istanbul’da bebekle gidilebilecek parklar

Dertliyim sayın okuyucu. Dertliyim çünkü İstanbul’un en trafiği yoğun semtinde oturuyorum. İnsan karmaşası mı dersiniz, araba, otobüs mü, metroya metrobüse koşuşan insanlar mı dersiniz hep burda toplanmış. Mecidiyeköy, Şişli’de yaşamanın güzel yanlarını bebekli hayata geçtikten sonra unutmuş durumdayım.

Ali’yi her gün oksijen alması için biraz dolaştırmak istiyorum. Park olsun, ağaç olsun, rüzgar biraz kesilip de bahar kendini iyice belli ederse deniz kenarına da gideceğim ama şimdilik önceliğimiz ağaçlı alanlar.

Efendim derdim şu; burada öyle bir alan yok. Geçenlerde annem ile yakındaki bir avm’ye alışveriş için giderken 2 sokak ötede bir park olduğunu keşfettik. Biraz merdiven ile iniliyordu. Bebek arabaları için rampa yapmamışlardı ama olsundu. Park mis gibi ağaç. Şöyle kuytuda bir köşede. Olsun ne fark eder. Merdivenleri bebek arabasını ve içinde toraman oğlumu taşıyarak indik. Bir de ne görelim sağ tarafta tinerciler güneşleniyor, sol tarafta ise mis gibi uyuşturucu satışı yapılıyor. Hem de okuldan çıkan öğrencilere. Bizi görünce onları da bir heyecan sardı. Biz ise arkamıza bakmadan oradan uzaklaştık. Bizim neyimize Mecidiyeköy’de parka gitmek ?

Facebook’ta arkadaşlarıma sordum.

Ali’yi gezdirmek için her gün 1-2 saat oksijen alabileceği bir yere gitmemiz gerekiyor. Mecidiyeköy’de park falan hak…

Posted by Berna Mutlu Aytekin on 2 Nisan 2015 Perşembe

Sağolsunlar yakınlarda nefis parklar varmış da benim haberim yokmuş. Bahar alerjisi olup ağaçtan, çiçekten kaçan biri olduğumdan olsa gerek bir gün fellik fellik park arayacağım aklıma gelmezdi.

O gün bugündür söylenen yerleri gezdim durdum. Favorilerimi daha da bir çok gezdim durdum. Şimdi bahar geldi. daha da fazla gezer dururum. Siz de gezersiniz belki. Bebekli hayatta olmazsa olmaz parkların listesini ve küçük görüşlerimi paylaştığım yazım uzunca bir girişin ardından aşağıda görüşlerinize hazırdır, faydalı olması dileğiyle…

Maçka Demokrasi Parkı

Özellikle geceden kaldığımız günlerin sabahlarında Nişantaşı’nda yapılan minnoş ve de hızlı kahvaltılar sonrası, Starbucks’a uğranılıp alınan kocaman kahveler eşliğinde ayılma çalışmalarımızda ziyaret ettiğimiz parktır kendileri. Benim için en güzel yanı içinde mutlu insanlar olması. Köpeğini sosyalleştirmek isteyen mi dersiniz, bir kenara uzanıp kitap okumak isteyen mi, yoksa akrobatik gösterilere hazırlanmak için ağaçtan ağaca ip germiş üstünde yürümeye çalışan gençler mi dersiniz… Ünlüler, ünsüzler, ünlü olmaya çalışanlar ve abartmıyorum yüzlerce bebek arabalı, bebekli piknik sever aile ile dolu. Her yer oksijen, yerler temiz, koşu yapanlar bir yanınızdan geçiyor. İnsan mutlu olmasın da ne yapsın?

Benim en sevdiğim yanlarından biri de bebekli aileler için bir emzirme alt değiştirme kabininin olması. Her en kadar ‘Akbil’ ile girilse bile resmen çölde vaha gibi bir şey. Bir kere temiz. En önemlisi o sanırım. Ali’nin 2 saatte bir acıktığı zamanları düşünürsek emzirmek artık sorun değil insan hijyenik şartları yaratabilirse her yer de kolayca emzirmeye alışıyor ama alt değiştirme mevzusu mühim.

O kabini oraya koyan belediyeye şükranlarımı sunarım.

Yukarıda parktan bazı kareler paylaşıyorum. Bir gün orada karşılaşabiliriz bakarsınız.

Abbasağa Parkı

Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’nda bebeğiniz biraz büyüdükçe oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Biz şimdilik sadece gezdirmekle yetiniyoruz. Ama 2-10 yaş çocuklar için zaman daha eğlenceli geçecektir.

Salıncaklar, tahteravalliler ve mis gibi yayılacak çimler mevcut. Oldukça da temiz. Bir çok kapısı bulunan parkta bebek arabası ile ilgili hiç bir sorun yaşamıyorsunuz. Biraz bayırlı falan ama rampalar mevcut. Sağdaki kapılardan çıktığınızda uzunca arnavut kaldırımlı bir yokuşun ardından Beşiktaş Çarşı’ya varabilir, soldaki kapılardan çıkıp yine minak bir yokuş ya da merdiven inerek ise Barbaros Bulvarı’na varabilirsiniz. Biz mobil ofis olarak da orayı kullanmayı seçtik.

Ağaçlar arasında eşim çalışırken ben de bir kenarda oynayan çocukları seyredip bizim ki de büyüyecek de salıncak da sallanacak diye hayaller kurdum. Yaşlanıyorum galiba…

Sporcular Parkı

  1. Levent civarında kalan bu parka metro ile ulaşım oldukça rahat. Metro ile asansör kullanarak Sabacı Center’ın önüne kadar çıkabiliyorsunuz. Oradan sonrası ise gayet kısa. Ya da konsoloslukların olduğu sokaklardan geçerek parka varıyorsunuz. Bebeğinizin hava alması için oldulça güzel bir park.

Giriş öyle çok cazibeli olmasa da aşağıya indikçe ağaçların arasından rahatça ilerliyorsunuz. Sizin gibi düşünen bir sürü çocuklu aile de orada geziyor. Ufak bir kafede bir şeyler içebilir ya da kamelyalardan güzide İstanbul trafiğini ve gökdelenleri seyredebilirsiniz. Hafta sonu çocukların top oynadığını ve kuş seslerinin çocuk sesinden duyulmadığını söyleyebilirim. Ama hafta içi tam kafa dinlemelik bir park olmuş. Bebek emzirmek için bir kabin bulamadım ama kamelyalarda rahatlıkla bebeğinizin karnını doyurabilir hatta zor durumda kalırsanız altını da değiştirebilirsiniz. Banklar oldukça fazla. Biz genelde yiyecek bir şeyler alıp, çayımızı termos bardaklarıma doldurup, Ali ile gezip dolaşıp yorulunca ve Ali de uykuya dalarsa dergi gazete okumak için bir kamelyaya yerleşiyoruz. Vakit nasıl geçiyor anlamıyoruz bile.

Bu parklar benim favori parklarım. Eve yakınlığından dolayı en sık buraları gezmeyi tercih ediyoruz. İstanbul içindeki diğer tüm parklar için aşağıdaki adrese göz atabilirsiniz. Yalnız adresteki bilgiler 2012 yılından kalma. Fotoğraflar eski. En azında fikir sahibi olabilirsiniz.

http://www.avrupaparkbahceler.com/parklarimiz.php

Aylar sonra gelen edit: İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Beyaz Masa servisine Twitter’dan bir soru sormuştum. Nihayet dönüş yapmışlar. Hangi parklarınızda bebek bakım odası bulunuyor diye sormuştum. Ben Maçka’dakini biliyorum başka nerede var demiştim. Aşağıdaki yanıtı göndermişler. Ben de bu yazıyı güncellemek istedim. Bebek bakım odalarına akbil ile giriliyor. Turnikeden geçiyorsunuz. Para verilerek girildiği için olsa gerek oldukça temiz. İşte İBB’nin bana verdiği yanıt. Görselden okuyamayanlar için de aşağıda yazıyı yayınlıyorum.

 

 

Beyazmasa çözüm ekibimize iletmiş olduğunuz “1756343529” kayıt numaralı başvurunuzla ilgili olarak Sağlık AŞ. ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir;

“Yıldız Korusu, Göztepe Parkı, Emirgan Korusu, Maltepe Dolgu Alanı, Yenikapı Dolgu Alanı, Gülhane Parkı, Moda Parkı, Kartal Çeçenistan Parkı, Eyüp Tekke Parkı, Sultanbeyli Gölet Parkı, Sadabad Parkı, Bakırköy Sahil Parkı, Kazlıçeşme Sahil Parkı, Küçükçamlıca Korusu, Dalyan Parkı, Beykoz Korusu, Hidiv Kasrı Korusu, Beykoz Çayırı, Çırpıcı parkı, Derne Parkı, Balat Parkı, Gözdağı Korusu, Kaynarca Parkı, Dereağzı Parkı, 1453 Panaroma Parkı.”

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir