Harika bebek – hamilelik fotoğrafları çekmek için basit taktikler

Aileye yeni bir bebek mi katılıyor? O ölümsüz anları yakalamak için en önemli aracımız bir akıllı telefon. Hızlı çekebileceğimiz bir silah gibi. cebimizde, yanımızda, çantamızda. İtiraf etmeliyim ki profesyonel fotoğrafçı olmama, evde mini bir stüdyo kuracak kadar aparat olmasına rağmen ben Ali’nin ilk beş ayını tamamen cep telefonum ile kayıt altına aldım. Videosundan, fotoğrafına kadar. Akıllı telefonları yanımızdan ayırmadığımızı düşünürsek şu an için telefonuma bakıyorum da emektar telefonumun benim hayatımda bir bebeğin hayatını kaydetmekten daha önemli ne vazifesi olabilir ki?

Bu yazımda size bir akıllı telefon ile harika bebek fotoğraflarını çekmek için neler yapabileceğinizden ve biraz da ilham verici bir iki teknikten bahsedeceğim.

Yapılan araştırmalar bir hamileliğin en fotoğraflanası halinin gebeliğin 7. ayında olduğunu ortaya çıkarmış. 7. ayda hem anne oldukça dinç hem de göbek oldukça belirgin görünüyor. Saçlar dökülmemiş, hamilelik lekeleri henüz abartı bir şekilde dikkat çekmiyorken, en önemlisi annenin henüz yürümeye ve poz vermeye hali varken onu fotoğraflamaya başlayabilirsiniz. Sevgili miniğin babası, eğer bu yazıyı okuyan sen isen bu fotoğraflar miniğin ilk fotoğrafları olacak ona göre. Tamam ufaklık daha göbekte olabilir ama siz fotoğraf çekimlerine ve akıllı telefonunuzu çalıştırmaya şimdiden başlayın.

Gebenin açıkça görünen kocaman karnı dışında çimenlere ya da dokulu bir yüzeye yansımız silüetinin fotoğrafları, kontrastı ve doygunluğu göz alıcı olan açık alanda çekilmiş fotoğraflar oldukça güzel gözükecektir. Hamile kişisi meditasyon yaparken veya göbekteki ile konuşurken, ona müzik dinletirken gibi anları ölümsüzleştireceğiniz kadrajlar da oldukça renkli kareler yakalamanıza neden olabilirler.

Bebeğimiz dünyaya geldiğinde o telaş içinde fotoğraf çekmek ile uğraşamayabilirsiniz. Yine en güzeli bir profesyonel fotoğrafçı ile çalışmak olacaktır. Ama bebek doğduktan 2 hafta sonra sıra sizde. Yine yapılan araştırmalar en güzel yeni doğan fotoğraflarının bebeğin dünyaya gelişinin ilk ve ikinci haftasında çekildiğini gösteriyor.

Bebeğiniz oldukça hareketli olabilir, ya da mimiklerini yakalamakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. En güzeli akıllı telefonun burst modunu aktif hale getirmek. Efendim neymiş bu burst modu derseniz bir defa bastığınızda ardı ardına 10- 20 fotoğraf çekip sizin anı kaçırmamanızı sağlıyor. Özellikle hareket dondurmak istediğinizde hayat kurtarıyor. Telefonunuzda bu özellik yok ise uygulama da indirebilirsiniz.

Bebek fotoğrafı çekmek için gerekli genel fotoğrafçılık kurallarına bakacak olursak öncelikle ışık konusuna dikkat etmeliyiz. Keskin gölgelerin oluştuğu bebeğimizin çenesinin altındaki o öpüp koklamalık gıdıların olduğu alanın kapkara ya da kıpkırmızı çıktı saatlerde fotoğraf çekmek istemeyiz değil mi? En güzel saatler öğleden önce, ışık tepemizde değilken ve altın saatler dediğimiz güneşin artık bizi terk ettiği akşam saatleri. Bu saatlerde doğal ışıkla fotoğraf çekebilirsiniz.

Telefonu sabitlemek önemli. Hem bebeğinizin dikkatini dağıtmaması için telefonun hareket etmiyor oluşu oldukça aradığımız bir özellik. Ali kamerayı gördüğü zaman eğer mutlu ise bile birden yüz ifadesini değiştirip endişeli endişeli etrafa bakmaya başlıyor. Kamerayı göstermeden yaptığımız çekimler ise tahmin edebileceğiniz gibi çok daha şirin.

Arkadaki dikkat dağıtıcı nesneleri ortalıktan kaldırmayı unutmayın. Dikkatimizi bebeğimize vereceksek onun ten rengine odaklanmamızı engelleyecek tüm karışıklığı ortadan kaldırıyoruz. Arka planı flu yapan bir telefona sahip olduğum için şanslıyım. Eğer böyle bir özelliğe sahip telefonunuz yok ise Tilt Shift efektini kullanabilirsiniz. Biraz uğraştırıyor ama denemeye değer.

Bebeğiniz artık ayaklandığında yapacağınız fotoğraf çekimleri ise daha macera dolu. Hareket etmeye başlayan bebeğinizi yakalayıp da fotoğraflamak çok zor. Bu çekimleri yaparken ise uygulayabileceğiniz 10 taktik:

  1. Madem bu karenin yıldızı o siz de onun seviyesine inin. Boyunuz onun boyunu geçmesin ve onun hayata hangi açıdan baktığını görün ve ona göre kadrajınızı ayarlayın.
  2. En güzel fotoğraflar için bebeğinizin çok meraklı ve hareketli olduğu 6. ve 8. aylar öneriliyor. Emekleme, yürüme, etrafın farkında olma süreçlerinde güzel kareler yakalayabilirsiniz.

  3. Burst modu burada da çok işinize yarayacak. Belki limon vererek yüzündeki değişen mimikleri fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Ya da gıdıklamaca oynarken bir kenara sabitlediğiniz kameranız o anı kayıt ediyorsa bu kareler ilerki günlerde çok hoş bir anı olacaktır.

  4. Dijital zoom yapmayın. Bu fotoğraflarınızın kalitesini düşürür. Mümkün olduğunca yaklaşın ve öyle çekim yapın.

  5. Güneşi arkanıza alın. Bebeğinizin yüzü aydınlansın, gülen gözleri daha da parlasın.

  6. En yüksek kalitede görüntü almaya özen gösterin. Belki daha kesmek – kadrajı yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz. Yüksek kalitede çekim yaptığınızda bu özellik size kolaylık sağlayacaktır.

  7. Panorama modunu kullanın. Özellikle açık alan fotoğraflarında etrafta kocaman bir dünyanın olduğunu fotoğrafınıza eklerken miniğinizin aslında ne kadar da minik ve sevimli olduğunu böylece daha iyi yansıtabilirsiniz.

  8. Ön kamerayı kullanmaktan çekinmeyin. Özellikle 6. aydan sonra bebekler kendilerini izlemeyi severler. Siz de kareye daha rahat yön verirsiniz.

  9. Bebeğiniz küçük olduğu için fotoğrafınızda yer alacak kontrast yaratacak bir tema kullanabilirsiniz.

https://www.pinterest.com/pin/485262928573700261/

  1. Son dönemin en sevilen tarzlarından biri “bebek taklitçilik”Ön kamerayı kullanın. Bebeğiniz ne yapıyorsa aynısını yapın. Ya da tam tersini. İşte en çok paylaşılan bebekli karelerden bir tanesi.

bebek aile fotoğrafları

 

Bol fotoğraflı günler dilerim…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir