Zayıflama ilacı depresyona yol açar mı?

Uzun zamandır tiroid tedavisi görüyorum. Ne yazık ki tahlillerde çıkan rakam daha aşağı seviyeye inmeden de zayıflamam imkansız gibi bir şey. Sürekli şeker isteyen bünyemden mi bahsedeyim yoksa oturduğu yerden kalkacak hali olmayan vücudumdan mı? Mızmızlık, kapris, sinirlilik ve sürekli uyku hali de cabası. Tansiyonum ise, 30 kilo almama rağmen çok ufak bir oranda yükseldiği için hala ayağa her kalktığımda başım dönüyor. Dönüyordu.

Artık geçti. Üstelik güzelce beslenip güzelce de kilo veriyorum.

Doktorum belli bir süre sonra bazı ilaçlarımı azaltıp başka ilaçlara başlamam gerektiğini söylemişti. Hipotiroidi yüzünden çalışamayan bünyeye verdiğimiz süre dolmuş. Tedaviye başlayalı 1 sene olmuştu ve metabolizmam hala çalışmamakta kararlıydı. Doktorum, zayıflama ilacına başlamam gerektiğini ama şu işsizlik psikolojisini de üstümden atmadan başlayamayacağımı söylemişti. Zayıflama ilacının yan etkilerinden biri de depresyonmuş ve bu hiç sevmediğimiz bir kelime. Doktorum, bunalımlara girip de kendimi camlardan atmamı istemiyormuş. Ama bünyeye tanıdığımız süre doldu.

Zayıflama hapı günde bir kere 15mg. olmak üzere alınıyor. Kendisini hafta başından beri tam olarak 6 gündür kullanıyorum. Her gece uyku problemi yaratıyor malesef. Bir de ağız kuruluğu ve dolayısı ile bol bol su içme durumu var. Zayıflayacağım diyen için katlanılabilir bir durum. Uykusuzluk yapıyor ama bende uyku eksikliğinin verdiği sinirlilik hali, yorgun vücut hali gibi şeyleri yaratmıyor. Sadece ne kadar yorulursam yorulayım yatağa yattığım da uyku yok. Yorulmak dediysem de o kısa yürüyüşlerde bacağıma giren kramplardan eser olmadığı için ve eskisi gibi mayışıp kalmadığım için uzun yürüyüşler yapabiliyorum. Uyku tutmuyor işte. Kalkıp kitap okuyor yeni merakım olan İtalyanca Grammer kitabını elime tutuşturuyorum. Okan Bayülgen programlarını her zamankinin aksine esnemeden seyrediyor sonunda 3-4 gibi yatıyorum sabah 8’de kalkıyorum. Uyandığımda sinirli de olmuyorum kendime şaştım kaldım. Halsizliğim gitti, iştahım kesildi, tansiyonum düşmediği için başım dönmüyor, canım yerli yersiz şeker istemiyor. Kafein almadan dikkatimi herhangi bir meseleye odaklayabiliyorum. Daha bir hayat dolu oldum sanki. Depresyon belirtileri bunlarsa ben depresyona girdim. Bir de bunun yanında kilo veriyorum ki değmeyin keyfime. Doktorum Prof. Dr. Metin Özata‘ya çok minnettarım.  Yaşasın sağlıklı bünye…

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir