Anne Keyif Saati Buluşmaları başladı

Annelik bu ay itibariyle ikinci yılımı kutlayacağım bir başka dönem benim hayatımda. Annelik kendi kısa ama anlamı harflere sığmayacak bir deryaymış. “Anne olmadan anlayamazsın” denilen hal imiş, içine girince dünyamız şaşırtan.

Bana kalırsa anne olduk hala anlayamadığımız şeyler var aslında. Mesela ben nasıl uykusuzluğa bunca dayanır oldum. Mesela ben nasıl evin bunca dağılmasına, saçımın çekilmesine, yanağımın öpülmekten salya içinde kalmasına, yüzümün sevilmekten kıpkırmızı olmasına ses çıkaramıyorum. Saçma sapan seviniyorum. Anne oldum da hala anlayabilmiş değilim.

Her annenin başka çetrefilli yollardan geçtiği bir destanı var elbet. Destan, evet abartmıyorum. Gözünün içine bakıp, yediği lokmaları sayıyoruz, ilaç içirmek için taklalar atıyor, uykusuz gecelerle arkadaş oluyoruz. Farkındaysanız kucağımıza aldığımız o sevimli, cennet kokulu minnoşlar büyüyor da büyüyor. Hala kucak istiyorlar. Bazen yolun ortasında, sohbetin ortasında, en önemli telefon görüşmesinin ortasında kimimiz hala emziriyoruz ve tüm bunlara rağmen  yıkılmadık ve ayaktayız. Söyleyin bana bu destan değil de nedir? Anne olmadan anlamazsınız.

Kendime Anne Keyif Saati diye bir şey icat ettim. Dedim çocuğumuz varsa da biz yaşamayalım mı? Bizim bir keyif saatimiz olmasın mı? Bir nefes alıp, kendi iç sesimizi dinlemeyelim mi? Ya da güzel bir müzik, iyi bir film sızmasın mı bol mesaili hayatımıza? Bir kahve içmeyelim, bir kitap da mı okumayalım? Anne keyif saati işte bu zamanlarda bir mola olarak hayatıma girdi. Ben paylaştım. Diğer annelere sordum. Onlarda anne keyif saatinde neler yapıyorlar paylaştılar. Instagram’da büyüdük. Kendimizi hatırladık. Sosyalleştik. Kitap tavsiyeleri öğrendik, anne keyif saati projesi olarak işler icat ettik. Çocuklarımıza oyunlar kurduk. Mesela Emzirme Kolyesi. Aslında bir anne keyif saati projesi olarak başlamıştı. Şimdi nerelere geldi.

Bugün itibariyle her ay anne keyif saati buluşmaları düzenleyeceğim.  Bugün 20 tatlı hanım ile tanıştım. Oldukça heyecanlıydım. Günün sonunda bir sürü yeni arkadaşım, dertdaşım oldu. Omo da Kirlenmek Güzeldir diyerek bugün yanımızda oldu. BLW, kitaplar, annelik halleri, emzirme, daha bir çok annelik müessesesini ilgilendiren konuda sohbet ettik. Ne güzel oldu buluşmak, dertleşmek, anlaşmak, anlatmak, anlaşılmak. Bugünün hatırası bu video kaldı. Bir de kulağımda bir sürü kahkaha atan kadın sesi…

Şimdi Mart Ayında bir diğer buluşmayı nerede gerçekleştiririz diye düşünüyorum. Yorumlarınızla öneride bulunursanız rotayı oraya çevirmeye çalışırım.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Arzu   •  

    Umraniye canpark AVM olabilir

  2. Nilüfer   •  

    Bakirkoy civari nasil olur? Hem daha merkezi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir