Tarihi Yarımada’yı gezmek

blue mosque sultanahmet

Ayağım düzeldikten sonra kendimi vurdum yollara. Fotoğraf çekmek büyük terapi. Hele ki şimdi bir de bir gezi dergisine katkı sağlamak gibi tatlı bir sorumluluk binince omuzlarıma bu hafta tarihi yarımadayı bir daha gezeyim istedim.

blue mosque sultanahmet

Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Ayasofya, Kapalıçarşı derken nihayet tüm hafta hayalini kurmuş olduğum geziyi yapmış oldum. Bütün hafta hayal kurup hazırlık yaptım yalan değil.  Geçenlerde çıkardığım Müzekart sayesinde artık daha bilinçli bir gezgin oldum. Tarihi yarımadaya ise her ay bir gün gitmeyi kafama koydum çünkü kitabı ancak bitirebileceğim. Hangi kitap derseniz geçenlerde alıp sindire sindire okuduğum bu harika kitap sayesinde Tarihi yarımadayı keşfetmek çok daha güzel bir hal aldı. Bu blog yazısının konusu bir kitap önerisi. Eğer sizin de ilginizi çekerse mutlaka edinin derim. Kitabın adı İstanbul Bitmeden, Tarihi Yarımada Gezi Rehberi. Yazarı ise Ayşegül Kaya. Rotalar halinde yazılmış bu kitabı bölüm bölüm okuyabilirsiniz. Kitabın kimi sayfalarında karşınıza QR kodlar çıkacak. Bu kodları akıllı telefonunuz ile okutup o dönemin ünlü bestekarlarını da dinleyerek gezinin tadını çıkartabilirsiniz. Bu interaktif kitap okuma sistemini ilk defa Aynebilim’in Aşk Sevdiğim Yemekler Gibidir adlı kitabında görmüştüm. Bu şekilde kullanılması çok güzel oldu. Umarım diğer yazarlar da bu şekilde bir uygulamaya giderler.  Ben kitap hiç bitmesin istediğimden her zamanki gibi yavaş yavaş, sürekli mola vererek okuyorum.

istanbul bitmeden tarihi yarımada gezi rehberi

 

İnkılap Yayınevinden çıkan kitap Ahmet Ümit’in önsözü ile sunuluyor. İnsanı mest eden grafikleri, haritaları, tarihi fotoğrafları ile tam bir bilgi kaynağı konumunda. İçinde tarihi yarımada da gezebileceğiniz on dört ayrı rota var. Bugüne kadar bilmeden dolaştığım için daha önce okumadığıma pişman oldum. Siz de tarihi yarımadayı benim kadar merak ediyor, ve dönem tarihi ilginizi çekiyorsa mutlaka edinmelisiniz.

Diğer kitap önerilerim için ise kitap önerileri etiketini ziyaret edebilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak