Jupiter Yükseliyor – 6 Şubat’ta vizyonda

Matrix serisi ile kalplerimizde taht kuran Wachowski kardeşlerin son filmi Jupiter Yükseliyor – #JupiterAscending’i vizyona girmeden önce WarnerBros’un davetiyle izleme şansı buldum. Şubat Ayı içerisinde heyecanla beklediğim filmlerden biri idi. Sıcak sıcak izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle daha önce Cloud Atlas’da yapılan bir kıyası şimdi Jupiter Ascending’de de yapmamanız için sizi uyarmam gerekiyor. Kalbimize tahtı her ne kadar Matrix ile kurmuş olsalar da Wachowski kardeşlerin filmlerini bu seri ile kıyaslamamak gerekiyor. O zaman hüsran ile karşılaşmak mümkün. Çünkü Matrix kendi dönemine göre farklı bir filmdi. Bir felsefesi vardı. Her şeyden önce bir seriydi. Jupiter Yükseliyor için böyle bir durum söz konusu değil. Kendisi daha çok bir *Uzay Operası filmi olarak anılıyor.

Biraz filmin konusundan bahsedeyim:

Filmin ana karakteri Jupiter Jones isimli sıradan bir hizmetçi kız. Film başladığında kendisinin doğum hikayesini de öğrenmiş oluyoruz. Babası gökyüzüne meraklı ve kızının ismini Jupiter koymak konusunda oldukça istekli. Doğduğu anda gökyüzündeki yıldızların konumuna bakıldığında aslında çok şanslı bir hayat süreceği kendisine hep söylenen Jupiter hayatına ailesi ile beraber hizmetçilik yaparak devam ediyor. Bir gün bir teleskop satın almak istiyor ve ona sahip olmak için gerekli olan parayı bulmak için kendi yumurtalarını satmayı planlıyor. Bu sırada uzaylılar ile tanışmış oluyor. Ve hayatı değişmeye başlıyor. A

slında bir mühendislik yapımı olan ve eklenti diye tabir edilen Caine’nin dünyaya inmesi ve Jupiter’i korumak istemesi ile maceraya atılmış oluyoruz.

mila kunis jupiter yükseliyor

Wachowski Kardeşler‘in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendikleri filmin oyuncu kadrosunda Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne, Sean Bean gibi yıldız isimler bulunuyor. Film Mila Kunis’in çevresinde gelişse de ben diğer rollerde oldukça başarılı bir performans sergileyen Douglas Booth ve Eddie Redmayne‘ı yakın incelemeye aldım. Eddie Redmayne zaten Oscar yarışı çerçevesinde Stephen Hawking’i canlandırdığı The Theory of Everything‘de başarılı oyunculuğu ile göz dolduruyordu. Douglas Booth’u ise Noah filminden hatırlıyoruz. Oldukça iyi bir kadro ile vizyona girmiş olan Jupiter Yükseliyor IMDB’de kendisine verilen 6.7’yi hak edecek kadar kötü bir iş ortaya çıkarmamış. Benim puanım daha bol olurdu. Ama yine de eleştirilerim olacak.

Film Mila Kunis’in yalın güzelliğini gözümüze soka soka ilerleyen bir bilim kurgu filmi. Wachowski kardeşlerin anlatımında yer alan bazı noktalar (spoiler vermek istemiyorum) bu filmde de söz konusu. İmzayı görebiliyorsunuz. 3d izleme imkanı bulduğum filmde geçişlerin hızı oldukça makuldü. Ama bilimkurgusal öğelerin çok fazla detaylı anlatımı beni biraz yordu diyebilirim. O kadar bilgiyi öğrenmemize ne gerek vardı diye düşünmedim değil.

jupiter yükseliyor

 

 

Görsel açıdan yansıtılan zenginlik, insanı bir bilim kurgu filmi için tatmin etse de diyaloglarda yoruldum. İçinde komedi gibi unsurları barındırmaya kalkmış ama arada kalmış bir film diyebilirim hatta. Güldüm mü güldüm ama ne gerek vardı ya da dozu daha iyi ayarlanabilirdi.

jupiter yükseliyor

Fragmanı ile heyecan veren Jupiter Yükseliyor, sahnelerinde Wachowski Kardeşlerin imzasının olduğu bir bilim kurgu izlemek isterseniz bu hafta sonu için güzel bir seçim olabilir.

Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

  • Uzay operası, bilimkurgu’nun çoğunlukla uzayda geçen, heyecan verici maceraların yer aldığı ve romantizmin vurgulandığı bir alt türüdür. Uzay operasının muhtemelen en önemli özelliği karakterlerleri, mücadeleleri, güçleri ve temaları olağanüstü niteliğe taşımasıdır.
Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir