Bebekli hayat için gerekli ürünler

Bebekli aileler için yeni yazılara devam ediyorum. İster yeni anne olduktan sonra alın isterseniz bebeğiniz dünyaya gelmeden evinizi, odasını hazır ederken kullanın ben Ali ile bebekli bu yeni hayata adım attığımdan beri bu ürünleri kullanıyorum. Gayet de memnunum. Belki siz de kararsız kalmışsınızdır ve tavsiyeye ihtiyacınız vardır. Bu yazım ile bu konuda hangi bebek arabası, hangi emzirme yardımcıları, hangi bebek çantasını daha bir çok konuda ne seçelim diyenler için kendi seçimlerimi referans vererek yardımcı olmak istedim.

Hangi Marka Seyahat Yardımcılarını Seçmeliyim?

Hangi çantayı almalıyım? Cevap: Okiedog Bebek Çantası

Bu konuda pek kararsız kaldım. Danıştığım arkadaşlarım bir spor çanta al içine de her şeyi koy rahatça taşı dediler. Ama biraz araştırınca sadece bebekli aileler için tasarlanmış bu çantalar oldukça kullanışlı geldi. İstediğim modeli alabilmek ise gerçekten çok zordu. Önce N11’den almaya kalktım. Ertesi gün ürün olmadığı için paramı iade ettiler. Halbuki o gece bu konuyu hallettiğimi düşünerek ne rahat uyumuştum. Daha sonra e-bebek’ten alayım dedim. Orada da mağazada bitmiş, internet sitesinde ise vardı. Ben de nihayet oradan aldım. Severek kullanıyorum. Geçenlerde 1 Mayıs’tan dolayı evden ufak çapta bir taşınma yaşamamız gerekti. Ali’nin oyuncaklarından, kıyafetlerine, süt pompasından, ilaçlara kadar her şey içine sığdı. Bezleri ve kıyafetleri 2 günlük aldığımı düşünürseniz çanta bayağı bir bavul konumunu aldı. Ama sıkıntısız taşıdım. Bu Okiedog marka çantaların bir özelliği ise içinde bebek alt değiştirme örtüsünden, kirli torbasına, biberonları sıcak tutmak için gerekli termos torbalardan, kolayca anahtarınızı alabileceğiniz özel bölmelere kadar tamamen bebekli aileler için tasarlanmış olması. Emzik, oyuncak vb anında almanız gereken şeyler için ise içine doğru çıt çıtlar ile sallanan 2 bölme bulunuyor. Yine aynı sistem çantanızın dışına da yapılmış. Sırtta elde ve en güzeli de özel aparatları sayesinde bebek arabasının üstüne monte edilebiliyor oluşu. Sanırım yaptığım en hayat kolaylaştıran seçimlerden biri oldu. Size de tavsiye ederim. Tabii ürünü bulabilirseniz.

Hangi Bebek Arabasını Almalıyım? Cevap: Inglesina Trilogy

Doğum yaptınız eve geldiniz belki bir portbebe o an işinizi gördü ama bebeğin her gün dışarı çıkacağını düşünürsek bebek arabası en önemli seçimlerden biri. Öncelikle dışarı çıkarken tek kişimi yoksa bir yardımcı ile birlikte mi çıkacaksınız o konu önemli. Kendi başınıza çıktığınızda bebek arabasının hafif olması, kolayca katlanması, taksiye ya da arabaya yerleştirirken canınıza okumaması pratik olması önemli. Bir de tabi şıklık mevzusu var orası ayrı. Ben Inglesina’nın Trilogy Jeans modelini kullanıyorum. Tek başıma dışarı çıkarken hızlıca kontrol edebiliyor ve taksi ve araba ile seyahatlerde trafiği kitlemeden bagaja kaldırabiliyorum. Bir çok anne daha sonra 1 yaşına kadar oto koltuğu olarak da kullanılabilecek ana kucağı (huggy) kısmında bebeğinin çok iyi uyuduğunu söylüyor. Açıkçası ben evde yatağına yatırmayı tercih ediyorum ama 3 ay boyunca sadece orada rahatça uyudu diyen arkadaşlarım var. Bebek doğduktan sonra rahat bir yerde uyumasını sağlamak tam bir çile. Her çocuk aynı değil. O yüzden bu özelliği de belki işinize yarayabilir. Portbebe ve çantasını kullanmadım. O yüzden bir yorum yapamayacağım ama yön değişimi yapabileceğiniz bebek arabasını tavsiye ederim. Ben Inglesina’yı distribütörü olan Medizane’den aldım. Güzel arkadaşım Social Mom Çağla’nın tavsiyesi ile ulaştığım İbrahim Bey bana oldukça yardımcı oldu. Siz de Inglesina model bebek arabalarını Mothercare, Joker gibi mağazalardan alabileceğiniz gibi internet üzerinden de Medizane‘den alabilirsiniz.

Hangi Marka Emzirme Yardımcılarını Seçmeliyim?

Emzirme yardımcısı nedir diyecek olursanız, biberon, sterilizasyon aleti, süt pompası, süt saklama poşetleri, göğüs koruma kremleri, göğüs koruma pedi, çanta… saymakla bitmez. Ben de sevgili arkadaşım Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul sayesinde bir çok marka ile tanıştım. Denedim, kendim için en uygun olanları aldım. Aşağıda hangileri olduğunu sizlerle paylaşıyorum. Zira hepsinden oldukça memnunum.

Hangi Biberonu Almalıyım? Cevap: Avent Biberon

Yeni doğan setleri natural serisini içeriyor. Anne göğsünü taklit eden bir yapıda tasarlanmış. Bebeğiniz yabancılık çekmiyor. Biz kalsiyum desteği almamız gerektiği için apar topar biberon kullanmaya ikinci gün başladık. Önerilen 3. haftadan önce başlanmaması gerektiği. Ama maalesef bir granülü süte karıştırmak gerekti ve biberonsuz da bu işi çözmek aklımıza gelmedi. İkili biberon setimizi IBS Anne Bebek Çocuk Fuarı‘ndan çıkarken almıştık. Ne olur ne olmaz diyerek. Bu set cam biberondan oluşuyor. İki ayrı biberon. Birisi daha küçük boyda birisi ise daha büyük. Aynı zamanda ikisinin de akış ayarları farklı. Bu ne demek oluyor derseniz bebeğiniz küçükken az akış ayarı olan bir biberon kullanıyorsunuz, büyüdükçe biberondan akan sütün hızı ona yetmeyince daha hızlı akması için bir delik daha fazla olan diğer biberona geçiyorsunuz. Gerçi burada bizde durum yine farklı. Ali hem anne sütünü emdiği hem de biberonla anne sütü aldığı için 2. ayı dolmasına rağmen kullanmamız gereken daha çok deliği olan biberona geçmedi o yüzden hala yenidoğan biberonunu kullanıyoruz. Bu hız ona yeterli geliyor sanırım, diğerinde süt birden ağzına boca edince öksürmeye başlıyor. Biberonlarda Avent’ten çok memnunum zira hava yutma olasılığını daha aza indiren bir valf sistemi var. Ben genelde gündüzleri emzirdiğim geceleri biberon verdiğim için gece gaz ağrılarımızın daha az olduğunun farkındayım. Gündüzleri meme emerken daha çok hava yutuyor maalesef.

Hangi Süt Pompasını Almalıyım? Cevap: Avent Süt Pompası

Avent biberonlar ile entegre süt pompaları tekli ve çiftli olarak mevcut. Manual’de var. Ben elektirikli tekli olanı tercih ettim. Gayet yeterli. Temizliğini kolayca yapabiliyorsunuz. Elektirikli motoru hariç tüm parçaları yıkanıp, sterilizasyon makinesinde temizlenebiliyor. TV seyrederken, sosyal medya hesaplarımı kontrol ederken ya da kitap okurken kolayca sütü depolamak mümkün oluyor. Rahat bir koltuğa oturmanız yeterli. Tekli kullandığım bu elektirikli modelde bir de biberon hediye geliyor.

Hangi Göğüs Koruma Pedini Almalıyım? Cevap: Avent Göğüs Koruma Pedi

Piyasada tekli ve 60’lı kutular halinde satılan bu pedlere ulaşmam çok zor oldu. Gece ve gündüz olarak da ikiye ayrılan bu pedler diğerlerine göre daha emici ve daha konforlu bir koruma sağlıyor. Özellikle gece çok yardımcı oluyor diyebilirim. Avent’i bulamadığım zamanlarda Lansinoh’un benzer ürününü kullandım. O da oldukça rahat bir kullanıma sahip. Kıyaslama yaparsam Avent daha pamuksu bir yapıya sahip ve daha emici bir kullanım sağlıyor.

Hangi Süt Saklama Poşetlerini Kullanmalıyım? Cevap: Lansinoh Süt Saklama Poşetleri

Bu konu çok önemli bir konu. Uğraşıp didinip çıkardığınız sütler kötü bir poşet içinde ise bozulabilir. Kesinlikle hava almayan ve bildik bir markanın süt saklama poşeti olmalı. Ben Lansinoh kullanıyorum ve başka bir marka da hiç denemedim. Oldukça kolay kullanımı çift kilitli poşetleri var. Hava kalmadığından emin olabiliyorsunuz. Üzerinde süt miktarını gösteren çizelgesi ve yazı-not yazabileceğiniz bölümü de bulunuyor. Sütünüzü paketlediğiniz tarihi, kaç cc olduğunu ve istediğiniz başka bir notu ekleyebilirsiniz. Derin dondurucuda yatay olarak saklayabilirseniz daha az yer kaplayabilir.

Göğüs Bakımı İçin Hangi Kremi Kullanmalıyım? Cevap: Lansinoh HPA Lanolin Krem

Hamilelik dönemi 6. ay itibari ile bu kremlerin kullanılması öneriliyor. Ve süt vermeye alışıncaya kadar kullanmanız yeterli. Bebeğe herhangi bri zararı bulunmuyor. Anne için önemi ise çok büyük. Anne sütünü en az 6 ay boyunca vermemizin teşvik edildiği şu günlerde göğüsleriniz karnını doyurmayı henüz bilmeyen bebeğinizin işgali altında ve hızla yara haline gelebiliyor. Yara olunca emzirmeyi unutun. Hayattan bile soğursunuz. Her emzirmeden sonra bu kremi kullanırsanız yara olmasının önüne geçebiliyorsunuz. Hamileliğinizin 6. ay itibari ile de kullanmanız süt vermeye hazırlanan göğüslerinizin sancısını biraz da olsa kesiyor. Yanınızda taşıma için bir küçük boy emzirme odanızda yanıbaşınızda durması için de bir büyük boyunu almanız kafi olacaktır. İlk günlerde her emzirmeden sonra sürmeniz şart.

Hangi Sterilizatörü Kullanmalıyım? Cevap: Weewell Buharlı Sterilizatör

Emzik, biberon, süt pompasının yıkanabilir parçaları hepsini bu makinede steril ediyorum. Hızlı ve sessiz çalışıyor. Kapağı kapalıyken 3 saat boyunca sterilizasyon devam ediyor. Ufak tefek ve hafif oluşu da oldukça iyi. Doğum yaptığım hastanede önerilen bu alet ile mikroplardan kurtulduğumuzu düşünüyorum.

Şimdilik önereceklerim bunlar. Kullandığım memnun kaldığım başka ürünler olursa bu yazının devamını getireceğim.

Bebeğiniz ile sağlık dolu günler dilerim.

Öner çıkarılmış görsel credit: http://www.clairejuliette.co.uk/portraits/1/0

 

Berna Mutlu Aytekin

6 yorum

 1. Ayşe Güven   •  

  Bebek arabaları ve bebek koltukları genelde pahalı ve yapılan harcama unutmayalım ki sadece geçici bir kullanım için. Dolayısıyla ilk anne veya baba olanlar, çocukları büyüdüğünde bebek arabalarına ve oto koltuklarına harcanan paranın ne kadar da lüzumsuz olduğunu maalesef geç de olsa anlamaktalar. Kullanılmış güvenilir bir marka bebek arabası veya oto koltuğu temiz ise yenisine önemli bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
  Tam da bu anlayışla uzmanlığımızı da göz önünde bulundurarak yepyeni hizmetler verebileceğimizi anladık ve ilkarabam.net web sitesini kurduk, ayrıca Aralık 2015 itibarıyla da Beşiktaş’taki mağazamızda hizmet vermeye başladık.

  ilkarabam.net
  ikinci el birinci sınıf bebek arabaları

  0212-2588779
  0553-2108779

  Şimdi BEŞİKTAŞ’tayız… Bekleriz…
  Büyük Beşiktaş Çarşısı (İGDAŞ yanı)

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Ayşe Hanım,

  Çok spesifik bir işe girmişsiniz. Allah kolaylık versin. Biz arabamızdan memnunuz. Uzun süre kullanırız diye düşünüyorum. Bu en uzun süre de işte 3 senedir sanırım. Sonrasında eğer halen çalışmanız devam ederse satış için ilk size başvuracağım. Normalde bu tür yorumlara reklam olacağı için yer vermek istemem ama fayda yaratacağı için burada yer veriyorum. Başarılar dilerim.

  Sevgiler, berna

 3. elif   •  

  Merhabalar,
  Biz de bebeğimiz için trilogy puset almayı düşünüyoruz ancak huggy oto koltugu konusunda kararsız kaldık. Acaba yenidogan bebeğiniz pusette rahat ediyor mu? Puseti tek başına yenidoganlar icin önerir misiniz? Teşekkürler,

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba bebeğinizi güzel günlerde büyütün. bebeğinizi sürekli arabada taşıyacaksanız puset almanız lazım. araç koltuğu almanız gerekecek yoksa. pusetler 1 sene araç koltuğu olarak kullanılabiliyor. bunun dışında biz aldık ama gereksiz oldu bizim için. normalde bebeği yatar pozisyonda taşıyabildiğiniz için trilogy’nin pusetsiz hali de yeterli olacaktır. boşuna huggy almayın arabanız yok ise. 3-5 kere kullanmak için yüksek bir meblağ.

 5. mustafa   •  

  Tavsiye etmis oldugunuz urunlerin fiyatlari cok yuksek. boyle yuksek fiyat olduktan sonra guzel tavsiyelerde bulunurum.bebek arabasi 3000 tl canta 300 tl olmaz hanimefendi,insanlari yanlis yonlerdirmeyin

 6. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  herkes sizin ile aynı maddi olanaklara sahip değil diye bana mı kızıyorsunuz? gece gece iyi güldüm. eksik olmayın. ben de çocuğum için en iyisini ve maddi olarak gücümün en yetebileceğini alıyorum. memnunsam tabii tavsiye edeceğim. ama her uygun fiyatlı ürün tavsiye ettiğim de sizi anacağım Mustafa Bey. kulaklarınız çınlasın, beni takip etmeye devam edin. Bu arada fiyatları yüksek ve güzel tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak