Evernote nedir? Nasıl kullanılır?

Evernote, notlarınızı bir arada tutmanızı sağlayan, o notları tablet, PC ve mobil cihazlar ile senkronize eden bir uygulama. Not kelimesi geniş bir anlamda olsa da ben diyeyim blog yazısı, istatistik, siz deyin yemek tarifi bir çok datayı derli toplu gözümüzün önünde bulabiliyoruz sayesinde.

Uzun bir süredir sadık bir Evernote kullanıcısıyım. Önceleri sunumlarım için dataları biriktirdiğim bir yer olduysa da kendisi, uzun süredir pek çok şey için kullanıyorum. Sizlerin de kullanmasını tavsiye ederim. Şimdi ne amaçla neler için kullandığımı anlatayım. Belki benden değişik kullanım alanları fikirleri duyarsınız. Belki kendi bildiklerinizi de benimle paylaşırsınız. Ben de uygulamadan daha etkin yararlanmış olurum.

Kitap – dergi okurken Evernote

evernote kitap not alımı

Siz de benim gibi kitabınızı okurken çizmeye kıyamayanlardansanız aldığınız notlar için Evernote en güzel seçenek. Hele sektörel dergilerde paylaşılan datalara daha sonra tekrar bakmak isterseniz cep telefonunuz ile o sayfaların fotoğrafını çekip uygulamayı yüklediğiniz telefonunuzdan görseli Evernote’a ekle diyebilirsiniz.

istatistik facebook

Eskiden tek tek o sayfaları ayraçlar ile işaretler daha sonra kitabın, derginin adını verdiğim not defterine metinleri sayfa numaraları ve aradığımda kolay bulacağım etiketler ile kaydederdim. Şimdi sadece fotoğraf çekmek yeterli oluyor. Bilgiye istediğim zaman ulaşmanın en güzel yolunu bulduğumu sanıyorum.

Faturaları biriktirmek için Evernote

evernote-fatura

Evet size garip geldiğini biliyorum ama kaçımız evde faturalarımızı bir klasörde klase ediyor? Bundan çok seneler önce faturaları klase etmek benim görevimdi. Ve bir kuruluşun seneler önce ödemediğimizi iddia ettikleri bir faturadan ödendi makbuzunu bulup çıkarmamızla kurtulmuştuk. Şimdi de aynı klase etme işlemini Evernote’da yapıyorum. Örneğin Apple iTunes’dan aldığım her uygulamaya dair bir makbuzu Evernote not defterimde biriktiriyorum. Daha doğrusu mail ile bana gelen her ödendi makbuzu için bu işlemi benim yerime Evernote usulca yapıyor. İster kira, ister doğalgaz faturası… Bu iş için de ifttt’den yardım alıyorum. Alıcının mail adresini ifttt’de bir reçeteye tanımlamanız yeterli.

Araştırma yapmak için Evernote

araştırma yapmak için evernote kullanımı - kurt cobain

Çeşitli konular hakkında daha sonra göz atmak için kimi web sitelerine mi bakıyorsunuz? Mesela ortam çok gürültülü. Okusanız da bir şey anlamayacaksınız diyelim. Ya da hafta sonu için bu konu hakkındaki tüm kaynakları peşpeşe okumak istiyorsunuz diyelim. Bu tür durumlarda araştırdığınız konunun adını etiket olarak kullanın ve Evernote’un kullanımı oldukça kolay olan Chrome eklentisini kurun. Örneğin bu hafta bir nedenden dolayı Kurt Cobain’in intiharı ile ilgili biraz bilgi öğrenmek istedim. Internetteki kaynaklar o kadar çoktu ki. İşlerim de yoğundu. En iyisi hafta içi bu konuya ilgili web sitelerini Evernote’a aktarayım uykunun tutmadığı bir gece göz atarım dedim. Güzel bir kaynakça olmuş. Birazdan tek tek okuyacağım.

Güzel bloglar keşfetmek için Evernote

evernote - blog listesi kullanımı

Spesifik konularda yazan blog adreslerini aynı etiketle kaydederek daha sonra onlara kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin Yemek Blogları, Kültür Sanat Blogları, Teknoloji Blogları, Fotoğraf Blogları gibi bir çok etiketim var. O konuda bir şeyler okumak istediğim zaman web sitelerini aklımda tutmak zorunda kalmıyorum. Hatta kaydederken kısa notlar da ekleyip “tatlı tarifleri çok güzel”, “wordpress eklentileri yazısı çok faydalı” tekrar baktığımda neden bu blogu çok sevdiğimi kendime hatırlatmış oluyorum.

Twitter favorilerine daha sonra bakmak için Evernote

twitter favorilerini tekrar okumak için evernote

Gün içerisinde Twitter’da oldukça fazla bilgi paylaşılıyor. Önem verdiğim içerikleri o anlık telaş içinde inceleyemiyorum. Daha sonra incelemek istediklerimi Favorilere alıp bu içeriklerin linkleri ile beraber Evernote’a aktarılmasını size daha önce anlattığım ifttt uygulaması ile sağlıyorum. Yani internet benim için çalışıyor. Daha sonra bu incelenecek tweet’leri kaydettiğim not defterimi inceliyorum. Ayrıca tüm bu kanaldan gelen içeriklere bir etiket belirliyorum. Daha sonra etiket üzerinden de ulaşabilirim. Benim belirlediğim etiket “At Fav’a bekle” ?  Bu günü daha etkin kullanmak ve gelişmeleri de kaçırmamak için tavsiye edeceğim bir kullanım şekli.

Toplantı notlarını tutmak için Evernote

Genelde toplantıda iPad kullanıyorum. Daha hızlı not almak için başlarda kalemle not alsam da şu sıralar klavye ile daha hızlı yazabiliyorum. Bu dönemlerde Evernote’un bir ek uygulaması olan Penultimate’i tercih etmiştim. El yazınızı ekranda görmek isterseniz de severek kullanabilirsiniz. Hatırladığım kadarı ile buraya yazdığınız kelimeler içinde de arama yapabiliyorsunuz. Özellikle çizim ile işi olan kişilere önerebileceğim bu uygulama ile diyagram veya eskiz çizdiğinizde senkronizasyon işlemi yapıyor be bu eskizi siz toplantı odasından çalışma masanıza döndüğünüz zaman ekranda görmenizi sağlıyor. Bu konu için örnek vereceğim görseller müşterilerime özel detaylar içerdiği için burada sizinle Evernote’un Penultimate’i anlatan tanıtım videosunu paylaşıyorum.

Son olarak Evernote Web Clipper eklentisini kurduğunuz zaman not almanın da oldukça zevkli bir hale geldiğini göreceksiniz. Aynı kalemle alır gibi kendiniz için not tutma deneyimini özelleştiriyorsunuz. Örneğin sayfanın etrafında dikkati dağıtan bir şeyler mi var. Web eklentisinden basitleştirilmiş fonksiyonunu seçin. Birden sayfanız tertemiz okuyucu dostu bir hale dönüyor.

evernote basitleştirilmiş

Dilerseniz tam sayfa, dilerseniz sadece ekrandaki bölüm kadar bir belge olarak web sitesindeki içeriği saklayabilirsiniz. Yer imi dediğiniz zaman sadece adresi alabilirsiniz. İşaretleme seçeneği ise çok daha eğlenceli. İstediğiniz metni istediğiniz renk ile boyayabilirsiniz. Ya da önemli bölüme kocaman bir ok ekleyebilirsiniz. Karalamak istediğiniz bölümü bile karalayabilirsiniz. Hatta pikselleştirip okunmaz kılabilirsiniz. Dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerin başına istediğiniz renk damgayı da ekleyebilirsiniz. Makalenin istediğiniz bölümünü kırpabilirsiniz. Tüm bunları içeriği saklamadan önce web üzerinde yapabilir ve içeriği bu şekilde saklayabilirsiniz. Ctrl +Z ile her işlemi geri almak mümkün.  Ben hepsini bir arada uygulayıp güzelim içeriği mahvettim. Kullanım fonksiyonlarına örnek olsun istedim ?

evernote web clipper uygulaması

 

Evernote sürekli kendini geliştiren bir platform benim kullanmadığım Hello, Skitch, Clearly, Food gibi bir çok ek uygulaması var. Ve evet Evernote uygulaması ücretsiz. Siz çokça not kullanan biri iseniz örneğin ayda 1 gb bir alan kullanıyorsanız Premium hesaba geçebilirsiniz. Benim ihtiyacım olmadı belki sizin ihtiyacınız olabilir. Evernote’un bir başka güzel özelliği de bu oluşturduğunuz not defterlerini sosyal ağlarda ya da dilediğiniz kişiler ile paylaşma imkanı sunması. Beraber bir çalışma haızrlayanlar için büyük kolaylık.

Evernote fahri elçisi Berna’dan bu gecelik bu kadar. Siz de kendi kullanım kolaylıklarınızı bana bu yazıya yorum bırakarak iletebilir, yazının daha faydalı bir hale gelmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Evernote’u indirmek için ismini Google Play’de aratmak, iTunes’da aratmak, web adresi için browsera evernote.com yazmanız yeterli. Ayrıca süper de bir blogları var. Ona da şu adresten ulaşabilirsiniz: evernote-tr.tumblr.com/

Umarım yazım faydalı olmuştur. Daha çok kişiye ulaşması için yazımı paylaşmayı ihmal etmeyin.

Sevgiler…

Berna Mutlu Aytekin

39 yorum

 1. Evren   •  

  teşekkürler.

 2. rzrgn   •  

  Anlatımı ve görselleri ile kolayca kavranabilecek bir yazı olmuş. Verdiğiniz bilgiler sayesinde uygulamayı deneyeceğim, fazlaca işime yarayacak gibi duruyor. Teşekkürler:)

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba,
  umarım faydalı olmuştur.
  yan uygulamalar ve diğer araçlarla beraber çok daha kullanışlı hale geliyor. zaman yaratabilirsem daha etkin kullanabilmeniz için yeni bir yazı daha yazacağım.
  sevgilerimle,

  berna

 4. Pingback: Hatırlamak istediğimiz bilgilere ne kadar hızlı ulaşabiliyoruz ? | ozgurtekinsen

 5. Ozan   •  

  Paylaşım için teşekkürler.
  Ifttt yi öğrendiğim çok iyi oldu.
  Ben evernote premium üyesiyim. Tüm defter, belge, fiş, kitap ‘larım vs. evernote da. özellikle evernote Peek Uygulamasını çok yararlı buluyorum. Evernote’umda sırf Peek için bir çok not defterim var. Her alanda kullanılabilir bu uygulama. Ben ezber gereken hukuki bilgileri tekrarlamak için kullanıyorum. Ipad i olan ve ezber gereken/tekrar gereken işlerle uğraşanlara tavsiye ediyorum.

 6. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Ozan, yorumun için teşekkür ederim. Ben de snein sayende yeni bir şey öğrendim. Premium kullanmadım. O kadarlık bir dataya ihtiyacım olmadı ama şu Peek için bir araştırma yapayım. Belki benim de faydalanacağım bir uygulamadır. Telrar teşekkürler. IFTTT veya Evernote ile ilgili yeni bir şeyler keşfedersen bu yazıya yorum bırakmanı rica ederim. Böylece bir çok kişiyi aydınlatmış oluruz. Sevgiler…

 7. berk   •  

  Ben kaydoldum hemen sonra PREMİUM a yükseldi niz dedi paralı mı dir

 8. isa elitaş   •  

  Pekala Buraya şifreleri kaydetmek guvenlimi bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkür ederim

 9. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  selamlar, sanırım promosyonlu bir döneme denk geldiniz. Ben çokça kullanmama rağmen premium ‘a geçmedim. Gerek yok. Bu hali yetiyor aban ama belki size yetmez ücretsizken bir deneyin bakalım severseniz paralı olarak devam edersiniz. sevgiler…

 10. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Şifreleri kaydetmek pek güvenli bulduğum bi yöntem değil. Bunun için ayrı programlar var. Ama yine de siz bilirsiniz. Sevgiler…

 11. osman   •  

  Bence arayüzü çok kötü. Bir onenote etmez. Ama yan ürünleri daha fazla. Ben haber makale arşivi olarak kullanıyordum. Yeni favorim pocket.

 12. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Selamlar, ben onenote’u hiç kullanmadım. arayüzü sürekli güncelleme aldığı için aslında evernoe’u daha da çok seviyorum ama zevkler ve renkler tartışılmaz ? ben de dediğiniz programı bir inceleyeyim bakalım o nasılmış. pocket’ı ilk çıktığında kullanmıştm sevmemiştim belki yeni bir güncelleme var mı. yorum bıraktığınız için teşekkür ederim. sevgiler…

 13. Doğukan   •  

  iyi günler verdiğiniz bilgiler çok güzel ve benim merak ettiğim şey çok unutkanlığım var ve bu unutkanlığımı bu programla hatırlatıcı ekleyerek yapmam gerekenleri yapa bileceğimi söylüyorlar yalnız benim yapamadığım şey bu hatırlatıcıyı dışarıdayken kaydedip pc de görmek ve ya pc iken kaydedip dışardayken telefonun bana hatırlatması bu ayarlamayı nasıl yapa biliriz bilgilendirirseniz sevinirim.

 14. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba yazımın faydalı olmasına sevindim. bu anımsatmalar için google ile haşır neşirseniz mesela android telefonunuz varsa onun takvimini kullanın. ben ufaklığın kaka yaptığı günleri dahi takvime not alıyorum. hatırlatılması istenen şeyler için etkinlik oluşturabilirsiniz. dilerseniz yani az sabrederseniz detaylı bir blog yazısı yazarım bunlar ilgili. bunun dışında eğer ios tabanlı bir telefon kullanıyorsanız yani aranız apple ile iyiyse onun anımsatıcı özelliği var. mac ve iPad ile entegre olabiliyor bildiğim kadarı ile. ben kullanımıyorum bu ara. elimde hep telefon olduğu için onunla hatırlatıcıları kullanıyorum. sevgilerimle…

 15. Celalettin Oda   •  

  Bilgilendirme için teşekkür ederim, sizin sayenizde telefonumda yer işgal eden evernote’nin ne işe yaradığını öğrenmiş oldum.

 16. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, ne mutlu bana faydalı olabildiysem ? sevgiler…

 17. Levent ERKOÇ   •  

  Merhaba
  Öncelikle güzel ve faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Evernote’u sayenizde yeni tanimaya basladim.
  Evernote kullanırken ıfttt’den nasıl ne şekilde yararlanabiliyoruz? Bu konuda neler yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz?
  Saygilar.

 18. Orhan   •  

  Berna hanım merhaba;
  aslında benim sormak istediğim outlook (Şirket Maili) u evernote da senkronizasyonunu yapamıyorum yani mail geldiğinde evernote hatırlatıcı olarak eklemek istiyorum ama bu mümkün olmuyor nasıl yapıldığı hakkında sizin bir fikriniz varmı?

 19. Aziz   •  

  Evernote iygulama guzelmis.ama bilgilerinizi goren takip eden hep birileri var.kimmi. uygulamanin sahibi yada sanal biri.tasvip etmiyorum.benim belgelerim cekmecemde kalsin
  Sizde dikkatli olunuz.birileri bizi tanimak icin mucadele ediyor gibii..

 20. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, direkt bu kanalla evernote üzerinden yapabileceğinizi sanmıyorum ama şirket mailinizi bir gmail hesabına yönlendirebilirseniz, gmail’i ifttt’e reçete ederek yani gmail’e şuradan şu konulu mail geldiğinde onu benim şu adlı evernote defterime not al diye bir reçete oluşturarak sorunu çözebilirsiniz. bunun için ifttt nedir konulu yazıma göz atmanızı öneririm. ya da şirket it’sinden yardım alabilirsiniz. sevgilerimle…

 21. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba uyarınız için teşekkür ederim. ben internette ne kadar ne ölçüde tanınmak istiyorsam o kadar bilgi paylaşıyorum. zaten biz ne kadar sakınırsak sakınalım birileri bizi gözetlemeye devam edecek. sevgilerimle.

 22. Ali ALAN   •  

  Merhaba, yaklaşık 8 aydır evernote kullanıyorum, basit seviye yani ücretsiz seviye. Telefonumun marka ve modeli Htc one mini. Güncel konular linkler en önemlisi de şarkı sözlerim için cihazın not bölümünden istifade ediyordum-ediyorum. Evernote uygulamasını kullanmaya başladığım süreden bu yana herhangi bir sorun yaşamadım.senkronize etmek vs. Üç ki cihaz teknik servise gitmekte ısrar etmeme başlayana dek. Zira Evernote’ta oturumu kapatıp tekrar giriş yaptığımda tüm notların silindiğini gördüm. Allahtan telefonun not bölümünden duruyordu notlar. Size danışmak istediğim husus evernote notları nasıl kaydediyor, kaydettiği nasıl anlaşılıyor. Farklı bir cihazında oturum açtığımda notlar görünmüyor nedeni ne olabilir. Gerek cihazda ki gerekse de evernote’ta ki notlar mail veya gmail adresine kopyalamak mümkün müdür? Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim…

 23. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Ali Bey, mail de atmıştınız oradan döndüm size cevabı. Sevgiler…

 24. Pingback: Web 2.0 Ödevi | Şeyda Daş

 25. osman akbıyık   •  

  Berna Hanım merhaba. not 4 kullanıcısıyım merak ettiğim için kurcaladım biraz ve kurcalarken premıum uyelıgınız başlatıldı dedi bende iptal etmek istedim edemedim bütün yönlendirmeler ingilizce olduğu için işin içinden çıkamadım bende uygulamayı siildim telefonumdan kaldırdım ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz ve üyelik için herhangibir ücret talep edeceklermi benden. teşekkür ederim

 26. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Osman bey, bazen şejst olsun diye premium hesap yapabiliyorlar, bir kod veriyorlar. Bana da vermişlerdi kaç zaman önce ben gerek duymadım kullanmadım. kredi kart bilgilerinizi girdiyseniz sorun olabilir, girmediyseniz problem etmeyin. zaten hediyedir. verdikleri süre mesela 3 ay gibi bitince sizden kart bilgisi isterler. türkiye ekibi tatlı bir ekip türkçe twitter hesapları da var. hızlı geri dönüş yapıyorlardı oradan bir kendilerine de danışın isterseniz. ama ben sorun olacağını sanmıyorum. sevgiler.

 27. Metin   •  

  Bir ana okulu öğretmeninin çocuklara anlatışı gibi açık, sade anlaşılır izahı ve soruların bu konudaki tek muhatabı sizmiş gibi arkadaşların sizden bir şey öğrenme çabaları çok güzel. Farkındaysanız çok kişiye yardımcı oldunuz. Evernote ile ben de haşır neşir olmak istiyorum. OneNote’u kullanıyorum ama bazı uygulamalar sanki ağırlığı Evernote’a vermiş gibiler. Günlük notlarım kimse tarafından görülmeyecekse(büyük ağbiler görüyor mutlaka da, bizim arkadaş gurubunu kastediyorum) ben de bunca seneden sonra girişeyim bu işe:) Saygılarımla

 28. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Güzel sözleriniz için çok teşekkürler. “Ne biliyorsan bil karşıdakinin anlayabildiği kadar biliyorsundur” demişler. Ben de bildiklerimi basitçe anlatmaya çalışıyorum hep. Ben o dediğiniz uygulamayı hiç kullanmadım. Ama Evernote ile senelerdir içli dışlıyız. Kullanımı kolay, kendini yeniliyor, geliştiriyor. Teknolojinin gerisinde kalmıyor. Büyük abiler her şeyi görüyorlar zaten yapacak bir şey yok da. Yine de seçim sizin. En iyisi alışık olduğunuz şeyi kullanmaktır bazen, bazen de yeni şeyleri denemek gerekir, belki hayatınızı daha da kolaylaştırır. Bir şans verin derim. Sevgilerimle.

 29. Ekrem   •  

  Açıkcası tam da silmek üzere olduğum bir programdı. Nedir ne işe yarar diye bir araştırma yapayım dedim ve yazınızı okudum. Çok faydalı oldu benim için…

 30. Büşra   •  

  Selam Berna abla ben bu uygulamaya telefon üzerinden giriş yaptim ve sadece gmail adresimi yazmanla kaydoldum zaten kaydolduktan sonra bana premium ol yazısı çıktı bende tıkladım ve10 gün ücretsiz premium verdiler kredi kartı bilgileri falan vermedim sonra ayarları falan girdim baktım 1 yıllik premium olmuşum bende hemen hesabı sildim acaba para ödermiyim bir sıkıntı çıkar mi endiseliyim şimdiden iyi günler

 31. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  selam Büşra, eğer kart bilgileri vermediysen bir sorun olacağını sanmıyorum. belki hediye etmek istemişlerdir ? sevgiler.

 32. Zafer Dörter   •  

  Berna hanım, güzel blog için teşekkürler. İki sene önce yazılmış olduğu için emin değilim, ama hemen her bilgi teknoloji ile ilgili kullanıcının yaptığı bir kelime kullanım hatasına işaret edersem kızmazsınız umarım. Yazınızın ez iki yerinde “datalar” demişsiniz, bildiğinize eminim ama veri anlamına gelen kelimenin tekili “datum”, çoğulu ise zaten “data” dır. Datalar değil. Saygılarımla. Zafer

 33. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Zafer Bey,
  Biginizi paylaştığını için teşekkürler, bilmiyordum. Sayenizde öğrendim. Sevgiler.

 34. fatih   •  

  bu evernote bi şirketin görev dağılımı için kullanabılırmıyiz ve olursa bu nasıl olur.

 35. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, evernote bir not alma ve paylaşma uygulaması. görev dağılımı için başka tür programlar var. bu programların da pro ve free şekilde çeşitleri var. trello ya da podio gibi. bir google’latın derim. sevgiler.

 36. Nuri KILIÇ   •  

  Allah Razı Olsun.. Çok faydalandım..

 37. Sedatozkan   •  

  Bir yıllık abonelikten sonra ikinci yıl abone ödemesi yapmadığında önceden yüklediğin dosyaların akibeti ne oluyor

 38. metin   •  

  arkadaşlar evernote programını profösyonel bilen iktisadi ticari ilimler akademisi yada siyasi bilimler mezunu lisans diploması olan samimi iş arkadaşları aranıyor muhasebe büro eğitimi olan arkadaşlarda olabilir mail adresim metinizolly@gmail.com ADIM METİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir