Yeni diziler keşfettim.

Her şey Fringe ile başladı. Şimdi siz bunun nesi yeni diyebilirsiniz. Ancak vakit buldum ne yapalım. Hani bazen dizi seyredesi oluyor insanın. Arka arkaya 5-6 bölüm birden. İşte ben o hastalığa yakalandım geçen ay. “Bu Fringe ne menem diziymiş?” demem ile beraber twitter’dan yaptığım çağrıma güzel insanlar yanıt verdiler beni Fringe ile tanıştırdılar. Lost’un finalinde bozması ile beraber seyrettiğim tüm bölümler için harcadığım zamanlara yansam da Fringe’in bozmayacağını umut ederek ilk bölümlerden seyretmeye başladım. 20 günlük hızlandırmış Fringe seanslarından sonra nihayet yeni sezona yetiştim. Daha sonra biraz araştırma  yapınca da beğeneceğimi umduğum bir kaç farklı dizi daha keşfettim. Bugün onlardan bahsedeceğim. Fringe’i bilmeyen yoktur ama o da neymiş derseniz sizi şöyle alalım. Öneri listemizin en başında kendisi yer almakta.

Person of interest

Dizi yine Lost”un yaratıcılarından J.J. Abrahams’ın elinden çıkma. Belki de bu yüzden pek bir sevdim. Drama ve gerilim öğeleri barındıran dizimizin konusu kısaca şöyle;

“En iyi suç henüz işlenmemiş olandır”  felsefesini benimsemiş bir iş adamı olan Mr. Finch’in bir buluşu var.  Bir bilgisayar programı geliştiriyor. Bu program henüz işlenmemiş suçları tespit eden bir database’e bağlı çalışıyor. Daha çok detay verip dizi keyfini bozmak istemiyorum. Ama hepimizi bir şekilde izleniyoruz. Dizi konusu bununla ilgili. Ben dün başladım. İlk bölümden oldukça güzel bulduğumu ifade edeyim. Başrolde Lost’un en sevmediğimiz karizmatik adamı Michael Emerson ( namı değer Ben Linus) oynuyor. Yeni dizi izlemek istiyorum var mı kafama göre bir şey derseniz önerebilirim. Dizi Türk televizyonlarında Aralık ayında gösterilmeye başlayacak. İnternetten izlemek isterseniz dizinin adını aratmanız yeterli.

Suits

Dizi hukuk, davalar, avukatlar ,le ilgili filmleri izlemeyi sevenlerin (Yazının bu kısmı anneye diziyi sevdirmeye yönelik) hoşlanacağı bir dizi. Bol bol hukuki terim, vay arkadaş vay arkadaş  diyerek seyredeceğiniz her bölüme ait konuları olan bir dizi diyebilirim.Kahramanımız çok zeki ama tembel bu yüzden üniversiteyi bitiremiyor fakat gelişen olaylar sonucu kendini sadece Harward’lıların alındığı bir hukuk bürosunda avukatlık yaparken buluyor. “Mad man’i seven bunu da sevdi” tarzında sözlükte girilmiş bir entry okuduğumda keşke Mad Man 60’lar yerine günümüzde geçseydi, dediğimi hatırlıyorum. Entry’i yazan tam olarak hislerime tercüman olmuş. Hukuki filmleri seviyorsanız siz de sıkılmadan izleyebilirsiniz. Dizi 12 bölümlük olmasıyla biraz üzücü. Ama keyifli zaman geçirmek isterseniz bir göz atın en azından Pilot bölümü izlerseniz benim gibi devam etmek isteyeceksiniz eminim.

Sherlock

Dizimiz suç ve drama öğeleri barındırıyor. Adı üstünde Sherlock Holmes filmini seyredip sevenler bunu da sevdi deyip bu filmin de referansını belirtmeden geçmeyeyim. Bir gün yanılmıyorsam gecenin ilerleyen saatlerinde e2’ye göz atarken Sherlock ismini duymamla “O Sherlock bu Sherlock mu?” diye takılıp 1,5 saat izlediğim mini dizi olduğunu sonradan fark ettiğim sadece 3 bölüm yayınlandığını duyunca “Mini de bu kadar da mini dizi mi olur?” diyerek isyan ettiğim bir dizidir kendisi. Konusu ise Sherlock Holmes’ün günümüzde yaşadığını düşünün ve oyunculuk, çekim, yapım, müzik, senrayo aklınıza gelebilecek bilimum şeylerin tadına vararak seyredin. Mis gibi dizi. Keşke daha uzun olsaydı. Seyredin pişman olmazsınız.

Misfits

Dizi bilim kurgu, komedi, drama kategorisinde.  Bu dizinin referansı ise Heroes. Her ne kadar Heroes ikinci sezonda saçmalayıp daha sonra hepten battıysa da bu diziden umudum selefinin sonu gibi bir sonu olmaması. Misfits’in konusu kısaca şöyle, Heroes’daki gibi süper güçlere sahip olan insanlar söz konusu kahramanlarımız bu dizide süper güçlerini yaşanan bir fırtına sonunda anlıyorlar. Heroes’da da meşhur güneş tutulmaları vardı. Neyse dağılmayalım spoillera girmeyelim “ve konu ilerler” deyip toparlayayım. Film müzikleri ile de oldukça seviliyor.

Bahsettiğimiz tüm diziler IMDb üzerinden bol puanlı olup, popcorn ve sıcak içecek ile tüketilmesi önerilir.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir