Yunanistan nasıl kurtulur?

Görsel: 1suisseCreative Commons lisansı ile yayımlanmıştır.

Kriz komşu ülkeyi bizden daha kötü vurdu. Yunanistan’ın AB’den istatistikleri saklaması geçen haftalarda ülke tarihine geçen bir gelişmeydi. Her zaman, her yer de  olduğu gibi yine bir önceki hükümet politikaları suçlu olarak gösteriliyor. Yeni gelen hükümetin şeffaf bir politika izlemesi ilgi çekse de komşu da durum gerçekten kötü.
Türkiye bu durumdan nasıl etkilenebilir ona bakalım. Komşu ülkenin en önemli gelir kaynağı Turizm, bizim de en önemli kaynaklarımızdan biri. Yaşanan küresel krize rağmen 2009 yılında Tükiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2 artarken Yunanistan’da %5 ila %8 oranında düştü. Bunun nedenlerinden biri de Yunanistan’ın Euro kullanması. Ama tabiki tüm farklılığı buna bağlamak yanlış olur. Yunanistan “Her şey dahil sistemi” kullanmıyor. Bu sistem ülkemizi daha cazip kılıyor. Bu krizden sonra turizmciler Yunanistan’ı sisteme geçmesi konusunda ikna etmeye çalışıyor.
Yunanistan’da ki bu kriz Türkiye’ye yapılan ihracatı etkileyecek. Türk girişimciler  Yunanistan’a eğer ucuz ürün ihraç ederlerse Türk ihracatçı için iyi bir fırsat olacak. Ülkemizdeki ihracatçının kurdan yana yaşadığı sıkıntı zaten belini bükmüş durumda. Bu yüzden ihracatçılar Avrupa yerine alternatif (vize engelinin de kalkdığı) pazarlara yönelmeli. Avrupa’daki büyüme oranlarının 2010 için %0,3 seviyesinde öngörüldüğü düşünülürse ihracatçı için tek seçenek bu gözüküyor.
Yunanistan’da KOBİ’lerin de sıkıntısı büyük. Girişimciler nakit bulmakta zorluk yaşıyor. Bankalar yatırımcılara kredileri son derece azalttılar. Bu durum da uzunca bir süre öyle devam edecek görünüyor.
Yunanistan’da yaşam pahalı, ağır sanayi de yok. Vergi kaçakçılığı da eklenince durumun düzelmesi zaman alıyor. Kamu sektöründe açığın çok yüksek olması dolayısıyla ülke daha yüksek faizle borçlandı. 25 Ocak’ta Yunanistan oldukça verimli bir tahvil ihracı yaptı. 8 milyar Euro’luk borçlanma için 25 milyar Euro’ luk talep topladı. Derecelendirme kuruluşları bu durumun düşürdükleri notu etkilemeyeceğini fakat bu gelişmeden memnun olduklarını dile getirdi. Moody’ s, Yunanistan’ın 5 yıllık tahviline gelen güçlü talebin, ülkenin 2010 için yeterli finansman sağlayabileceğini gösterdiğini belirtti.
AB ülkelerinde şirketlerden alınan vergi ortalaması %10- %15 iken Yunanistan’da %25 oranında vergi alınıyor. İşte Yunanistan’da her vergi artışının ülkeye yarar getirmediğinin örneğini görülebiliriz. Ekonomik önlemler alınıyor. Devlet sektöründe, aralarında Başbakan, bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu yüksek maaşlar dondurulacak. 2010 sürecinde kamuya memur alımının durdurulacak. 2011 yılında ise kamu sektöründe çalışan ve işten ayrılan her 5 kişinin yerine bir kişinin alınması, banka çalışanlarının ikramiyelerinin kaldırılması söz konusu. Tüm sektörlerde %25′e kadar maaş kısıtlamasına gidilecek. Hükümetin hesaplamaları ile krizin bu şekilde aşılacak.
Dünya’da bu hafta ki gelişmeler ise şöyle;
Euro paritesini oldukça etkileyen Yunanistan’daki ekonomik kriz, bu hafta başlayan Davos zirvesinde de oldukça konuşuldu. Bu hafta bankacıların dert yanmalarını dinledim. FED beklenildiği gibi faizleri sabit tuttu. Eylül ayından sonra ABD faizlerinde yükselme bekliyoruz. Altın fiyatlarındaki gidişat ve ülkemizde ilk defa yapılan 10 senelik sabit faizli tahvil ihalesinin de çok ilginç sonuçları oldu. Sonuçlardan bahsetmeyi, sizi sıkmamak için haftaya bırakıyorum.
Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir