu film boyunca pek göz alıcı bulmadım. Onun yerini yardımcı karakterlerin film boyunca çokça parladığını söyleyebilirim.

 

Özellikle Bauer rolündeki Baki Davrak bundan sonra daha sıkça takip ettiğim bir oyuncu olacak. Mustafa rolüne hayat veren Bülent Alkış ise aynı şekilde takibimde olacak.

kırımlı baki davrak

Film boyunca yaşatılan iklim iliklerime kadar işledi diyebilirim. Kullanılan renkler ve tonlar ise gerçekten beni o yıllara götürdü. Kostüm seçimi de aynı şekilde çok başarılıydı. Söylemek istediğim bir güzel şey daha var ki o da filmin müzikleri. Oldukça etkileyiciydi. Filmin çekimleri Bolu Aladağ, Afyon ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde tam 12 haftada tamamlanmış. 9 milyon’luk bir bütçe ile çekilmiş olan film 200 salonda gösterime giriyor.

Filmi izlemeden önce belki Kırım Tatarlarına dair biraz bilgi almak isterseniz sizi şöyle alalım.

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. GIGIK   •  

    MURATYILDIRIM ,THE BEST ACTOR !!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir