Instagram’a mesajlaşma özelliği geldi

Twitter’ın mesajlaşma özelliğine yaptığı son güncellemeden sonra Instagram’ın bugün mesajlaşma özelliği getireceği açıklamalarına daha da inanmaya başlamıştım. Özellikle de yükselen yıldız Snapchat’in sürekli yatırım alması ve büyük teklifleri reddetmesi Instagram’ın bir hamle yapacağını gösteriyordu.

Beklenen açıklama az önce geldi. Mashable’ın New York’dan canlı blogladığı açıklamaya göre Instagram’da özel mesajlaşma artık mümkün. Instagram Direct olarak açıklanan bu özellik ile artık ya kişilere ya da gruplara özel fotoğraf gönderimi yapabileceksiniz. Açıklamanın sona erdiği dakikalarda güncellenen uygulamalarımız ile de öncelikle ios’da bu yeni özelliğe sahip olduk. Yazıyı yazdığım dakikalarda Android’e  güncelleme gelmemişti güncelleme geldi.

Artık instagram’da sizi takip eden herkes ile paylaşmak istemeyeceğiniz “özel” fotoğrafları gruplar oluşturup  paylaşabiliyorsunuz. Teknik olarak bu şekilde ama sizi takip etmeyen kişilerle de paylaşmak isterseniz bu fotoğraf / video bir istek olarak ona bildiriliyor. Bu yeniliğe güncelleme yaptıktan sonra uygulama ekranında sağ üst bölümde yer alan bir klasör ikonu ile ulaşabilirsiniz. Burada size gönderilen mesajlar yer alacak. Mesaj göndermek ise çok kolay, fotoğrafınızı paylaşmak istediğinizde yukarıda takipçi ve direct denen bir bölümden kiminle paylaşacağınızı seçeceğiniz ekrana yönlenebiliyorsunuz.Direct derseniz kime bölümünde arkadaş listenizi göreceksiniz. Kişilerin yanındaki çembere tıklayarak onu gruba katabileceğiniz gibi sadece ona da mesajınızı gönderebiliyorsunuz. Mesajınız kişiye ulaşmadıysa ise kişinin avatar fotoğrafı soluk bir renk olarak grup konuşmanızda yer alıyor.

instagram direct message

Mesaj kişi tarafından görüldüğünde size bir bildirim geliyor. Eğer like (beğen) yaptıysa kişinin fotoğrafının yanında bir kırmızı beyaz kalp ikonu görüyorsunuz. Bir yorumda bulunduysa da bir konuşma balonu çıkıyor. Direct mesaj özelliği ile inbox’ınızda 15 kişinin mesajı durabiliyor. Daha fazlasına izin yok.

Bu özelliğin açıklanmasından önce söylenen artık Apple’dan alıştığımız istatistiksel verilerin olduğu açıklamalar ise Instagram’ın ne hızla büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Açıklamaları yapan isim Instagram’ın kurucusu ve halihazırda CEO’su olan Kevin Systrom. İletişimin öneminden bahseden Kevin Systrom, Instagram’ın başarısını sadece fotoğrafla tanımlamıyor. Bu ağı fotoğraf makinelerinin değil, telefonların ve diğer iletişim cihazlarının içine kurduklarını söylüyor. 2010 yılında 86 milyar fotoğraf, 2011 yılında 360 milyar fotoğraf çekildiği bilgisini de bizimle paylaşıyor. Fotoğrafların oluşturduğu iletişim ise çıkış noktaları olarak düşünülmüş. 2013 yılı başında 80 milyon kullanıcısı olan Instagram artık 150 milyon kullanıcıya sahip. Bu kullanıcıların yarısı her gün Instagram’da bir etkileşimde bulunuyor. Bir yılda çılgın bir artış olmuş.

Özel kişilerle yapacağınız paylaşımlar Snapchat’e, WhatsApp’e, Line’a selam gönderirken, bir önceki gün Twitter’ın dm özelliği güncelleyerek artık dm ile fotoğraf göndermeye izin vermesi de ayrı bir gol olarak kayıtlara geçsin. Aşağıdaki videoda yeni özelliğin tanıtımı yer alıyor. Yakında reklam hamlesi ile daha da farklı kullanımların olacağı düşünüldüğünde bu yeni özelliğin beni heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Sizce nasıl, Snapchat’in tahtını sallar, Twitter’a daha az uğramımızı sağlar mı?

 

Son öğrendiğim bilgiler ile yazıyı güncelleyeyim istedim malum hizmet yeni aktif oldu.

Yine instagram spam yapmamızı önlemek için sürdürdüğü politikadan dolayı direkt mesajlarda da bir web sitesi adresi paylaşamıyorsunuz. Ayrıca fotoğraf eklemeden bir Dm atmak mümkün değil. Türk’ler bunun da bir çaresini bulacağımızdan eminim. Özellikle tanımadığı hanımlar ile tanışma amaçlı DM atan beylerin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor ?

 

 

Berna Mutlu Aytekin

5 yorum

 1. Asya   •  

  Peki bizi takip etmeyen ûnlüler .sevdiğimiz birine mesaj atarsak doğum günü mesajı mesela.türkiyeden amerikaya gidermi yani o kişi onu görür mü ??

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Selam Asya, aslında bu biraz karşıdakinin mesaj ayarlarına bağlı. Mesela benim mesaj ayarlarımda bu kişi size mesaj göndermek istiyor izin veriyor musunuz diye bir soru çıkıyor öncelikle. Eğer ben tamam dersem o kişinin mesajlarını görebiliyorum. Sahip olduğum markanın instagram hesabında ise böyle değil. Ona herkes mesaj gönderebilsin diye işaretlemiştim. O yüzden bu hesaba göre farklılık gösterir. Ama eğer kişi ünlü ise herkes mesaj göndermek isteyeceği için muhtemelen bu ayarı kapalı yapmıştır. Yani herkes mesaj gönderdiğinde göremiyordur önceden bir okeylenmiş mesajı olması gerekir mesaj gönderen kişinin. Ya da o kişiye bir talep gider örneğin “asya xxx size mesaj göndermek istiyor kabul ediyor musunuz?” gibi. eğer bunu tamam ile onaylar ise mesajını görebilir. umarım yardımcı olabildim. sevgiler.

 3. SEMRA   •  

  MERHABA,
  GÜNCELLEME OLDU VE TAKİP ETMEDİĞİM BİRİNDEN MESAJ ONAYI BEKLİYOR DİYE GÖRÜNÜYOR DM DE BASIYOR FAKAT AÇILMIYOR NEDEN KAYNAKLI OLABİLİR?

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba Semra, maalesef sorunun yanıtını bilmiyorum ?

 5. Gaye   •  

  Merhabalar, dm yaparken karşıma çıkan arkadaş listemin içinde tanımadığım kişiler var. Instagram bu öneriler kısmındaki kişileri nasıl ekliyor? Yani hesabına girdiğimiz baktığımız kişiler de mi o öneriler kısmında çıkıyor? Kriter nedir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir