Hangi Lego’yu Almalıyım? 2 – Oyun Kurma ve Maliyet Analizi

Serinin ilk yazısı Hangi Lego’yu Almalıyım ‘a  gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur. Bu yazımda ise nasıl oyun kurduğumuzdan ve Lego alırken yaptığımız maliyet analizinden bahsedeceğim.

Duplo’lar ile oyun kurmak için farklı bir yol denemiştik. Açıkçası yanlış yapıyorum dediğim de çok oldu. Çünkü Ali’den dönüş alamıyordum. Yaptığım araştırmalar sonucunda zaten o yaşta çocukların sadece böyle oyunlar kurduğunu öğrendim. Ben istiyorum ki baksın, alsın, kursun, sürsün. Klasik ebeveyn beklentisi. Dahi zannediyorsam demek çocuğumu ? Ben rehberlik edecekmişim. Çocuk başta bilmezmiş. Kutuda resimlerini gördüğümüz şekilde itfaiye arabalarını iş makinelerini beraber yaptık. Onları biraz sürdü sonra hepsini parçaladı. Daha sonra bir daha yaptım. Kitap okurken Lego Duplo’dan yapılma arabalarımız elimizdeydi. Elinden bırakmıyordu. Bazı bazı onlar ile uyudu bile hatta. Ama günün sonunda yine hepsi parçalanıyordu. Bir gün pes ettim. “Hep ben mi yapacağım, biraz da sen yap” dedim. Sonra bir baktım başka kitaplarda okuduğumuz konular ile ilgili oyuncaklar yapıyor. İtfaiye arabaları üst üste kule olmuş. Babası akşamları uyumadan ona Resimli Dünya Atlası’nı okuyordu. Bir gün baktım “annecim sana Petronas Kulesi yaptım” diyor geliyor. İki tane çubuk birbirine bağlamış. Google’a soruyorum. Ne ola ki Petronas? Ne bileyim ben. Meğersem kitapta varmış. Ona benzetmiş. Sonra Eyfel Kulesi yaptım dedi. Çözdü oyun kurmayı dedik. Güldük sevindik. Sonra tüm parçaları üst üste koyarak heyecanla “dünyanın en uzun kulesini yaptım” demeye başladı. Kule devrilince sinirlenmeler ? Ardından yeni aldığımız Duplolar ile ev, bahçeli ev, anneannenin evi, okul vb. gibi  evler yapmaya başladı. Meğerse dışarıda “burası ne?” sorularına verdiğim cevapları Lego’lar ile inşaa ederek oyun kuruyormuş. Sonra hayal gücü devreye girdi. Kaydırak parçası olan bir Lego seti almıştık. Park yapar belki, diyerek. O kaydırak parçasını uzun kulelerin ucuna takıp “bu vinçmiş, buradan çıkıyorsun, buradan tutuyorsun, buradan itiyorsun” demeye başladı. Hem konuşuyor, hem oynuyor. Çocuk hayal gücüne bayılıyorum. Çünkü kaydırak parçasını evin çatısına takarak uzay aracı yapmak benim zerre aklıma gelmez. Beyin tertemiz olunca inşa sürecini izlemek mutluluk verici. Boş bir A4’e yazı yazmak gibi.

Lego Duplo’lar ile oyunlarımız böyleydi. Bu arada oyuncakları nereden nasıl satın aldığım ile ilgili bir sürü soru gelmişti. Araştırıyorum arkadaşlar. İndirimleri bulunca 2-3 kutu alıp saklıyorum. Ben Ali doğduğundan beri oyuncak alıyorum. Hepsini bir anda vermiyorum. Her ay bir kutu açıyorum. Duplo’ların bir kısmını 23 Nisan indiriminde Migros’tan aldım. Epey indirim yapılıyor. Çocuk Bayramı malum. Ama sabah erkenden Migros’a gitmek gerekiyor. Yoksa ezilirsiniz ya da ürün bulursanız parçası eksik çıkabilir. Öyle bir izdiham. Evdekilerin gerisini internetten, Joker ile Toyzshop’tan aldım. Armağan Oyuncak bayisi olduğu için orada da uygun fiyatlıları bulabilirsiniz. Geçen yıl çok buluyordum ama bu yıl uygun fiyatlı bulamadığım için almadım. E2Toys var. Arkadaşım Esra’nın eticaret sitesi. Lego’nun bayiliğini aldı. Bizi Lego ile ilk tanıştıran, “hadi zamanı geldi, başlat” diyen de odur. Onun web sitesine de bakabilirsiniz. Buraya Link ekliyorum. Stokları çabuk bitiyor ama piyasadan uyguna satıyor. Hızlı gönderiyor. AliExpress’ten de çok alan varmış. Ama ben hiç almadım. Zaten Dolar almış başını gitmiş ne Ali’si ne Express’i.

“Peki hangi kutuyu alacağız, ne farkları var?” demişsiniz. Benim aklım bana yetmiyor. Canım Devletşah‘tan bu konuda da akıl aldım. Şimdi 3 yaş sonrası süreç şu şekilde: O az parçalı sarı, kırmızı , yeşil olan klasik seriden aldık. Çocuğun önüne verdik. Beğendi. İlgisi var. Kitapçıktaki oyuncağı kurdunuz. Alıştırmasını yaptınız beraber. Sistemi çözdü. Ondan sonra yavaş yavaş Lego’ları çoğaltabilirsiniz. Yaratıcı kutuları var, onların çeşitleri var. Usta Yaratıcı Kutusu vb gibi. Ben yine kendi aldıklarımın kodlarını paylaşayım. Lakin sürekli yenileri çıkıyor. En iyisi parça sayısına bakarak almak. 140 TL olup 500 parçası olan Lego yerine, 100 TL olup 650 parçası olanı seçmekte fayda var. Ben bazı kutulardan 2 adet aldım. Yine de yaratıcı kutulara hemen geçmeye gerek yok. Önce karakterli olanlar ile başlanması gerekiyor. Çocuk daha iyi adapte oluyor.

Benim Ali için 3 yaştan sonra aldığım Lego’ların kodları ve isimleri şunlar:

 1. LEGO Classic Tekerlekli Yapım Parçaları 10715
 2. LEGO DC Comics Super Heroes Mighty Micros: Batman Harley Quinn’e Karşı 76092
 3. LEGO Classic Yaratıcı Usta Kutusu 10703
 4. LEGO Classic Yeşil Zemin 10700
 5. LEGO City Maden Ekibi 60184
 6. LEGO Seyahat Seti ( bu hediye geldi)

Burada hepsinin içinde Ali’nin en sevdiği ürünler karakter ürünleri oldu. O yüzden eğer bu yıl içinde yeniden bir Lego almaya kalksam sahil paketi olan seriden almak isterdim. Onda çok karakter ve aksesuar var. Karakterleri konuşturması, anne – baba diyerek sohbet ettirmesi çok keyifli. İzliyorum kenardan kıs kıs gülüyorum. Oyunda annesi Ali’ye “hadi uyku saati” diyor Ali de “benim işim daha bitmedi, bitsin ondan sonra” diye cevap veriyor. Ba ba ba ba ? “Ben dışarı çıkmak istiyorum” diyen çocuğa, “işim bitmedi bitsin ondan sonra” derseniz sizden alır lafı, böyle oyununa katıverir.

Bu Lego’lar ile oyun kurma kısmı için ise şöyle katkılarda bulunduk. Sonra o aldı yürüdü zaten. Artık kendi oynuyor. Önce Lego’lar için bir çanta aldık. Ve tabii Ikea’dan da renkli kutulardan aldık. Bu kısmı 3. yazıda detaylıca anlatacağım. Tek tek Lego’ları çantamıza dizdik. İnceledi. Yeşil bir zemin aldık. Ona yapıştırmaya kalktı. Başta beceremedi. Sonra yapabilince sevindi. Ardından kutuların içinde gelen yapım defterine baka baka karakterli parçaların setlerini tamamladık. Bir tane Batman bir de Maden Ekibi seti almıştık. Yukarıda kodlarını paylaştım. Önce bunlar ile oynadık. Lego satışı yapan web sitesinde ürün tanıtımı bölümünde oyunun ne olduğu yazılıyor. Aldım onu anlattım: İşte bunlar madenciymiş. Bu kız dinamiti patlatıyormuş. Bu kayaymış, Yarısı havaya uçuyormuş içinde kıymetli maden çıkıyormuş. Şu adam da kazma kürekle gidip madeni dolaba götürüyormuş. 

Bir defa beraber oynadık. İkinci defa oynarken o biraz konuya müdahale etti. Dinamiti patlatan kızın adı Zeynep’miş. (Zeynep en iyi arkadaşı) Komut vermeye başladı: Sen burada duruyorsun. Sen arabayı getiriyorsun.

Üçüncü oynayışımızda bana ihtiyaç kalmamıştı. Oyundan sonra tüm parçaları bozmadan kutuya kaldırdık. Ertesi gün bir daha oynadık. Sonra bir daha derken. Bir sonraki kutuya geçtik. O da Batman ve Harley Quinn’di. Ben acaba burada nasıl tepki gösterecek TV izlemedi derken bir baktım. Batman madencilerin arasına girmiş. Harley Quinn yemek yiyor. Sonraki hafta Yaratıcı Kutusuna geçtik. Ali sakladığım yeri bulmuş. Mecburen geçtik. Niyetim yoktu henüz. O kutudaki parçalar ile bir ev yaptık. Batman girip yatıyor, bazen Ali gidi yatıyor. İş yeri yaptık. Orada babası çalışıyor. Artık Lego’suz gün geçmiyor.

Akşam babası ile defterden bakıp tek tek evler yapıyorlar. Tekerlekli araçlar yapması için de bir kutu almıştık ama henüz onu takmak için gerekli baskıyı uygulayamıyor. Legoland’de araba yaptı ama arabasını yarıştırırken parçalar dağıldı biraz canı sıkıldı. Bir daha oynamak istemedi. Legoland alışverişimiz oldukça faydalı oldu. Az maliyet ile nokta atışı Lego’lar aldık. Gelişimi için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bir sonraki yazımda hem Legoland gezimizi, alışverişimizi, hem de ardından Ikea’ya gidip Lego masası için neler aldığımızı paylaşacağım. Ayrıca Ikea Hack fikirleri edinmeniz için de bazı kaynaklar ve bizim yaptıklarımızı paylaşacağım.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Siz de faydalı bulduğunuz serileri ve fikirleri yorum olarak paylaşırsanız mutlu olurum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

 1. Şeyda   •  

  cok faydali olmus bu yazi da. cok sey ogrenmis oldum sagolun. bi sonraki yaziyi da bekliyorum umarim cok uzamaz

 2. Pinar   •  

  ben Henuz Butce ayiramadigim icin almadim ama ilk firsatta aldigimda kizimin bayilacagina inandigim su seriyi incelemenizi oneririm sadece lego insanlardan olusuyor bence mutlaka edinilmeli 60202 lego city

 3. Anil   •  

  Bir sonraki blog yazısında sorumun yanıtını buldum.. Coook teşekkürler berna hanım.saglikli günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir