Hamilelik dönemi eğitimleri: Mahallenin Mutlu Bebeği

Yeni hayata başladık başlayalı içimde sürekli bir öğrenme isteği, yeterince hazır olamama durumu, sanki hiç bir şey bilmiyormuş hissi. Allahtan kitaplar, uygulamalar ve eğitimler var.

Geçen günlerde bu eğitimlerden birine katılma şansım oldu. Sevgili Tansu Oskay’ın düzenlediği soru cevaplı, uygulamalı mis gibi bir eğitime katıldım. Eğitim için gelenler arasında eşler, bebekler ve elbette anneler ile anne adayları vardı. Henüz bebeğini yeni dünyaya getirmiş olan anneler ve eğitimde verilen zorlu süreçleri kendi yöntemleri ile atlatmayı başarmış ya da hala çok zor günler yaşayan anneler vardı. Açıkçası onların halini görünce daha da bir gerildim diyebilirim. Ama eğitim sonunda kuş gibi hafiflemiştim.

Sorunları atlatabileceğime olan inancım arttı. Elimde daha önce kitaplarda okumadığım bilgiler vardı. Bir de gözümde büyüttüğüm kadar zor olmayacağına dair inancım. Tansu Oskay’ın insana “Halledersin” diyen ses tonunun da bunda etkisi büyük.

Mahallenin Mutlu Bebeği eğitimi nedir derseniz kısaca anlatayım.

happiestbaby

 

The Happiest Baby Education Association’ın Tansu Oskay aracılığı ile Türkiye’de verdiği “The Happiest Baby on the Block – Mahallenin Mutlu Bebeği”  eğitimleri 2012 den beri İstanbul’da gerçekleşiyor. Hamilelerin ve eşlerin katıldığı eğitim, bebek bakımı ve doğum süreci eğitimlerine yoğunlaşan çiftleri, verdiği bilgilerle ve uygulamalı örneklerle bebeğin doğduğu andan sonrasına psikolojik olarak hazırlıyor.

Dünyaca ünlü Pediatrist Dr. Harvey Karp tarafından geliştirilen eğitim programı, Yeni  Doğmuş Bebeklerin dünyaya geldikten sonra, ilk haftalarda yaşadıkları zorlu adaptasyon dönemini rahatlıkla atlatmaları ve bu dönemi tüm ailenin mutlu geçirmesi için Ebeveynlere yol gösteriyor.

 “The Happiest Baby ” Eğitiminin Ailelere Kazandırdıkları:

• “Daha Az Ağlayan – Daha Çok Uyuyan Bebek” sloganı ile, ebeveynlerin özellikle doğum sonrası ilk 4 ay faydalanacağı bilgi ve uygulamaları Anne-Babalara ulaştırıyor.  

• Kolik tanımını açarak, sebepsiz ağlamaları anlamlandırıyor, ailenin bu anlamları fark etmesini sağlıyor.

• Bazı bebek bakım yöntemlerinin, işe yaramadığı dahi düşünülen bazı yaklaşımların nasıl deneneceğini ve bu denemelerde nasıl başarı sağlanacağını öğretiyor.  

• Doğal Ebeveynlik tarzına katkıda bulunuyor.

Eğitim içeriği 2 saat ile sınırlandırılmış. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Eğitimde aşağıdaki soruların yanıtlarını buluyorsunuz.

Bebekler Neden Ağlar?

• Bebeği Sakinleştirme Sanatı

• Mutlu Bebek için Uygulanan 5 Temel Prensip

• Yeni Ebeveynin Hayatta Kalma Kılavuzu

• Doğal Ebeveynlik Yöntemleri

Eğitim ile ilgili sorularınız için: 0212 3511115’i arayabilir ve info@papsparenting.com’a mail atabilirsiniz. Bu ay Tansu Oskay’ın bir başka eğitimi daha söz konusu. Bu seferde Uyku Semineri düzenleyecek. Ona da gitmeyi planlıyorum. Siz de yukarıdaki numaralardan kendisine ulaşabilir diğer eğitimleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Tansu Oskay kimdir derseniz kendisi hakkında aşağıya kısa bir özgeçmiş bırakıyorum. Bebeğiniz ile ilgili hazırlıklarınızı tamamlarken uzman kişilerden görüş almayı unutmayın. Bir sürü yeni teknik çıkıyor ve haberdar olmak çok önemli.

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirerek eğitim ve pedagoji alanında  uzun yıllar terapi merkezi ve eğitim kurumlarında çalıştıktan sonra “PAPS Parenting  School” adlı Pozitif Psikoloji yaklaşımlı ilk Ebeveyn Akademisi’ni kurdu.  Burada Aile ve Çocuklara yönelik Danışmanlık Hizmeti ile birlikte, seminer ve projeler yürütmekte, Oyun   terapisti, Aile terapisti, Psikodrama terapisti ve EMDR terapisti olarak çocuklarla ve ebeveynlerle seanslarını sürdürmekte, anne-babalara koçluk vermektedir. Kurumsal   Seminer ve Eğitim organizasyonlarında yer almanın yanında, markalara, medya, sağlık, eğitim alanındaki kuruluşlara, çalışmalarında danışmanlık desteği sağlamaktadır.   Pekçok Uluslarası Enstitünün Türkiye resmi temsilcisi ve lisanslı eğitmeni olan Tansu Oskay, Ebeveynlik ve çocuklar hakkında birçok gazete, dergi, portal ve blogda yazıları   yayınlanmaktadır.  Tansu Oskay biri 13 diğeri 2 yaşında olan iki çocuk annesidir.

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: HAMİLELİK DÖNEMİ EĞİTİMLERİ | Tavsiye Melekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir