Doğuma 1 hafta kala son hazırlıklar neler olmalı?

hamilelikte son hazırlıklar

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik demiş miydim? Evet nihayet bebeğimize kavuşmamıza son bir kaç gün kaldı. Bu son günleri neler yaparak geçirmeli. Kendi programımı aşağıda paylaşıyorum. Herkesin doğum – hamilelik süreci farklı oluyordur ama en azından son hafta planınızı oluşturmak da faydalı olacağını düşünüyorum.

Son hafta sonu anne – baba keyif hafta sonu:

İsterseniz birlikte gezip dolaştığınız yerlerde son bir kez “iki” kişi olarak vakit geçirin, isterseniz bolca güleceğiniz bir plan program yapın. Ama son hafta sonunuzu ilerde keyifle anacağınız aktiviteler ile doldurmak da fayda var. Güzel bir kahvaltı planı, ardından güzel bir yürüyüş rotası, belki deniz kenarında kısa bir gezi, canınız nasıl isterse.. Yurtdışında ‘Honeymoon – Balayı’ yerine bu son haftaya ‘babymoon’ diyorlar. Başbaşa olmanın tadını çıkartın.

Bebek gelmeden ev hanımlığı becerilerinizden faydalanın:

Uykusuz geceler, vakit bulduğunda her yeri potansiyel yatak olarak görme hali özellikle bebeğin doğduğu ilk haftalarda sizi çokça sıkıntıya sokacaktır. Belki yemek yemeyi bile unutacaksınız. Gözünüzü yavrunuzdan ayıramayacaksınız. Kendinizi iyi beslemezseniz bebek içinde çok faydalı bir ‘yemek bankası’ olamayacağınızı düşünürsek stok yapmakta fayda var. Ziyaretçileriniz için de, aileniz için de yapabileceğiniz bir kaç ön hazırlık fikri paylaşayım. Gerisi için yemek yapan bir eş veya anne seçeneğiniz var ise hayat size güzel.

Buzluğa koyabileceğiniz yemekler:

Porsiyonluk hallerde saklayabileceğiniz sebze çorbaları, tavuk suyu, makarnaları daha faydalı yiyecekler haline getirebilecek sebzeli makarna sosları, kavrulmuş kıyma, dondurulmuş tavuk filetoları, dondurulmuş sebzeler, misafirleriniz için buzluktan çıkartılıp fırına atıldığında 20 dakikada hazır hale gelecek börekler, Bunun dışında buzdolabınızda 1 hafta kadar saklayabileceğiniz lohusa döneminizde içmek için kompostolar. Gerisi için yaşasın sanalmarket.com, yaşasın tazedirekt.com, yaşasın yemeksepeti.com.

Anne için küçük güzellikler:

Bebek doğduğunda gözünüzün bir şey görmeyeceğini düşünürseniz elinizin altında küçük sepetler olsa, içi sevdiğiniz sağlıklı atıştırmalıklar ve su ile dolu olsa fena olmaz mıydı? Ben en çok vakit geçireceğim odaların bir kenarına sepetler koyarak içlerine küçük şişelerde su, küçük kutu sütler, diyet bisküviler, hatta bir iki yenmeye hazır yıkanmış meyve, bir parça çikolata, bir parça karışık kuruyemiş, ıslak mendil, peçete koyuverdim. Biliyorum ki o halde ne mutfağa gitmeyi gözüm görür, ne de gürültü çıkartacağımı bile isteye karanlıkta dolaşmak isterim.

Acil durumlar için nakit stoğu:

Banka işlemlerinin çoğunu artık iPad ve telefondan yapabiliyor olsak da, acilen almak gereken bir ihtiyaç olabilir, kapıda nakit ödeme yapmanız gerekebilir, kargo gelebilir vs. Evde eşinizin ve refakatçinizin bileceği yerlerde bir iki zarf içinde para tutmakta fayda var. Belki uyuyor olursunuz, belki bebekle ilgileniyor olursunuz ödemeler siz meşgul iken de rahatça yapılabilir.

Başucu kitapları gerçekten başucunda mı?:

Bir bilene danışmak pek mümkün olmayacaksa kitaplardan medet ummakta fayda var. Benim sahip olduğum gibi bebek bakımı için deneyimli arkadaşlara sahipseniz onların telefonlarını da başucu kitaplarının üzerine bir kağıda yazmanız pek yerinde olacaktır.

Anne için bakım zamanı:

Özellikle doğuma saatler kala bebeğinizi güzel karşılamak ve 9 ayın stresinden kurtulmak için kuaförünüzü ziyaret etmenizde fayda var. Hatta belki biraz masaj da iyi gelecektir. Ben doğumu tetikler endişesi ile masaja pek cesaret edemesem de kimi anne adayları bunu tercih ediyorlar. Siz de isterseniz doğum stresini böyle atabilirsiniz.

En sevdiğiniz arkadaşınız ile dedikodu gecesi:

Kahkahalarla başlayıp bitecek sohbetler için müsait son zamanlar. Belki sinema olur, belki bir kafede oturmak olur, belki de kız kıza bir şehir gezmesi. Ne olursa olsun bebekten önce endorfin depolamakta fayda var. Son haftamda beni yalnız bırakmayan arkadaşlarıma buradan da teşekkür ediyorum. Hele sürekli güzelleştiğime dair iltifat etmeleri yok mu moralim sayelerinde zirvede :)

Gelsin diziler, filmler:

Doğumdan sonra bebek dışında zun süre bir aktiviteye üç saat ve daha fazla vakit ayıramayacağınızı düşünürsek benim gibi yapıp tüm favori dizilerinizi sezon finaline kadar seyrederek aradan çıkartabilirsiniz. Yanında biraz süt ve kurabiye ile harika oluyor :)

Bu yazımı okuyorsanız muhtemelen yeni hayata az kaldı. Her şeyin yolunda gideceği bir süreç olur umarım.

Diğer hamilelik konulu yazılarım için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak