Instagram’da daha populer olmanın yolları

Fotoğrafla ilgileniyorum malumunuz, hatta bu blogun haricinde açtığım bir foto blogum da mevcut. Bir de Instagram merakım var ki, orada da sıklıkla paylaşım yapıyorum. Bana @bernam kullanıcı adıyla ulaşabilirsiniz. Instagram ne diyenlerdenseniz ise sizinle daha önce yazdığım bir yazının linkini burada paylaşıyorum. Bu ufak infografik size Instagram’ı tanıtacaktır.

Her şey 9 ay önce başladı. 9 ay önceye kadar Instagram’da her fotoğrafı paylaşan birisiydim. Benim için diğer ağlardan çokça farkı yoktu. Gözüme güzel gözüken her kareyi Instagram’da da paylaşıyordum. Twitter’a fotoğraf paylaşma konsepti geldikten sonra instagram biraz daha özel bir hale geldi. Oraya fotoğraf yüklerken daha seçici olmaya başladım. Önce gerçekten o ağa emek veren fotoğraf severleri keşfettim. Takibe aldım. Sonra nasıl paylaşım yaptıklarına baktım. 500’e yakın takipçim ile 2 senedir yer aldığım ağda 450.000 takipçisi olan kişiler ile de bir hafta sonu kaderin bir garip cilvesi ile tanışınca, aklımdaki yanıt alamadığım tüm soruları da kendilerine sordum. Beni kırmadılar, hatta sormadan onlar anlattılar. Civilking ve Audiosoup  sağolsunlar fotoğrafta harikalar yaratıyorlar. Mutlaka hesaplarına göz atmalısınız.

Kendileri ile tanıştıktan sonra ben de bu ağa biraz özen gösterdim. Hileli yollara başvurmadan, elimden gelen tüm zamanı harcayarak takipçi sayımı son 8-9 ayda oldukça yükselttim. Hedefim 6 ay içinde 4 kat yükseltmekti. Hedefime ulaştıktan sonra bende araştırdıklarım ve öğrendiklerimle Instagram severler için aşağıdaki gibi bir çalışma hazırladım.

Eğer fotoğraflarınıza güveniyorsanız kendinizi daha çok kişiye tanıtmak için neler yapabileceğiniz dair bir yol haritası olabilir. Faydalı olması dileğiyle…

Başta Instagram olmak üzere aslında tüm sosyal ağlarda uygulayabileceğiniz “Takipçilerinizi arttırmanın yolları”

Öncelikle emek vermelisiniz. Emek vermeden yemek olmuyor her işte olduğu gibi. Emek vermek demekten kastım bu ağda hatrı sayılır zaman geçirmeniz gerekiyor.  Örneğin iki saatte bir, bir fotoğraf paylaşmalısınız. Ya da dört saatte bir. Takipçilerinizin aktif olduğu saatleri tespit ederek onların aktif oldukları zamanlarda paylaşım yapabilirsiniz. Hangi ülkeden hangi milletten takipçilerin fotoğraflarınıza hangi saatlerde baktığını tespit edebilirseniz Instagram’da o saatlerde paylaşım yapabilirsiniz. Hatta akıllı telefonlarınıza dünya saatlerini gösteren bir uygulama da kurabilirsiniz. Kimi uygulamalara Instagram hesabınızdan erişim yetkisi vererek hesabınızın istatistiklerini görmeniz mümkün. Buraya tıklayarak bir kaç farklı uygulamaya göz atabilirsiniz.

Daha çok takipçiye ulaşmak için fotoğraflarınızı etiketlemek oldukça faydalı. Fotoğraflarınıza etiketler eklediğiniz zaman bu etiketler ile arama yapan kişilerin fotoğraflarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Etiketler eklerken ise 30 adetten fazla etiketi bir seferde ekleyemiyorsunuz. Bu yüzden fotoğrafınızı anlatacağını düşündüğünüz etiketler hangileri ise onları otuz adeti geçemeyecek şekilde fotoğrafınızın altına ekleyebilirsiniz. Sürekli aynı tarzda fotoğraflar çekiyorsanız da kendinize bir etiket listesi hazırlayıp oradan copy – paste yaparak bu etiketleri Instagram’daki fotoğraflarınızın altına ekleyebilirsiniz. Aklıma etiket gelmiyor. Bu etiketleri nereden öğreneceğim derseniz, webstagram benzeri web sitelerinden güncel en çok göz atılan etiket listesini edinmek mümkün.

Paylaştığınız fotoğrafları diğerlerinin paylaştığı fotoğraflardan ayıran ne? Bunu tespit etmelisiniz. Takipçileriniz fotoğraflarınıza baktığında o fotoğrafların sizin olduğunu anlayabilmeliler. İmzanızı bu şekilde atmış olun. Bir konuda uzmanlaşmak her zaman daha iyidir. En azından bir süreli istikrar sağlayacak seri fotoğraflar paylaşmaya gayret edin. Bunlar yemek, selfie, kedi köpek, sokak fotoğrafı, gün batımı fotoğrafı aklınıza ne gelirse, hepsi olabilir. İstikrar önemli bir konu. Aslında düşündüğünüz zaman bu hayatın her alanında diğerlerinden sizi bir adım öne çıkartacak bir faktör. Örneğin burada çok yalın fotoğraflar paylaşarak değişik bir tarzı karelerine taşıyan My Shadow Play ve yine ülkemizi de yakın zamanda ziyaret eden Murad Osmann’ın karelerine göz atabilirsiniz. İstikrar demişken belki de siz çektiğiniz fotoğraflarda uyguladığınız filtreler ile de kendi imzanızı atabileceksiniz. Böyle düşündüğünüz de illa ki belli bir konuya odaklanmak da önemliliğini kaybediyor. Bugün ev yarın kedi fotoğrafı çekmek isteyebilirsiniz. Sıkmayın canınızı.

Yine dikkat etmeniz gereken bir konu. Aslında önemli bir ahlak kuralı. Sanal dünyada da bu kuralları takip etmemiz gerekli. Sizinle iletişim kuranlara “Takipçilerinize” değer verin. Snob olmak çok hoş bir şey değil. Vakitlerini ayırarak sizin sayfanıza yorum bırakan kişiler varsa siz de en azından bir defa onların galerine göz atın. Bir tıkla ulaşırsınız. Gidin göz atın beğendiğiniz fotoğraflara yorum ve beğeni bırakın. Etkileşimde kalın. Zamanla güzel arkadaşlıklara dönüşecektir.

Fotoğraflarınızın daha çok kişiye daha hızlı ulaşmasını istiyorsanız, diğer sosyal ağlarınızdan da onları paylaşın. Hatta her ağ için uygun satlerde ve uygun metinlerle paylaşırsanız size geri dönüşü oldukça olumlu olacaktır. Bunun için de bazı uygulamaları kullanarak zamanlı iletiler paylaşabilirsiniz. Bu çalışmayı  daha önceki yazılarımda paylaştığım ifttt ile yapmak mümkün. Örneğin ben şuradaki reçeteyi kullanarak her belirli etiket ile paylaştığım instagram fotoğrafımı Tumblr blogumda yayınlayabiliyorum.

Trendleri takip edin. Yeni çıkan uygulamalar ile kimi zaman fotoğraflarda belli başlı özellikler eklemek mümkün. Bir dönem süt şişesinin ardından bir fotoğraf paylaşmak modaydı, kimi zaman ise rabbit hole // tiny planet dediğimiz fotoğraf düzenlemeleri yapan uygulamaları kullanmak revaçta. O yüzden gündemi takip etmekte fayda var.

tiny planet / rabbit hole

Fotoğrafı nerede çektiğiniz, nasıl çektiğiniz, ne zaman çektiğiniz, nasıl işlediğiniz, hangi filtreyi kullandığınız gibi çeşit çeşit sorular gelir, bu sorulara olabildiğince hızlı yanıt vermekte fayda var. Sorular iyidir. İnsanları bilgilendirmek kadar güzeli var mı?

Daha çok fotoğraf görün. Flickr, 500px gibi bir çok ağda harika fotoğraflar paylaşılıyor. Öncelerinde nasıl beğeni aldığını anlamaya çalışacaksınız ister istemez ama biraz teknik fotoğrafçılık öğrenmek de önemli. Bulabildiğiniz kaynaklara göz atmakta fayda var.  Hangi fotoğraflar daha çok beğenilir, hangi açı ve hangi ışık koşullarındaki fotoğraflar daha gözünüze hoş gözükür. Bunları kendi beğeninize göre ya da temel kurallara göre tespit edin. Ama günün sonunda moda diyerek o tür fotoğraflar çekmeyin. Hangi fotoğrafları çekmek hoşunuza gidiyorsa onları çekin. Kimi renki evler fotoğraflamayı, kimi insan fotoğraflamayı, kimi siyah beyaz, kimi, deniz fotoğraflamayı sever. Neyi sevdiğinizi bulun ve o yoldan yürüyün. Henüz bulamadıysanız da yeterince gezmemişsiniz demektir. Yakında bulursunuz endişe etmeyin.

Hep sevdiğiniz karelere ulaşmanızı diliyorum. Bu yazıyı belki bunun için okuyorsunuz ama takipçi sayısı çok da önemli değil ?

 

 

Berna Mutlu Aytekin

57 yorum

 1. Engin Fersiz   •  

  Bilgilendirici ve çok içten bir yazı olmuş.
  Sony xperia z telefonunuz sayesinde instagramdaki fotoğraflarınıza bakmaya başladım. Son zamanlarda bu instagram nedir, ne işe yarar derken bu yazıyı paylaştınız, teşekkürler.

 2. Bernam   •     Yazar

  Teşekkür ederim Engin. Umarım faydalı olmuştur. Sevglerimle…

 3. Mehmet   •  

  Hoş bir yazı olmuş. Bende Instagram’ı uzun süredir kullanıyorum, popüler olma gayesinde de değilim aslında. Paylaştığım fotoğrafların beğenilmesi doğal olarak “ego”mu okşadığı için bende keyifleniyorum. Ancak son birkaç aydır fotoğraflara girilen etiketlerin eskisi gibi beğeni toplamıyor olması paylaşımlarımı azaltmama neden oldu. Sırf bu sebeple Instagram’ı kullanmayı bırakanlar da oluyor etrafımda. Facebook’un sahiplenip, tabiatını bozduğu ve bir kenara attığı diğer platformlar gibi olmaz umarım.

 4. Bernam   •     Yazar

  Teşekkür ederim. Instagram’daki etiketlerin beğeni toplamamasından çok kişi şikayetçi. Facebook’un işleri belli olmaz. Umarım ağı yok etmezler. Orası olmazsa başka yer olur. Fotoğraf paylaşmayı sevdikten sonra ağ fark etmez.

 5. ibrahim   •  

  Çok güzel olmuş bende yeni actim ibrhimaltnk kullanici adim takip edebilirsiniz bana ayri bi onerinizvarmi

 6. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Galerinize göz atacağım. Yakında instagram ile ilgili yeni bir yazı paylaşacağım. Onun da faydalı olacağını düşünüyorum. Takipte kalmanızı öneririm. Sevgiler…

 7. zeynep   •  

  Ya benim hiç takipçim yoktu ama senin sayende neden olmadığını anladım teşekkür ederim instagram hesabında adım zeynep demirel 14 olarak geçiyor . Sizi takip edeceğim yazılarınızın devamını bekliyorum

 8. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  rica ederim, yazımın faydalı olmasına sevindim ?

 9. Fatma   •  

  Merhabalar instagram da etiket ekliyorum fakat etiketlerim etiket sayfasında çıkmıyor bunun ne denini çözemedim lütfen yardımcı olabilir misiniz

 10. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Fatma, bir fotoğrafa ekleyeceğin etiketleri sayısı 30’u geçmemeli. Bazı etiketler ise instagram tarafından “engellenmiş” olabiliyor. Belki de engellenmiş etiketleri kullanıyor olabilirsin. Hesabın askıya alınmış vb. de olabilir. Başka bir instagram hesabı açıp oradan da paylaşmayı denersen senin hesabına özel bir yaptırım olup olmadığını anlayabilirsin sanıyorum. Bunun dışında etiketler sayfasında yer alıyor olmalı. Dünya üzerinde bir çok kişinin aynı etiketleri kullanıyor olması sen kontrol için baktığında fotoğrafını görememene de neden olabilir. Ekledikten hemen sonra bir kontrol etmeyi denedin mi? Bunun dışında aklımda şu an için bir fikir yok. Sen bunları kontrol edip bir dene istersen. Sorun halen devam ediyorsa bir de instagram’a mail atmayı deneyebilirsin. Sevgilerimle.

 11. Fatma   •  

  Dediğinizi düşündüm, fakat etiketlerim bazen görünüp bazen gözükmüyor yani bu yüzden hesabımın askıya alındığını zannetmiyorum. İnstagram tarafından engellenmiş bir etiket olsa fotoğraflarımda çoğunlukla kullandığım etiketler aynı bu na rahmen etiketlerim bazen etiket sayfasında çıkarken, bazen çıkmıyor. Biraz daha yardımcı olursanız çok sevineceğim sizce instagram’a bu sorunumu nasıl açıklamalıyım ?

 12. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Tekrar selamlar, açıkçası aklıma başka bir problem olma ihtimali de gelmiyor. Belki yoğun paylaşım yapılan bir etiket seçtiyseniz, içeriğiniz akışta hızlıca kayboluyor olabilir. Bunun dışında instagram kurallarına aykırı bir içerik paylaşmadığınızı tahmin ediyorum. (Ban’lanmıyorsunuzdur diye düşünüyorum) Dilerseniz sorunuza bir de Webstagram’ın forum sayfalarında ya da Quora’da yanıt arayabilirsiniz.Sevgilerimle.

 13. ayhan   •  

  Aynı fotografin daha cok begeni almasi için etiketi tekrar paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim

 14. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  selam,
  etiketi silip tekrar paylaşabilirsiniz. ama belli sayıdan fazla yaparsanız instagram ban’lıyor. yani etiketlerin içinde çıkmıyor fotoğrafınız. her fotoğrafınız için sadece bir kere yapmanızı öneririm. sevgiler…

 15. ayhan   •  

  Ban ne zan kalkar bilginiz varmi??

 16. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  ban kalkmaz ki. bir kere sisteme eklediklerinde bir daha etiket hep yasaklı oluyor.

 17. ayhan   •  

  Yeni eklediğim fotograflar için de mi etiket yasaklı oluyor yoksa eskiler için mi

 18. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  o etiket hep yasak oluyor, aramalarda çıkmaz eski yeni fark etmez maalesef

 19. ayhan   •  

  Ne yapmami önerirsiniz yeni bir hesap mi açayım yoksa bu hasaba devam etmem mantıklı mıdır

 20. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  sizin kendi hesabınız askıya alınmadığı sürece hesap kapatmanız pek mantıklı değil. ama o etiket eğer ban’landıysa başka bir etiket ile devam edebilirsiniz. Oluyor bazen böyle şeyler.

 21. Mehmet   •  

  Berna Hanım selam,

  Son zamanlarda dikkatimi çeken şey birçok kullanıcının neredeyse hiç kimseyi takip etmeden, max. 100 e yakın ama çok fotoğraf değeri olmayan fotoğrafının 1000 kişinin beğendiğini ve kullanıcının 10bin üzeri takipçisinin olduğunu görüyorum. Bunun sebebi nedir?

 22. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Mehmet Bey,
  Aslında bir çok nedeni var. Ama bununla ilgili uzun bir blog yazısı yazmak şart oldu. Kısaca şöyle söyleyeyim genelde tüm sosyal ağlarda aynı şekilde yapılanmalar olabiliyor. Sadece Instagram’a özel bir durum değil. Bazen kişiler beğeni satın alabiliyorlar. Yurt dışı sitelerde, ya da bazı uygulamaları telefonlarına indirerek onlar üzerinden beğeni satın almak mümkün. Bazen de sadece kişileri takip edip ardından takipten çıkarak (bu esnada o kişiler de nezaketen de olsa onları takip ediyor) takipçi çekebiliyorlar. Tabii her zamanki gibi yalancının mumu yatsıya kadar yanar tavsiye ettiğim bir durum değil.

 23. Musab   •  

  Merhaba Berna hanım.

  Bu yazınız sayesinde kafamdaki çok önemli bir sorunu çözdüm. Android kullanıcıları olarak bizler her zaman ios tan sonra gelen 2.sınıf olduğumuz için facebook taki sayfamı instagrama entegre edemiyor (bu özellik ios larda var. Android lerde yok) bu sebeple her platformda aynı fotoyu ayrı ayrı emek göstererek paylaşmak zorunda kalıyordum.

  Yazınızda bahsetmiş olduğunuz hesapları birbirine bağlama metodunu az önce yaptım. Şu ramazan gününde benden çok güzel dualar aldınız ? sağolasınız.

  Üniversiteli bir genç girişimci olarak biraz ticari biraz da göze hitap eden bir hesap oluşturdum (en azından öyle olduğunu veya olacağını düşünüyorum) . tesbihist adında bir isim ortaya çıkartarak anadolu ve mezapotamya nın batıya nazaran daha çok benimsediği bir ismi (tesbih ya da tespih) ist ekiyle birleştirerek bizlerin de bir stile sahip olduğunu gösteren şimdilik sadece göze hitap etme amacı güden bir hesap hayali ile yola çıktım. Tek başıma tüm bunların altından nasıl kalkarım diye 3 nisan 2014 gününden beri düşünmekteyim (bu benim tesbihist i kurduğum tarih:) ) . Halbuki uzun zamandır kişisel (kar veya kısmen beğeni amacı gütmeyen) bir hesabım var ama fotoğrafı ilgi çekici kılan şeyleri ikinci hesabı kurduğumda araştırmaya başladım. Araştırdıkça not aldım. Kafam karıştı. Millet yapıyor oluyor ben yapınca niye olmuyor dedim. Sonra karşılaştırma yapmayı da bıraktım. Artık bazı şeyleri tam kabullenecek iken yazınız çıktı karşıma ?

  Burda bu yazıyı paylaşırken açık konuşmak istiyorum ama reklam olacağı için çekiniyorum açıkçası. Tesbih günümüzde “kroların, ergenlerin, dedelerin ya da ağababalarının elinde olan -deyim yerindeyse itici” bir nesne” olmakla birlikte “sanatsal ve dini” bir duruşa sahip bir obje. Hem tesbihin adını aklamak ? hem de ilgi çekmesini sağlamak öte yandan yavaştan da “ticaret” sektörüne girmek için böyle bir düşünceye sahibim. Belki sadece bir hesap olarak kalacak belki de ticari bir tarafı da olacak. Talebe ve benim karşılığıma göre değişecek bir durum. pek üzerinde düşünmedim.

  Tesbih sözcüğü ile ilgili – ticari veya değil – bir dünya hesap var. Bir çoğu da bana göre zevksiz ve başarısız. Hatta ben de şuan kendimi başarısız görüyorum. Daha güzel resimler paylaşmak ve kusursuza yakın bir hesap sahibi olmak istiyorum.

  Sizin gibi benim de Istanbul’ a özel bir ilgim var. @istanbulbyme olsun kendi özel hesabınız olsun onlara da destek olmak sizinle ortak projeler yapmak isterim. Aylardır bir çok şeyi okuyor okuduğumu -titizlikle- uyguluyorum. Tabi ki meyvelerini aldım ama tek başına bunu yapmak zevksiz oluyor. Sizden haber bekliyorum. İyi geceler/sabahlar

  musabuu

 24. Pingback: Herkesin İsteği: İnstagram’da Takipçi Arttırma –

 25. Yakup Ümit Kartal   •  

  Gerçekten çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş ?

 26. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Musabuu cevabımı uzun zaman önce mail ile gönderdim umarım ulaşmıştır. Kolaylıklar dilerim. Tekrar teşekkür ederim. Sevgiler.

 27. buket   •  

  @buketrmgn arkadaşlar takip edin takipçi sayım idare eder ama beğeni almıyor ::(

 28. Oya   •  

  merhaba, yazınıza emeğinize sağlık.
  sormak istediğm bir soru var. ifttt yi yeni keşfettim.
  İnst dan bloga fotoğraf yükleme istiyorum. reçete oluşturdum fakat fotoğrafım gözükmüyor.
  nerede yanlış yaptığımı bulamıyorum.sizin yüklediğinizi inceledim fakat anlayamadım. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 29. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba, yazımı beğenmenize sevindim, çok teşekkürler. Rica etsem reçetenizin linkini paylaşabilir misiniz? Sevgiler.

 30. oya   •  

  Link nasıl atacağım,ceptem uygulamaya giriyorum çünkü. Zaten sizdeki reçeteyi gördükten sonra ben ifttt yi uygulanışını çok yanlış anladığımı anladım ?
  Hala tam çözememiş olsamda sizin reçetinizi kullanarak yaptım.
  Bu sefer de resim bulunamadı hatası verdi blog da ?
  İg de dm den yazacağım müsait olduğunuzda cevaplarsanız sevinirim ?

 31. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  ifttt.com adresine kullanıcı adınız ve şifreniz ile webden de girebilirsiniz. aklınızda bulunsun.ifttt güzel bir uygulama hayat kolaylaştırıyor. inşallah çözersiniz sorunu. sevgiler…

 32. Pingback: Herkesin İsteği: İnstagram’da Takipçi Arttırma | İsmail Emrah Demirayak

 33. kararakartal1903   •  

  Ben bir ünlünün fan sayfasını acdim ama bir gunde200 kişi takipden dusmus neden?bide takipçi az geliyor takipçi artırmak için etiket kullanmak yeterlimi .iyi akşamlar

 34. emra   •  

  Çok haklisiniz emek istiyor gece gündüz çalışıyorum 30 k oldum bebeklerinatolyesi beklerim herkesi sevgiler

 35. instagram türk takipçi   •  

  vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyoruz sayenızde takipçi patlaması yasadım resmen :))

 36. mehmet   •  

  dikkate alinmasi gereken tecrubeler

 37. Eda   •  

  Teşekkürler mina_aloglu1907 takip edebilirsiniz

 38. Erol   •  

  Adamsın:)

 39. Volkan   •  

  Selamlar Berna hanım yazınız için çok teşekkürler okudum çok anlamlı ve işe yarıyan yazınız için çok teşekkür ederim. Sizi takip etmek istiyorum takip edeceğim sizinde beni takip etmenizi dilerim ve rica etsem takip ederseniz,profilim ve fotoğraflarımı görünce bana öneride bulunur musunuz? Önerilerinizi instigramdan mesaj olarak alırsam sevinirim,çünkü epostamın banlanmasından dolayı ne olduysa bayadır giremiyorum özür dilerm, teşekkürler!..
  Instigram hesabım:volkan_orhan_44 budur, teşekkür ederim, saygılar ve sevgiler

 40. Fırat yaşar   •  

  Benm neden takipçilerim az

 41. Müzik Kursu İzmir   •  

  Çok faydalı, zamanla verim elde edilebilecek doğal bir yöntem.Çok teşekkürler

 42. memurkızı   •  

  Merhaba… Yazınız benim gibi yeni instagramcılar için faydalı ve içten bir yazı olmuş… Emeğinize teşekkürler…

 43. Basak   •  

  We heart it adli uygulamayi kullaniyorum da orq ule ilgi bit yqzi da paylasir misiniz

 44. art4critic   •  

  Selamlar. Instagram üzerinde verdiğim reklamlarda beğeniler sadece beni takip eden kişi kadar görünüyor. Örneğin takipci sayısı 50 ama reklamda 500 kişi beğendiği halde sadece takipcilerin beğenisi görüntüleniyor. Sizce sorun ne olabilir?

 45. Yalçın BİLGİ   •  

  Merhaba Berna Hanım, Biz 16 yıllık büyük bir firmayız. Yaptığımız işle ilgili aynı sektördeki tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. ancak internet ve instangram konusunda henüz çok yeniyiz. Hediyelik eşya konusundaki tecrübemizi sosyal platformlarda da konuşturabilmek adına nasıl bir yol izlemeli ve shoppingpark60 instangram sayfamızda nasıl takipçi arttırabileceğimize dair profilimiz ve fotoğraflarımıza bakarak öneride bulunur musunuz? Önerilerinizi instangramdan gönderirseniz sevinirim. Sevgi ve Saygılar….Shoppingpark60

 46. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Yalçın Bey, bir dijital ajanstan yardım alabilirsiniz. Profesyonel olarak o işi yapıyorum. Şu an danışmanlık vermiyorum. Sevgilerimle. Kolaylıklar.

 47. Perihan Çalıktosun   •  

  Merhaba! Yazınızı büyük bir keyifle okudum…Benim sorunum,instagramda sürekli takipçi ve beğeni bildirimleri almış olmama rağmen sayılarda bir değişiklik olmuyor hatta azalmalar da oluyor…Hileli hiçbir uygulama da yapmıyorum…Bu yüzden fotoğraf çekme ve paylaşma konusunda motivasyonum azaldı…Fotoğraflarımı beğenenlerle sürekli etkileşim de kuruyorum,etiketler de koyuyorum ama başka ne yapacağımı bilemiyorum…Kullanıcı adım @birperimasal Fotoğraflarıma göz atar ve fikrinizi belirtirseniz sevinirim…

 48. Emirhan Erek   •  

  Merhaba Berna Hanım .İnstagramda n kendi caplarımizi yaparak takipçi ve begeni kazanabilirsiniz.

 49. yazınız güzel bir anlatım ile anlatmışsınız teşekkürler ancak ben bir türlü istediğimi bulamıyorum arattırdığım soru “Ne hakkında bir profil kursam ve tuttururum” bu soru hakkında bilgisi olan varsa cevaplasa sevinirim :))

 50. vural   •  

  güzel reklamlar almışsın ? anlaşılan sosyal medya taktiklerini resmi web sitendede uyguluyorsun ?

 51. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  bu şekilde çalışmıyorum maalesef. yanlış anlamışsınız. resmi web sitesi değil de kişisel blogum diyelim. çok resmi bir şey arıyorsanız sizi bernamutluaytekin.com’a alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir