Bebeklerde uyku tulumu seçimi

Büyük sorunsal. Bakmayın ne olacakmış bir tulum demeyin. Evin derecesi ona göre olacak. İçinde pamuk olacak, terletmeyecek, nefes alacak, kolay giydirilecek, hareket imkanı sağlayacak, güvenli olacak, yanmaz kumaştan olacak, tog değeri var, elyaf mı değil mi dolgusu o var. Ohoo var da var. Sanki oğlana uyku tulumu değil de kız seçiyoruz.

Oğlum Ali şu an 8,5 aylık olmak üzere. Yaz aylarını çıtçıtlı body ya da serin akşamlarda pijama ile geçirdik. Sonbaharın gelmesi, yeni taşındığımız evin biraz daha soğuk bir bölgede yer alması ve en önemlisi Ali’nin tam bir taklacı olması, üzerinde hiç bir örtü tutmaması sebebiyle uyku tulumu arayışına başladık.

Bebeklerde uyku tulumu seçiminde en başta dikkat edilmesi gereken şey güvenlik unsurları. Uyku tulumda yer alan çıtçıtlar, düğmeler, fermuarlar, kumaşın yanmaz kumaş olup olmaması, kumaşın içeriğinin organik olup olmaması, boya esnasında istemediğimiz kimyasalları içerip içermemesi bunlar ilk başta dikkat etmemiz gereken şeyler. Güvenlik dediğimiz şeyin içinde doğru beden seçimi, bebeğiniz için uygun genişlik ve uzunluk, özellikle boyun kısmının genişliği darlığı da yer alıyor. Dar olduğunda tahriş edebiliyor, geniş olduğunda da sürtünme dolayısıyla tahriş oluşabiliyor. Bol bir tulum alırsanız bebeğiniz içinde kayabiliyor. Tam kararında almalısınız.

Gelelim ısıtma ve sıcak tutma kısımlarına. Yurtdışında geçerli TOG değerli uyku tulumları artık Türkiye’de kolaylıkla bulunabiliyor. Büyük mağazalarda etiketlerin içinde yazıyor ya da satış temsilcileri yardımcı olabiliyorlar. Nedir Bu TOG değeri derseniz, TOG kumaşın termal ısı geçirgenliği belirten bir değer. Ne kadar yüksek TOG o kadar sıcak tutan uyku tulumu demek. Bunun bir de şeması var. Bu şemaya göre bebeğinizin uyuduğu odanın sıcaklığının karşılığına gelen şekilde bebeğinizi giydirirseniz terleme ya da üşüme gibi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Aşağıda sizinle listeyi paylaşıyorum. Kolay anlaşılır olması için Ali’den de bir örnek veriyorum.

tog değerleri

Örneğin oğlum içeride şu an uyuyor. Şu an gece ve evin sıcaklığı 21 derece. Henüz daha aşağıya inmedi. Ali ne giyiyor derseniz. Uzun kollu çıtçıtlı body altında da pijama ve 0.5 togluk tulum kullanıyoruz. Bu tulumu bahar için LCW’den almıştık. İç astarı da kendi de %100 pamuk olan bir tulum.

L_20152-5K5057Z1-G00_A

Hava biraz daha soğuduğunda artık kullanamayız. Kışın evi 18 ile 21 arasında tutabileceğimizi düşünerek 2.5 togluk bir başka uyku tulumu aldım. Bu tulum da organik sertifikalı ve coral fleece denen özel bir sentetik liften yapılmış. Yumuşacık, gerçekten çok sıcak tutuyor. Evin içi 18-21 derece arasında olursa uzun kollu body ile 18’in altında uyutmam gerekirse ( belki dışarıda olmak gerekebilir) pijamasının üzerinde giydirmeyi düşünüyorum. Tablo öyle söylüyor. Ayrıca bu uyku tulumunu yağmursuz, karsız, kuru soğuklu zamanlarda Ali’nin üzerine giydirip yan binaya ya da bakkala vs gitmek gerektiğinde de kullanmayı planlıyorum. Bu arada markası Neko ve Tuniko.com‘dan aldım. Uyku tulumu mevsime göre değil odanın sıcaklığına göre seçiliyor. Bu dereceler bebeğinizin uyuduğu odanın sıcaklık dereceleri olmalı. Benim gibi nadiren de olsa dışarıda da giydirmeyi planlıyorsanız yine bu derece değerlerini kabul etmelisiniz. Bizimki erkek olduğu için fıstık yeşili olanı aldım. Ama her zaman olduğu gibi kızlara daha çok seçenekler var ? fuşyası ve gül kurusu da mevcutmuş. İstanbul içi ev kullanımı için 2.5 tog yeterli olur. Ama daha soğuk havaların olduğu bir yerde yaşıyorsanız, ya da uzun süreler dışarıda olmanız gerekecekse yine Tuniko.com’dan seyahat tipi uyku tulumlarına bakabilirsiniz. 3.5 tog değerine kadar olanları mevcutmuş.

neko kısa kollu uyku tulumu

Doktorumuz ile bu uyku tulumu meselesini konuştuğumuzda bana bebeğimin uyku esnasında ayaklarının açık olması gerektiğini çorabı veya kapalı tulumu uyurken tavsiye etmediklerini söyledi. Hatta ayaklarını serbestçe oynatabiliyor olması gerekir dedi. Bunu da dip not olarak düşeyim.

Uyku tulumu satın alımı esnasında ölçü alma sıkıntınız var ise şu tablo da işinize yarayacaktır. Çünkü bu ölçü olayı çok önemli. Büyük alayım seneye giyer durumu uyku tulumu seçiminde işlemiyor. Tam bedenine göre almalısınız ki bebeğinizi rahatsız etmesin.

uyku tulumu ölçü tablosu

Yine uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gereken bir kriter de içinde kullanılan zararlı kimyasal boyalar. Bu boyaların olmadığı uyku tulumlarını seçmelisiniz. Uyku süresi oldukça uzun bir süre sürekli temas zararlı olacaktır. Organik ürün sertifikası için ise ürünlerin içindeki etikette Öko-Tex sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Özellikle ilk aylarda bebeklerin üzerini örtmek Ani Bebek Ölümü Sendromuna yol açtığı için ilk yıl yastık, yorgan, battaniye türü binbir hevesle alınan şeyleri önermiyorum.

Benim uyku tulumu ile ilgili öğrendiklerim bunlar. Siz de bildiklerinizi yorum olarak paylaşırsanız yazıma katkı sağlamış olursunuz.

Tüm bebeklere bol uykulu günler diliyorum…

Berna Mutlu Aytekin

10 yorum

 1. Ssezben   •  

  Ben de bu uyku tulumuna sadece ben mi bu kadar kafa yoruyorum diye düşünürken yalnız olmadığımı görmek içimi rahatlattı :)) Neko uyku tulumunu ben de beğendim ama tog unu bulamamıştım( ararken sizi buldum :)) Vee aradığım uyku tulumu olmadığını anladım :(( Çünkü ben 1.5 veya 1.7 tog arıyorum, buldum ama bayağı pahalı(baby boum) Varsa araştırmalarıınızda öğrenmek isterim.

 2. Ahu Akdemir Köse   •  

  Yazınız çok faydalı oldu.Oğlumunun 9 aylık olmadı ve aldığımız uyku eğitimi gereği üzerini örtmüyoruz. Bu yazı kafa karışıklığımı değiştirdi ? teşekkürler

 3. Ahu Akdemir Köse   •  

  Uyku tulumu arayışlarına devam çünkü Tuniko uyku tulumu satışını bitirmiş sınırlı sayıda beden var. Araştırmalarım sonucu kumaş kalitesi ve patiksiz olması sebebiyle halo marka uyku tulumunda karar kıldım. Belki sizin de işinize yarar araştırmacı anneler ? kolay gelsin

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  ben geçen sene 5 yaşına kadar almıştım. 5 yaşa kadar uyku tulumu sorunumuz yok. dün itibariyle uyku tulumuna geçtik zaten. o kadar insanın içi rahatlıyor ki üstünü açma derdi olmayınca ?

 5. hilal u.   •  

  Benim anlamadigim bebegin ayaklari acik olunca usumuyor mu ayaklari

 6. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  bebek ayağından üşümez. göğsünü sıcak tutmalısınız, belini, kafasından ve kollarından da üşütmez. sevgiler.

 7. feyza   •  

  Merhaba aynı şeyi ben de arıyorum en iyi marka denilen mothercare ve gap’e dahi baktım ama iç dolgular elyaf yani plastik ve plastik fabrikasında kimya müh olarak söylüyorum ki polar denilen şey %100 plastiktir ki bu yüzden terletir acaba iç dolgusu pamuk olan bir tulum bulabildiniz mi ? bu arada benim oğlum gibi uyurken ordan oraya yer değiştiren bi Bebek için ayaklı olması şart

 8. hilal u.   •  

  Feyza hanim babyboum diye bir marka var ona da baktiniz mi.ic malzemeli degil tulumlari.tek kumas.polar ve wellsoft olarak iki cesidi var ve ikisi de %100 polyester ancak ekotest damgasinasahip.yurt disinda en cok tercih edilen markalardan.pahali da zaten..ben ondan almayi dusunuyorum.

 9. Betül özdemir   •  

  Ben de baby boum aldim cok profesyoneller ve bu işi cok iyi biliyorlar kumas kalitesi harika diger markalarla karsilastiramadim bile…pahali ama değer…

 10. Sapsikanne   •  

  Kolsuz tulum ile kollar sabaha buz gibi oluyor , burun tıkanıyor , hapsuruk geliyor tek gecede bizim evde.. Torba tulumda da durmuyor.. Astronot tulum bizim tek secenegimiz. Corap uyurken iyi degil diye ben de duymustum ama ayakları usuyunce hemen gaz toplayan karni agriyan bir oglum var..buyuk tulum olmamasi gerektigini bilmiyordum. Benim oğlan 4.5 yaşında ,iki kistir kuzenden gelen 8yaş lcw tul umla uyuyor, bu senede ona baslamistik.. Ama etiket okunmuyor artik tog falan bilmiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir