İstanbul trafiğinde bir Hyundai i30 CW

Hyundai i30 CW 1.6 Crdi Mode

Bu haftaki test edeceğimiz araç  “i30 CW” ismiyle anılıyor. Şehir içinde kullanım için düşünülmüş ama şu pek sevmediğim Kartal gibi geniş bagajı olan modellerden değil. Modeli biraz daha arkaya doğru uzatsalarmış tam station wagon olacakmış orası kesin. Ben o modelleri pek sevmiyorum.


Hyundai i30 CW 1.6 ‘da bagaj geniş, hatta arka koltukları yatırıp daha da geniş bir bagaj elde edebiliyorsunuz. Çoluk çocukla seyahat ediyorsanız bisiklet bebek arabası vs her şey bagaja konabilir ?  Yurtdışında oldukça yaygın ama ülkemizde de sadece tatil yörelerinde sıkça gördüğüm “aracın üzerine bisiklet koyabilmek için olan aparatlar ” i30 CW’da da takılıydı.


Güzel bir şehir turu attık. Trafikte uzun süre araç içinde mahsur kaldık. İstanbul trafiği malum. Radyo bizi oyaladı. Trafikte çok takılınca genelde arabanın konsolunu kurcalarım ama bu konsol bomboştu sıkıldım. Sadece radyoyu karıştırabildim biraz. Klimanın ayarlanmasında sıkıntı yaşamadım. Konsolu 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde dizayn etmişler. Dizel bir araç olduğu için kolay kolay yakıtının bitmeyeceğini düşünerek trafikte takılmayı dert etmedik. Dediğim gibi de oldu. Araç oldukça az yakıt tüketiyor. şehir içinde 100 km kullanımda 5 lt yakıt harcadı. Otomatik vitesli, geniş bir bagajı var. Konsolu diğer araçlar ile kıyasladığımda oldukça sade. Tam da radyonun üzerindeki yere küçük bir göz ilave etmişler ki oldukça işime yaradı. Güneş gözlüğü araba ruhsatı ıslak medil vs koymak için ideal.


Hyundai i30 Cw üzeri açılan bir araç. Yağmur da seyahat etmek böyle arabaların içindeyken güzel. Yağmur damlaları üzerine yağıyormuş gibi ?


Hyundai i30 Cw ile oldukça uzun süren ve güvenliğinden emin olabileceğimiz bir yolculuk yapabilirdik. İstanbul trafiğinde saatlerimizi ziyan edip eve geldik. Bu araçta bir sürü hava yastığının yanında hava perdeleri dedikleri ekstra güvenliği sağlayan donanımlar da varmış. Allah korusun o donanımları kullanmaya ihtiyacımız olmadı. Araba kaza yaptığı anda devreye giren hava perdeleri vücudunuzu çarpmalara karşı koruyormuş. Güvenlik de önemli ama göz önce estetik kaygıyla yaklaştığı için Hyundai i30 Cw pek bana hitap etmedi. Fiyatı ise 45.000 TL civarında. 1.6 motorlu bir araç için değer mi orasına siz karar verin.

Görseller şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir