Hangi Lego’yu alayım?

Ben çok sevdiğim ve çok da faydalı bir oyuncak olduğunu düşündüğüm için Ali 1 yaşına geldiğinde onu Lego ile tanıştırdım. O oynamazsa ben oynarım prensibi ile yola çıkmıştım korktuğum gibi olmadı. O da çok severek oynuyor. “Hangi Lego ile başlayayım, becerebilecek mi?” düşünceleriyle dolu iken bir kitabımıza çok ilgi gösterdiğini fark ettim. Ve böylece itfaiyeli Lego Duplo serisi ile Lego bizim eve giriş yaptı. Hem itfaiye aracı hem iş makinaları oluşturabiliyorduk. Yanında kitap da okuyabiliyorduk hatta yakınlardaki inşaata gidip kar altında inşaat seyrettiğimizi de hatırlıyorum.

Lego Duplo İlk Araçlarım 10816 ilk aldığımız Lego kutusu idi.

Altı ay sonra Duplo denilen büyük boydaki Lego’lardan oluşan serinin yaratıcı kutusunu aldık.

Lego Duplo İlk Yapım Parçaları 10848.  Onu alınca bir de bize minik bir ördekten oluşan Lego Duplo kutusu hediye ettiler.

Bu kutuyu Ali çok sevdi. Ben araba, balık vs gibi şeyler yapacağını düşünürken o hepsini kule yapmayı ve devirmeyi tercih etti. Normali buymuş. Karakter oluşturmak için 1,5 yaş pek erkenmiş. 2 yaşı bir kaç ay geçerken Ali bir gün öğle uykusuna yatırdığım odasında çığlık atmaya başladı. 6 aydır izlediği kepçeler işe yaramış ki, odasında zevkten dört köşe olmuş, yataktan kalkmış, kepçe yaptım diye bağırıyor. Bu da videosu:

Daha sonra bir de meyveleri, çiçekleri anlatan bir Lego Duplo kutusu aldık. Lego Duplo My First Caterpillar 10831 idi. Şu an üretimde görünmüyor.

3 yaşına gelmeden günlük hayat aktivitelerini içeren diş fırçalamayı, yemek yemeyi ve uyumayı anlatan, karakter figürleri içeren yeni bir Lego Duplo kutusu daha aldık. Bunun diğerlerinden farkı çok fazla günlük hayatımıza yerleştirebildiğimiz bir kutu oldu. Bir erkek ve bir kız karakteri vardı. Onlar bizimle tuvalete geldiler, diş fırçaladılar. Parktan döndüğümüz akşamlarda onlar da evde kaydıraktan kaydılar. Ali’nin uykusu gelince Ali uyumak istemese bile karakterler yataklarına yattılar uyudular. Ali’nin karnı acıktığında inadından “yemiycem” dediğinde bile o karakterler hayali mama sandalyelerine oturdular (Çünkü acıktıysanız mama sandalyesine oturursunuz) ve Ali’nin canı o an ne çektiyse onu yediler. Teknik olarak da cam pencere ve kapı takabilmeyi başardı. Kullandığımız en hayal gücünü destekleyen Lego Duplo kutusu buydu. Adı Lego Duplo My First Playhouse 10616 idi.

Daha sonra bu Lego’ları kullanmada bir usta oldu. Eyfel kulesi yaptı, daha bir çok şey. Ben bu dönemde daha sonra ona vermek üzere klasik mini kutulardan toplamaya başlamıştım bile. Bunlar bütçeye dokunmayacak en minik kutular. Renk renkler.

Benim aldıklarım Lego Classic 10707 Kırmızı Yaratıcılık Kutusu, Lego Classic 10708 Yeşil Yaratıcılık Kutusu.

Ali 3 yaşına kadar bu kutular ile oynadı. Küçük Lego’lara geçtiğimiz bu kırmızı ve yeşil kutular sayesinde Ali’nin kolaylıkla minik parçaları takabildiğini, çıkartabildiğini gördük. İşte o zaman 2. seviyeye geçtik. Artık Lego Duplo yerine 4-99 yaş arası Juniors, City’s ve Friends modellerine odaklandık.

Lego Duplo serisi Ali’nin duygularını ifade etmesinde, ince motor gelişiminde, sebat edip odaklanmasında, renkleri öğrenmesinde, sayıları ve araçları öğrenmesinde çok etkili oldu. İlk yaş dolarken almayı mutlaka düşünmeniz gereken bir oyuncak olarak bakın. Ayrıca bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz, yıllarca saklayabilirsiniz. Kırılmıyor, yutulmuyor. Toz tutmuyor. Pinterest’te Lego Duplo ile yapabileceğiniz bir çok fikir mevcut. Eşleştirme oyunlarından da çok faydalanmıştım. Mutlaka çocuğunuzun tanışmasını sağlayın derim.

Yazının bu kısımdan sonra 3 yaş üzeri çocuklar için değerlendirebilirsiniz.

Ardından indirim dönemlerinde de LEGO Junior 10683 Road Work Truck kutusundan aldık. Bu 5 yaş üzeri için bir kutu. Çokça maharet gerektiriyor. Henüz erken hala bir kenarda duruyor.

Ali kırmızı klasik kutunun tadını çıkartınca büyük Lego hamlesi için düğmeye bastık. Önce karakterli modeller ile başladık. Bir tanesi Batman ve Harlequin’den oluşuyor. Arabaları var. Kostümleri renkli. Ali bu iki karakteri konuşturmaya başladı. TV seyretmediği için ne Batman’i ne de Harlequin’i bilmiyor. Bu iki karakter ile nasıl oynuyor, derseniz Batman kaçıyor Harlequin kovalıyor. Batman’in arabası uçuyor, diğerinin aracı zıplıyor. Batman arada kaçak bezelyeyi de yakalamaya yardımcı oluyor. ( Kaçak Bezelye, Ali’nin başka bir kitapta bayıldığı bir kötü karakter) Arada oyunlar karışıyor. En sevdiğim şey oyunların karışması laf aramızda. Bu setin adı LEGO Super Heroes Mighty Micros: Batman™ Harley Quinn™’e Karşı 76092 Sinemada ya da tv’de yaşına uygun olmayan bu aksiyonlu görüntüleri seyretmediği sürece bu set ile oynayan çocuğunuz Batman’e bakkaldan yumurta da aldırabilir dert edecek bir durum yok.

Bir diğer oyun kutusu ise madencilerin topraktan madeni nasıl çıkardıklarını anlatan bir kutuydu. Ali tüm karakterlere isim taktı. Herkes görevini yerine getiriyor. Altınlar kayaların arasından çıkıp özel dolaplarda saklanıyor. Bazen karakterler yemek tarifi de paylaşıyorlar, hatlar karışıyor ama karakterli legolar ile oynamanın keyfi başka oluyor Ali için. Bu da madenci dostlarımızın kodları LEGO City 60184 Maden Ekibi

Biz de bugün gidip anne, baba, ve Ali’nin birer karakterlerini aldık. Legoland mağazasında tek tek seçerek oluşturduk. Legoland mağazası Legoland Discovery Center’da Bayrampaşa Forum AVM’de. Sanırım 3 saate yakın zaman oradaydık. Koşturup sıkılmadan oyunun tadını çıkarttı Ali Bey.

Bugüne dair fotoğrafları ve videoları izleyebileceğiniz Instagram postumu burada paylaşıyorum.

@ldcistanbul ‘dayız. Üst katta tenha bir köşede ilk göz ağrımız Duplo’lardan bir oyun alanı bulduk. Bu satırları Ali oyuna dalmışken yazıyorum. 2 saattir buradayız. ☺Alt kattaki çılgın eğlence esnasında Ali’nin koşabildiğini fark ettim. Resmen ayakları poposuna vura vura koşabiliyormuş meğerse çocuğum. Zürafalara sarılıp eve davet etmeler, İstanbul’u seyredip kocaman Ayasofya’yı görüp sevinçten delirmeler, upuzun Eyfel’e hayran hayran bakakalmak. Atlı karıncaya benzer bir lunapark deneyimi ve tabii ki hepsi Zeynep ile güzel. Lego dosyası akşam blogda olacak. Dün yazmaya başladım. Bu akşam ilk yazım biter. #legoland #legoduplo #legocitys #legojuniors hakkında geniş bilgi alabileceksiniz. Bir blog yazısı ile de kalmayacağım muhtemelen. Detaylıca araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sizinle paylaşmayı seviyorum ❤ tüm soruları yazıda cevapladım. Gece uyumadan benimgunlerim.com’a göz atın ☺derim ben eğlenmeye kaçarım. Ali birazdan uyuyacak ben de eğlenmeyeyim mi ☺ #tombiliali40aylık #berna37yaşında #legomania #aliylezeynep

A post shared by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on


Lego serimin 2. yazısında size Ali’nin babası ile nasıl oyun kurduğundan ve maliyet analizi yaparak aldığımız yaratıcılık kutularından bahsedeceğim. Lego serisinin 3. yazısı ise Discovery Center kilo ile Lego alışverişimiz, oradaki oyunlar, Ikea Hack ve Legolar hakkında. Sanırım hepsini bu hafta yayınlamış olurum.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Lego ile ilgili sorularınız olursa aşağıda cevaplayabilirim.

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

11 yorum

 1. Öznur Babayiğit   •  

  Berna Hanım, bir eğitimci olarak Ali için oyuncak seçimlerinizde gösterdiğiniz hassasiyete özellikle hayranım. Bu kadar bilinçli bir şekilde, çocuğunuzun özelliklerini analiz ederek seçim yapmanız gerçekten takdire şayan. Benim oğlum 3 yaşını bitirmek üzere ve elektrik/mekatronik konularına (sanırım babamızdan etkilenmesi nedeniyle ? hayli ilgisi var. Tabii bir de iş makinaları hayranlığı bizde de var ? Bu bağlamda Lego yazınızdan aldığım notlarla ben de bir Lego araştırmasına koyulacağım. Paylaşımınızın için çok teşekkürler, sevgiler…

 2. Tuba   •  

  Berna Hanım merhaba,

  Oğlum tam üç yaşında ve lego serisinden hiç bir set almadık. basit sök tak setleriyle oynadı şimdiye kadar ve artık yüzüne bakmıyor desem yeri. Siz bir yaşından itibaren almaya başlamışsınız ve sırayla paylaşmışsınız neler aldığınızı. Sizin sırayı takip etsem küçük boylarla çok sıkılır mı yoksa ben de üç yaş grubundan itibaren mi başlamalıyım?

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba en küçük adette parçalı olan bir duplo serisi ile başlayabilirsiniz. ilgisini çekerse çoğaltırsınız. lego’lar maliyetli oyuncaklar. denemeden bir sürüsünü alıp önüne sermeye gerek yok. sevgiler.

 4. Şaziye   •  

  Elinize emeğinize sağlık

 5. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  En küçüğünden alıp deneyebilirsin Tuba. Beğenirse devamını alırsın. En küçükleri 25 TL bir tık sonrası 45-50TL. Artık beğenirse benim gibi kumbara yapıp para biriktireceksin muhtemelen ?

 6. Kadide   •  

  Cok tesekkurler kodlariyla bilgi vermeniz ayri sahane oldu benim icin

 7. Tuba   •  

  Çok teşekkür ederim cevap için. Bugün alıcam inşallah. Hayal gücü için çok iyi bi oyuncak legolar. Bugünden başlıyorum. Hadi hayırlısı ?

 8. Gözde   •  

  berna hanım benim ikizlerim de 3 yaşındalar ve biz classic serisi ile devam edelim diyoruz..(anne baba burada biraz da kendini düşünüyor ? ) yalnız merak ettiğim nokta şu mesela classic ile junior parçaları birbirine uyumlu mu? hadi duplo büyüktü classic daha küçük ama diğer setlerden hangileri birbiriyle uyumlu? ve bu arada Ali’nin lego arşivi beni benden aldı doğrusu ?

 9. emine   •  

  çok teşekkürler yine enfes bi paylaşım olmuş nasılda bu kadar geç kalmışım okumaya.iyi ki yazdınız hemen kodlar not alındı.elinize emeğinize sağlık

 10. Veysel Keleş   •  

  Merhaba, bu yazı dizisi için çok teşekkür ederim. Yeni bir baba olarak ve legoya merakım olduğundan aklımdaki neredeyse bütün sorulara cevaplar bulduğum bir yazı dizisi oldu. Nasıl başlamalı, hangi paketleri takip etmeli vs. gibi çok detaylı bilgiler mevcut yazınızda. Biz sayı treni ile başlamayı düşündük. Bakalım umarım her şey çok güzel olur ?

 11. Ayşegül   •  

  Merhaba verdiğiniz bilgiler ve öneriler için çok teşekkür ederim. Benim bi sorum olacak acaba birbirlerine uyumlular mı duplo classicler yada başka çeşidi varsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir