Genç çıraklar – The Internship

Bu hafta vizyona giren bir sinema filminden bahsetmek istiyorum size.

Beyazperde.com‘un daveti ile ön gösterimine katıldığım “Ge(n)ç Çıraklar – The Internship” adlı film bugünkü yazımın konusu olacak.

Sinema’nın hayatımıza sızması onu bize görmediğimiz yüzü ile anlatması, bir ayna olması belki de bunca seyredilmesine yol açıyor. Kitaplar, filmler bize bizim hayatımızı bizim görmediğimiz yanından anlatıyor. Facebook’un kuruluşunu anlatan Social Network filmi için nasıl heyecanlandığım aklıma geldi. Biz işin içindeyiz sosyal medyayı hayatımızın bir köşesine koymuşuz. Hayatı bu şekilde yaşıyoruz acaba bu film bize ne kadar dokunacak, bize ne anlatacak diye merak içinde kalmıştık.

Genç Çıraklar filmi ise aynı şekilde bize bir farklı cepheden selam çakıyor. Film, Hürriyet, Milliyet gibi gazetelerin dahi web site galerilerinde hemen hemen 2 ayda bir haberini yaptıkları o konudan bahsediyor, Genç Çıraklar sinema filmi baştan sona Google’ı anlatıyor. Tıpkı o “Google’da hayat nasıl?” foto galerileri gibi. Bize ve bizim yaşımızın üstündeki kişilere Google’ı anlatan uzun metrajlı bir reklam sanki…

Çok eğlendiğimi söyleyebilirim. Hele ki Amerikan hayatını stand up’lardan ya da TV programlarından izleme şansına sahipseniz esprilerden daha da zevk alacağınızı söyleyebilirim.

Filmin konusu ise;

Billy ve Nick bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Nihayetinde beklenen olur ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google’ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar. Mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmaktadır ve başvurada bulunanların küçük bir kısmı, sadece bu konuda çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvurada bulunanlarla karşı karşıya gelen ikili, eğitim programındaki herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin alanında uzman olduğunu fark eder. Kendi farklarını ve tecrübelerini kanıtlamaya çalışırlar ve kıyasıya bir rekabet başlar.

Filmin baş rollerinde Owen Wilson ve Vince Vaughn yer alıyor. Karakterler görmeyeli beri yaşlanmış. Ama rolünün hakkını veriyorlar. Kocaman bir Google reklamı olduğunu düşündüğüm filmde son sahnelerde Sergey’i de görmek mümkün.

Hafta sonunu renklendirmek istiyorsanız djital hayat ile de sarmaş dolaş bir ilişkiniz var ise The Intership filmini şiddetle tavsiye ediyorum.

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak