tr.engoo.com – 25 dakikada İngilizce

Geçtiğimiz günlerde size katıldığım bir seminerde İngilizce yetkinliğimin azaldığını ve buna bir çare aradığımı söylemiştim. Ben İngilizce’yi lisede öğrendim ve ana dilim gibi konuşur halde liseyi bitirdim. Okullar bittikten sonra yabancı dil ile pek bir yakınlaşmam olmadı. Pratik yapmaya yapmaya unutuluyor yabancı dil. Yurt dışı kaynakları okuyor, anlıyor ve fakat konuşamıyordum. Bunu fark edince eşimle beraber haftada bir gün evimize gelmesi için bir yabancı dil öğretmeni ile çalışmaya başladık. Öğretmen ile günlük hayat hakkında ingilizce konuşmak -hem de kendi evimizde konforumuzdan ödün vermeden- bize çok yardımcı oldu. Biraz toparladım. Daha sonra hamilelik süreci ve Ali ile meşguliyetler derken İngilizce okumamaya, dinlememeye ve konuşmamaya da başladım. Geçtiğimiz günlerde bir fark ettim ki başa dönmüşüm. Yine konuşamaz haldeyim.
Şimdi ev müsait olmuyor eve bir konuk almak istemedim. Ben de Ali’yi bırakıp ders almaya gidemem. Araştırdım sonunda tr.engoo.com online ingilizce okulunda karar kıldım. Engoo Türkiye online ingilizce dersi alabileceğiniz bir platform. 2012 yılında Japonya’da çalışmalarına başlamış. Dersleri Skype üzerinden öğretmenler ile hem yazışıp hem de videolu sohbet ederek alabiliyorsunuz. Skype üzerinden olduğu için öğretmenleriniz ile cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden de konuşmak mümkün oluyor. Benim konforumu kısıtlamaması, esnek olması çok işime geldi.
Sistemde yabancı dili native yani kendi ana dili olarak konuşan öğretmenler var bir de bizim gibi sonradan öğrenenler var. Hangisini seçeceğinizi başta işaretliyorsunuz. Ders almak istediğiniz gün ve saat dilimi, ülke, istediğiniz ingilizce modelini seçebileceğiniz bir arama paneline giriyorsunuz. Örneğin iş ingilizcesi, IELTS ingilizcesi, çocuklar için ingilizce gibi seçeneklerden birini işaretleyebilirsiniz. Bu kısım çok geniş. Eğitim almak istediğiniz öğretmenin ülkesini, cinsiyetini, yaş aralığını işaretleyebiliyorsunuz. Ne zaman müsaitseniz o zaman ders alabiliyorsunuz. Mesela ben bu akşam ancak 23:00 gibi uygun olacağım. Saat 22:45’de panelden öğretmene rezervasyon yaptırmam yeterli oluyor. Örneğin gece 2’de eve geliyorsunuz.  Vardiyalı çalışıyorsunuz diyelim. Gece 2’de de ders alabilirsiniz. Öğretmenler dünyanın dört bir yanından. Genç, yaşlı, kadın, erkek seçim size kalmış.

Ben iki defadır Filipinler’den 19 yaşında genç bir üniversite öğrencisi ile sohbet ediyorum. Konuşma pratiği yapmak için sisteme girdiğim için benim için enerjik bir hanım olması yeterliydi. Aksansız bir şekilde konuşuyor. Şimdiden arkadaş olduk bile. Bana 10 yaş genç gösterdiğimi söylediği ve gözlerimin güzel olduğunu söylediği an kanım ısındı diyebilirim. Konu konuyu açtı bir baktım ona Muhteşem Yüzyıl’daki Hürrem’i anlatıyorum. O da bana Güney Kore filmlerini anlattı. Kendimi hiç tanımadığım birinden ingilizce öğreniyormuş ya da sözlüye kaldırılmış gibi hissetmedim.
Ders işleyiş sisteminden de biraz bahsedeyim. Öğretmeni arama panelinden seçtiğiniz ve rezervasyon yaptırdığınız an size eğitimin nasıl olmasını gerektiği ile ilgili tercihleriniz soruluyor. Mesela hatalarınız hemen düzeltilsin mi, yoksa ders sonu mu beklensin? Ya da ders materyali olarak tr.engoo.com‘un kendi ders notları üzerinden gitmek ister miyim? Ben serbest konuşma seçiyorum. Baştan nasıl işleyiş istediğimi tr.engoo.com‘daki panele giriyorum. Ders başlamadan 5 dakika önce öğretmenin bana Skype üzerinden ekleme talebi göndermesini bekliyorum. Sonra kulaklığımı takıp 25 dakika boyunca sohbet ediyorum. Ders bitiminde kendi gelişimimi görmem için bana bir ders özeti geliyor. Örneğin bu ilk dersimiz için Jealy’nin bana yazdıkları:
Ödeme konusundan da bahsedeyim arada. Her ders için tek tek kupon alabiliyorsunuz, aylık paket de alabiliyorsunuz. 4 derslik paket de var, 24 derslik paket de var. 4 derslik paket 58 TL şu anda. Ana dili ingilizce olan birinden ders almak istediğinizde fiyat artıyor. Benim için native olmasına gerek yoktu. Ama iş ingilizcesi öğrenmek için belki onları seçmek daha iyi olur. Benim tercih ettiğim yol, ayda 4 ders almak ve vakit buldukça da ek ders paketi almak. Sanırım bir iki ayda Engoo Türkiye‘ye ne kadar derslik vakit ayırabileceğim belli olur. Ona göre paketlerimi seçerim. Bu arada 3, 6, 12 aylık paketler de mevcut. Fiyatları daha uyguna geliyor. Yıllık üyelikte %50 indirim oluyormuş. Detayları bu linke tıklayarak görebilirsiniz.
Engoo Türkiye benim oldukça faydalı bulduğum bir girişim. Siz de ingilizce öğrenmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Engoo Türkiye‘yi tercih edebilirsiniz. Ücretsiz deneme dersleri de mevcut. Online platforma tr.engoo.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Neri   •  

    Sağ olun Berna Hanım,çok iyi bir payalaşım olmuş.Ben de şimdi incelemeye gidiyorum.Teşekkürler.

  2. Neri   •  

    Çok iyi bir paylaşım olmuş.Ben de inceliyeceğim.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir