Haydi bebeklerimiz ile dans edelim

dance with babies

Size bu sıralar bol bol bebekli hayatımdan kesitler sunduğum blogumda şimdi yeni ve eğlenceli bir aktiviteden bahsetmek istiyorum. Bebekler ile dans eğitimi. Dance with Babies adındaki bu oluşum annelerin, babaların, babaannelerin, anneannelerin kısacası bebeği ile eğlenceli vakit geçirmek isteyen her aile bireyinin katılabileceği bir eğitim programı.

Dans with babies 2013 yılında dans eğitim uzmanı Selen Yılmaz tarafından İskoçya’da kurulmuş. 2014 yılında ise Netmums tarafından yılın en iyi faaliyeti seçilmiş. Ayrıca UNESCO tarafından da tanınmış bir topluluk. Dansı içeren bir egzersiz programı olarak da düşünmek mümkün.

Bebeği ile dans eden anneler hem doğum kilolarından kurtulabiliyor, hem lohusalık döneminde yaşanan o buhrandan çıkabiliyor hem de özellikle kolik ve gaz sancısı çeken bebeklere sahip iseler bebeklerinin kolayca sakinleşmesini sağlıyor.

Annelerin bebekleri ile özgürleşebilmelerini sağlayan kangurular ya da sling’ler ile beraber yapılan bu dans dersleri hem yeni arkadaşlıklar kurup sosyalleşmenizi sağlıyor, hem de bebeklerin rahatlamasına katkıda bulunuyor. Bebeğin bu süreçte sürekli anne kokusu alıp kendini güvende hissetmesi de zaten kanguru kullanımını destekleyen en büyük nedenler arasında.

Dance with Babies eğitmeni Sinem Tipi ile bir etkinlik için bir ara geldiğimizde dansın bebeklere ve ebeveynlere diğer faydalarını da öğrendim. Sizler ile bu faydaları da aşağıda paylaşıyorum. Kendisinin de Çınar adında tatlı bir oğlu var. Eğitimleri Çınar ile beraber veriyor. Ben de en yakın zamanda dans pistinde yerimi alacağım. Belki karşılaşırız ne dersiniz?

İşte dansın anneye/ebeveyne diğer faydaları: Annelerin özgüvenlerini geliştirir, onları sosyalleştirir. bebekleriyle iletişim kurmakta en iyi yollardan birisidir dans. Annenin bebeğiyle kaliteli zaman geçirmesine ve bu sayede kuvvetli bir bağlanma süreci oluşturmasına destek olur.
Ebeveynlere olduğu kadar bebekler içinde dansın faydaları var. Mesela bebeği sakinleştirir , bebeğinizin zihnini çalıştırır, ebeveyn ile arasındaki yakınlık ve güveni artırır. Bebeğiniz etrafında dans eden diğer kişileri izlemekten keyif alır. 
 

Dance with babies eğitimleri için Sinem ile aşağıdaki kanallardan iletişime geçebilir, eğitimlerine katılabilirsiniz. Eğlenceli zaman geçirmenizi dilerim.

Facebook: https://www.facebook.com/dwb.sinemerimtipi/

Instagram: @sinemtipi

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak