Ali ile benim günlerim nasıl geçiyor? (0 – 3 ay)

Günler günleri kovaladı sevgili okuyucu. Yarın Ali tam tamına 3 aylık olacak. Vay be diyorum nasıl geçti zaman. Diyorlar ya doğunca büyüyor. Tam da öyle oluyormuş, tecrübe ile sabit ? Dışarıdan bakana kolay tabii, annesi babası bilir nasıl geçti o 3 ay (biz de bir de anneannesi bilir) Başımıza gelen hadiselerden dolayı yine sıkça zamanımız doktorlarda geçti. Ama çok şükür şimdi her şey yolunda. Kötü hadiselerden bahsetmeyelim iyilere bakalım.

0 – 3 ay arasında beni en çok heyecanlandıran gelişmelerden bahsetmek istiyorum. Bu yazım biraz da yeni bir anne / babalar için. Henüz bebeğini kucağına almak için gün sayan bir anne / baba adayı iseniz ise gazdı, kolikti, uykusuz gecelerdi onlardan gözünüz korkmadan önce ilk üç ayda neler ile sevinebileceğinizi anlatmak istedim.

İlk ay:

İlk haftalarda mis gibi kokacak bol bol koklayın onu. Bebek kokusu gibisi yok çünkü. Bir de cildi pamuk gibi olacak. Hatta pamuk da değil böyle bulut gibi. Bir buluta dokunuyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Çünkü mucize başladı.

Mümkünse ilk günlerinizde bol bol video çeksin aileniz. İlk günlerde bebeğimi nasıl tutacağımı bilmiyordum. Hatta zarar veririm diyerek bebeğimin altını değiştirme işini anneme bırakmıştım. Ayrıca üstünü giydirmek de çok zor geliyordu. Şimdi çok pratikleştim. Hiç bir kıyafet giydiremeyeceğim gibi geliyordu halbuki. Videoya çekilen bu görüntülerinize daha sonra siz de izleyip şaşırabilirsiniz.

Emzirme işini düzgün kavradığınızdan emin olun. Emzirme şahane bir duygu zaten. Öyle aç ve savunmasız ki direkt kokunuzu takip ederek emeceği yere ulaşıyor. Gözler yumuk oluyor çoğu zaman. Çünkü ilk ay bebeğiniz sürekli uyuyor. Emzirme meselesi mühim. Nasıl alışırsanız öyle gidiyor. Eğer yanlış bir pozisyonda emziriyorsanız ya meme ucunuz yara oluyor, ya da emzirme faslından sonra üstünüzden tren geçmiş kadar yorgun oluyorsunuz. Eğri oturmak, dik durmamak bunlar hep ekstra yorucu bir emzirme deneyimi oluşmasını sağlıyor. Siz konforsuz bir şekilde emzirirseniz -bitse de gitsek- moduna girerseniz bu sefer de bebek tedirgin bir şekilde emiyor ve stresli, mızmız bir bebek haline geliyor.

Bol bol mıncıklama, koklama ve yanak, el ayak sevip ne küçük ne tatlı diye sevinme döneminiz hayırlı olsun. Bu daha ne ki gülücükler geldiğinde daha çok sevineceksiniz.

İkinci ay:

Ufaktan ufaktan gülümsemeler başladı. Ama genelde büyükleriniz size değil meleklere gülümsediğini söylerler. Çünkü henüz görme becerileri çok gelişmedi. Size baktığından emin olamıyorsunuz. Ama en azından nasıl gülümsediğini biliyorsunuz.

Bol bol konuşun sizi ne güzel dinlediğini görüp şaşıracaksınız. Daha da konuşun ? Bu dönemde Monozebra kartlarından çok faydalandım. Bebeğim kontrastlı bu görsellere bakmayı çok seviyor. Renk algısı henüz oturmadığı için bu siyah beyaz kontrastlı görseller çok ilgisini çekti. Her biri için bir masal uydurmak görevi de bana düştü. Sesimin tonunu ve ritmini öğreneceği için masal anlatmalara doyamadım. Annesini tanısın ? Annesini babasından daha önce tanısın da önce ‘anne’ desin ?

Yatakta çokça saç teli görürseniz şaşırmayın bebeğinizin saçları yenilenecek. Eskiler sizi terk ediyor. Bir inanışa göre bebeğinizin bu dönemdeki saçlarını kestirip onların gramı kadar gümüşü sadaka olarak verirseniz bebeğinizi kötülüklerden korumuş oluyormuşsunuz. Bilginize.

İkinci ayın en güzel yanı bebeğinizin sesini -ağlamanın dışında- duyabiliyor olmanız. Ne manaya geldiği belli olmayan agu’cuklarınız başladı. Hadi hayırlı olsun ? Her agusuna bir cevap verin siz de agu deyin hiç bitmeyecek bir döngüye girdiniz işte.

Bu arada ellerini keşfetmeye başlayacak. Ellerini ağzına sokup parmağını emmeye de başlayacak. O anın da bir videosunu çekebilirseniz süper hatıra olur. Gerçekten çok şaşkın oluyorlar.

Madem video olayına giriştiniz bir de uykuya dalarken ya da rüya görürken ki halini kaydedin. Dudakalara zoom yapın hatta. Neyse bebek gelsin daha iyi anlayacaksınız beni ?

Beyaz gürültü diye bir gerçek var. İster Youtube’dan 8 saatlik beyaz gürültü indirin isterseniz uçak modunda kullanabileceğiniz uygulamaları cep telefonunuza indirip telefonunuzu bebeğin yatağına koyun. Uyumaya yardımcı bu uygulama çok faydalı.

Üçüncü ay:

Bol bol gülmeler, sohbetler, her söylediğinize bir tepki vermeler, sizi görünce gülmeler falan oh ne gülücüklü bir ay. Gaz sorunu da geçti gibi. Büyüdükçe daha güzel günlerimiz olsun inşallah.

Uykular düzene girdi gibi. Gece acıkınca uyanıyor. Bu da 3 saate denk geliyor. Gündüz uykuları da uyutmayı bilirseniz mis gibi uyuyan bebek demek.

Babanın sesini annenin ayırt edebiliyor, onunla konuştuğunuz zaman cevap verebiliyor. (Tamam ne dediğini anlamıyoruz ama)

İki elini birleştirip biberonu tutmaya çalışmalar, durup dururken senin elini tutmalar bırakmamalar falan bayağı bi çözdü ellerinin varlığını. Bu ay dediğim gibi en tontiş aylardan biri. Bakalım gelecek aylar neler göreceğiz ?

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak