Geniş bir ailenin Yeni Fiat Doblo Premio ile imtihanı

Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet

Reklamına bayılmıştım. Gerçekten mi geniş aileler için diye düşünmedim değil. Biz minik arabalara sığmayan 2 kişilik ama geniş bir aileyiz. Sıkış sıkış oturmak arabanın içinde hiç sevmediğim bir şey. Madem büyük bir arabaymış bari alışveriş yapalım dedik. Doğru Real’e gittik. Bir dünya alışveriş yaptık aracın arkasına doldurduk.  Bizim test ettiğimiz aracın yolda gidişi çok rahattı. Dağ tepe tırmanacak bir cipin içindeymişiz gibi hissettim.


Araç kaba saba görüntüsünden anlaşılacağı üzere ticari araç sınıfında satılıyor. İçine çok fazla yük alabilir. Kamyonet yazıyor ruhsatında. Konforu ise Mercedes kadar olmasa da:) oldukça iyi. İçi o kadar geniş ki, kapısını kapadıktan sonra kapıya yaslanmak için bile arada yaklaşık 20 cm mesafe kalıyor. Sürücü ile yan koltuk arasında da hatrı sayılır bir pay var. Ön camlar oldukça yukarıda. böylece araçla gezerken gökyüzünü rahatça görebiliyorsunuz.


Bizim test ettiğimiz araçta yol bilgisayarı için bir bölüm konulmuş ama bilgisayar yerleştirilmemişti. Yol bilgisayarı hayat kurtarıyor. Plasiyerlerin kullanabileceği bir ticari araç için olmazsa olmaz bir unsur. Klima, radyo vb düğmeler elinizin altında. Çok fazla ayrıntılı bir konsol düşünmemişler. Konsolun haricinde başınızın üzerinde kocaman bir alan tasarlamışlar. Çanta vb. şeyleri koyabiliyorsunuz. Böyle bir şeyi ilk defa görüyorum. Kapaklı da değil ama kullanışlı.


Bagaj demeye dilim varmıyor. Arabanın arka kapısı desem daha uygun kaçacak. İstanbul gibi kronik park sorunu olan bir yerde eğer tıklım tıkış araçla dolu bir caddeye bu arabayı park etmek isterseniz işiniz zor. Üstelik arabanın arkasından eşya çıkarmanız gerekecekse kapıyı açarken aracın arkasında büyükçe bir boşluk bırakmanız gerekecek. Kapı yukarıya doğru ama zor açılıyor. Ben elimdeki deterjanla koca zeytinyağı şişesini yerleştireceğim derken, kapıyı açamadım. Allahtan boyu kısa olanlar için bagaj kapısının!?! üzerinden sallanan kalınca bir ip sarkıyor da onun çekip kapıyı kapatabiliyorsunuz. Kaparken de açarken de yardım almam gerekti. Bu araç kadınlar için yapılmamış bagaj kapısını kapatamayınca pek güzel anladım:)

Bu da severek izlediğim Yeni Doblo reklamı:) Araç Geniş Aile’ler için denilerek zihinde ticari araç sınıfından çıkarılmak istenmiş. Testimiz sırasında kalabalık bir aile olsaydık ne güzel pikniğe gidilirdi bu araçla diye düşünmekten de kendimi alamadım:)


Görseller şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir