Emziren kadının korkulu rüyası: Meme Grevi

Bu yazım emziren kadınlar için. Baştan söylemek istedim. Konumuz ise emziren kadının korkulu rüyası Meme Grevi. Yani bir gün bebeğinin -sadece anne sütü alan bebeğinin- sütü emmek istememesi. Emzirme macerasında başına gelmeyen anne var mı bilmiyorum ama ben de o derde düştüm. Neyse ki 5 gün sürdü sadece. Ama ne ağladım, ne fena oldum. Ağlıyor, karnı aç tek doyuran şey annesinin sütü, onu da içmiyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Sütün tadını bozmuşum, gaz yapan şeyler yemişim süte geçmiş, daha neler neler. Sonuç 5 gün boyunca süt içmeyen bir bebek. Gözü yaşlı Berna.

“Meme grevi” olgusuyla 3. ayın sonlarına doğru tanıştık. Biberon da almayı bırakan Ali’ye hiç bir şekilde gündüz gözüyle süt içiremiyorduk. Ancak uykuda içirebildiğimizi anladık. Uykudan uyandırmadan içirebiliyorduk. Tabi uyuduğu için de beş dakika süt emip sütteki oksitosinin de etkisiyle yine derin uykuya geçiyordu. Benzinli araba gibi düşünün. Eklediğiniz 10 liralık benzin size şehirler arası seyahat yaptırtmaz. Dolayısıyla saat başı uyanıyordu. Gözler kapalı emzirebilirsem ne ala. Bazen de emmeden ağlaya ağlaya tekrar uyuyordu. Of ne kabus günlerdi.

Şimdi size meme grevi neymiş, ne ile çözümleniyor onu anlatacağım.

Neden meme grevi olur? Anne sütü tazyikli olarak geliyorsa, emen bebeğin canını acıtıyorsa yani, ya da süt çok yavaş akımla geliyorsa bebek istediği kadar süt ememiyorsa greve girmesi olası. Bunu önlemek için grev devam ederken pozisyonu değiştirmek gerekiyor. Sırtınızı arkaya yaslanarak emzirirseniz sütün akımını yavaşlatabilir, eğer eliniz ile süt kanallarını kıstırıyorsanız (memenizi makasa alıyormuş gibi sıkıyorsanız) bunu yapmayarak da sütün daha hızlı akmasını sağlayabilirsiniz. Başka neler meme grevine yol açabilir bakalım. Mesela bebek memeyi tam kavrayamaz ise (bunu hastanede gösteriyorlar ama insan eve gelip de o mini minnak şey ile başbaşa kalınca tüm bildiklerini unutuyor) o zaman ememediği için bebek greve girebiliyor. Başka nedenleri de var. Yine en sık yaşananlar annenin kokusunun değişmesi. Bebek parfüm, krem, şampuan değişiklikleirne bile çok hassas olabiliyor. Başka bir koku aldığında emmek istemeyebiliyor. Bir başka neden de ki bu en sık görüneni ve en kolay tespit edileni, bebeğin kulağında bir sorun olabiliyor. O yana yatmak istemiyor, ağzı dili olup konuşamayınca da yatmamak için memeye hiç yaklaşmıyor. Yine lohusa döneminde annenin ‘nasıl başa çıkacağım ben bu bebekle?’ korkuları bebeğe de etki edebiliyor. Annenin yaşadığı kaygı, stres bebekte meme grevine yol açabiliyor. Evde konuşma sesinin yükselmesi bile bebeği strese sokabiliyor. Bir başka neden de bebeğin 3 aydan sonra ses, koku, ışık gibi dış faktörlerden çok fazla etkilenmesi. Bebeğin dış dünyayı keşfettiği dönemler olan bu aylarda annenin bebeğin dikkatini üzerinde toplaması zorlaşıyor. Bu durumları da yenmek oldukça kolay bir emzirme kolyesi kullanabilir, karanlık, sessiz, kokusuz bir ortamda emzirmeyi deneyebilirsiniz.

Meme grevinde bebeğiniz biberon ile beslenmeyi tercih edebilir anne sütünün yerini tutmasa da mam teklif edebilirsiniz. Yine de ilk seçenek olarak anne sütünü içirme çabasında olmanızı öneririm. Çünkü anne sütü bebek tarafından emilmediğinde azalacaktır bu da sütünüzün grev bittiğinde bebeğinize yetmemesine yol açacaktır. Sütü arttırmanın tek çaresi yine ve sürekli emzirmek olduğu için kısa sürede toparlayabilirsiniz ama bu dönemde bebeğiniz kilo kaybı yaşayabilir. Gündüz beslenmeyi reddeden bebeğinize gece uyku esnasında besleme yöntemini benimserseniz kilodan düşmesini engelleyebilirsiniz. Biz de gece beslenmesi ve emzirme kolyesi işe yaradı. Ama Ali toplamda o ay boyunca alması gereken kilonun 1/4’ünü o ay alamamıştı. Kilolu bir bebek olduğu için çok takılmadık. Ama inşallah bir daha yaşamayız diyorum. Bir anne için çok incitici bir durum. İnsan kendini yetersiz hissediyor, hele bir de lohusalık var ise.

Tüm annelere bol sütlü ve grevsiz günler diliyorum.

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak