Yeni anne babalara tavsiyeler

Ali ile yeni hayatımızda 4. ayı doldurmuş durumdayız. Her şey yolunda çok şükür. Önceden devam eden bazı rahatsızlıklarımızda ortadan kalkmış. Çok şükür çok şükür. Şubat’ın 25’inden bu yana bambaşka bir hale dönüşen hayatımızda yine vakit buldukça araştırma yapıp, takıldığımız konuları sıkça “bir bilenlere” sorup bu aya kadar geldik. 19. hafta itibariyle Ali dünyayı daha iyi algılamaya başlayarak umarım her şeyi öğrenmeye tüm hızıyla devam edecek. Her günümüz ayrı aksiyon o kısımı bir kenara koyarsak yeni doğum yapacaklara, bebeğini kucağına yeni almış olanlara bazı tavsiyelerim var. Bu konuda blog yazısı yazmak da bugün aşı için hastanede sıramızı beklerken 20 günlük bebeği olan anne babanın, “Bilmemiz gereken şeyler var mı? Sizin 4 ayınız nasıl geçti? Bizi neler bekliyor?” soruları sormasıyla başladı. Bana bir soru sorsanız zaten pişman olursunuz o kadar çok konuşuyorum ki. Ama bunlar hep bilgiyi paylaşmak istememden ? İşte aşağıdaki konuları bu yeni aile ile konuştum. Eve gelince size de anlatayım istedim.

İşte yeni anne babalara tavsiyeler:

 • İlk tavsiye ve en önemlisi ilk 6 ay sadece anne sütü. Anne sütü yoksa formül mama. Su, hurma, çay, meyve suyu değil sadece anne sütü ya da formül mama. Çok önemli. Çünkü bebeğinizin bağırsakları sindirim sistemi henüz gelişmiş değil. Bu dönemde su vermek dahi ona zarar veriyor. Unutmayın. Söylenenlere aldırmayın.
 • Doğum yapıldıktan hemen sonra henüz hastanede iken bebeğinize bir çay kaşığı kadar süt (aslında bunun adı süt değil kolostrum) yetiyor. Mama diye direten hemşireler olursa lütfen mamayla bebeğinizi tanıştırmayın. Özellikle sezeryan doğumlarda annede süt 1 hafta kadar geç salgılanabiliyormuş. Bu durumda mama ile başlamak gerekiyor. Ama mama ile devam etmenize gerek yok. Lütfen şuradaki notları okuyun ve bir an önce bebeğinizi anne sütü ile tanıştırın.
 • Eve geldiniz önceleri bebek kakasını bol bol yapıyor. Fakat daha sonra bebek kakasını sıkça yapmıyor ise bebeğe de zeytinyağı içirmek, fitil vermek, ilaç içirmek yok. Emziren anne kendisi zeytinyağı içmeyi deneyebilir. Tadı harika oluyor (Yalan söyledim :() Kayısı, sebze, komposto yiyip içerek işi çözmek de mümkün ama bebeğe ilk maddedeki gibi sadece anne sütü veya formül mama verilmeli.
 • İlk 40 gün içinde uyudu uyandırmayayım diyerek bebeğe süt vermeyi geciktirmemeli. Bebeklerin kan şekeri düşebiliyor. Doktorunuzun dediği sıklıkta süt vermelisiniz. Ben gündüz mırın kırın yapıp iyi beslenmediğini hissettiğimde hala uykuda iken oğlumu besleyebiliyorum. Bknz: Uykuda besleme
 • İlk 20 gün kasların yeterince gelişmemesi sebebiyle gaz ağrısı olmayabiliyor. Ama 20 günden sonra bebeğinizin bu gaz problemini çözmek için mutlaka gaz masajı yapmayı biliyor olmak gerekiyor, öğrenin. 2. ve 3. ay bizim bu konuda çok sıkıntımız oldu. neyseki 3. ay biterken bu sorun da ortadan kalkıyor. Bir pamuk kadar sakin kalmayı başarabilirseniz, bu gaz sancısı ağlamalarının da sonunun olacağını bilerek ilerlerseniz daha az yıpranmış olursunuz. Burada babalara çok iş düşüyor. Cinnet geçiren annenin elinden bebeği alın ve biraz da siz sakinleştirmeye çalışın.

bebek gaz masajı nasıl yapılır

 • İlk 3 ay boyunca bebekler 9 ay kaldıkları anne karnı ortamını arıyorlar. Bu hayata alışması zor. 4. trimestır olarak geçen bu dönemde anne-bebek sürekli yapışık ikizler gibi gezmeniz gerekebilir. Bu dönem için bir sling edinmenizde fayda var. Çocuk kucağa alışacak iddalarına kulak asmayın. Alışkanlık bu dönemde söz konusu değil. İlk 6 ay bebeğin her istediği ihtiyaç olarak algılanmalı. 6 aydan sonra alışkanlığa dönebilir. Çaresini o zaman düşünürsünüz.

sürekli emmek isteyen çocuk

 • Meme emmek isteyen bir bebeğin illaki aç olması gerekmez. Yukarıda saydığım nedenden dolayı sırf kendini güvende ve daha iyi hissetmek istediği için de anne memesine yapışık bir hayat sürebilir. Gözler iyi görmez, en iyi bildiği şey anne kokusu, başka tanıdığı kimse yok şu hayatta. O yüzden hayatının ilk dönemlerinde gak dese meme guk dese meme. Bu arada yeni doğan gözlerinin neleri nasıl gördüğünü bilmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

yeni doğan bebek nasıl görür

 • Bebeğinizin gece gündüz kavramını öğrenmesi için geceleri az aydınlık veren bir gece lambası kullanmakta fayda var. Ayrıca sabah olduğunda perdeleri açarak tatlı bir günaydın ile onu kucaklamak da gece gündüz rutinlerinin oluşmasına yardım edecektir.
 • Perde, gece gündüz rutini demişken ne yapın edin bebeğinizin odasına bir karartma perdesi alın. Gündüz uykularına rahatça dalması için bu karartma perdesi çok işinize yarayacak. Uyumayan çocuk hırçın, gergin oluyor. Gününüz onun neden ağladığını anlamaya uğraşmaktan ziyan oluyor. Halbuki tek istediği uykuya dalabilmek.
 • Uykuya dalabilmek demişken şimdiden beyaz gürültü neymiş araştırmaya başlasanız iyi olacak. Bebeğim gündüz Mecidiyeköy gürültüsünün ortasında ( inşaat, parktaki çocuklar vs.) rahat uyuyabiliyorsa bu Relax Melodies sayesinde. Piyasada bu şekilde çok uygulama vardır. Ama bu uygulama uçak moduna aldığım telefon/tabletin içinde de çalışabiliyor olması. Bir elektirik süpürgesi, bir kalabalık gürültüsü, bir şehir gürültüsü. Tüm sesleri çalıştır. Oh mis gibi uyusun bebeğin.
 • Evde popo temizlemek için kaynamış soğutulmuş ılık su ve pamuk, pop bakımı için ise asiti alınmış zeytinyağı kullanıyoruz. Daha hiç pişik kremi kullanmadık, ihtiyaç olmadı. Bunlar yeterli oluyor.
 • Banyoyu her gün aynı saatte yaptırmak güzel bir uyku için büyük avantaj sağlıyor. Banyo ardından masaj, bol gülücüklü pijama giyme seansı, beslenme, müzik eşliğinde uyku. Her gün aynı sırayla yapıldığında bebek de günlük programının ne olduğunu biliyor. Kendini uykuya hazırlıyor.
 • 3. ayda eğer bebeğinize anne sütü veriyorsanız sütte bir azalma görülebiliyor. Bu dönemde bebek de oldukça hareketlenmeye başlamış oluyor. Az beslenme durumu oluşuyor. Büyük bir dönemeçmiş. Bu dönemde anneler mamaya geçebiliyorlar. Mama ve meme ile devam edeceğini düşünerek mamaya geçildiğinde mamanın tadını alan bebek giderek az emmeye ve sütün hepten kesilmesine yol açıyor. Bu dönemde de mamaya yüz vermezseniz 4. ayda süt eski halini alıyor. Eski halini alıyor derken ilk aylarda süt ile dolup taşan memeler 3. ayda sanki hiç içlerinde süt yokmuş gibi bir hal alıyorlar. Bu da sizi yanıltmasın. Aslında süt halen var. Yalnız ihtiyaca göre karşılanıyor. Yani bebeğiniz ne kadar anne sütü emmek isterse süt o kadar oluyor.
 • Gelelim süt sağma makinasının işlevlerine. İlk aylarda bol bol süt stok yapmalı. Her 3 saatte bir. Bazen bebeğiniz sadece bir memeyi emebilir diğerini emmeden doymuş olabilir. Diğerini de hemen süt sağma makinesi ile boşaltmak stoklamak gerekli. İlerleyen zamanlarda (bakınız üstteki paragraf) sütte azalma olabilir. Ayrıca bu süt stoklama işlemi mastit denen ağrılı ve cerrahi müdahale gerektiren hastalığı da engellemiş olur.
 • Süt sağma demişken, bebek memeyi emmeye başladığında anında süt gelirken, sağma makinesi ile hemen süte ulaşmak mümkün olmayabiliyor. (15 dakika boyunca beklediğimi biliyorum) Bu biraz da psikoloji ile ilgili. Annenin bebeğin herhangi bir kıyafetini koklaması, onu düşünmesi sütün hemen gelmesine yol açıyor. İlginç ama gerçek.
 • Emzirme kampı denen bir olgu var ki, bununla ilgili şurada nasıl yapılacağı yazıyor. O konuyu da bilmek gerektiğinde annenin babadan ve kendi ailesinden destek alarak bu kampa girmesi bebeğin anne sütü ile buluşması için hayati önem taşıyor.
 • Bebeği avutmak için asla TV, tablet, telefon göstermiyoruz. TV 2 yaşına kadar yasak, sonra da kontrollü bir şekilde. Aynı şekilde tabletleri burnuna dayamak da yok.
 • Özellikle 4. aydan sonra (etrafa çok dikkat etmeye başladığı dönem) zararlı olan şeyleri yanında yapmıyoruz. Zarardan kastım kola içmek, cips yemek gibi. Eve sokmazsak bu tür şeyleri daha iyi tabii de zor oluyor maalesef farkındayım.
 • Emziren anneler çay kahve bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey gibi görünebilir ama maalesef süt ile bebeğe de geçen bir kafein olgusu var ki ayık kalacağız diye uykusuz gecelerimize uykusuz geceler eklemeyelim. Günde iki fincan ile sabit tutmanız önemli.
 • Anne sütünü arttıran şeyler malum çok konuşuluyor. En birincisi su. Günde 4 litreye yakın içiyorum. Bebeğinizinde ilk başlarda sizden bu sıvının 700 mg’sını aldığını düşünürseniz. E bir o kadar da ter ile atıyoruz. Baş ağrılarımızın tavan yapmaması ve konsantrasyon kaybı yaşamamanız için suyu bolca tüketmeyi unutmayın.
 • Sevgili yeni anneler özellikle gece saatlerinde bebeğinize süt verirken ik beş dakika içinde hem bebeğinizde hem de siz de bir uyku basma durumu oluyor ki, eğer güvenli bir yere oturmadıysanız yanınıza bir de nöbetçi alsanız iyi olur. Ben bir kaç kere kendimi uykyya dalmış buldum. İyi ki annem ve eşim beni kolluyordu. Daha sonra bu duruma alışıyorsunuz da başlarda o oksitosin hormonu başa bela oluyor. Bknz: Oksitosin nedir?
 • Bebekle doğduğu andan itibaren konuşuyoruz. Bu monolog şeklinde değil, iletişim şeklinde. Özellikle agu-bugu’lar başladıktan sonra zaten bebeğiniz sizinle konuşamasa da bir şekilde size tepki veriyor. Gülümsemek, tükürmek (evet bunu iyi bir şey sanıyorlar) abuk sabuk sesler çıkarmak gibi. Onunla bol bol konuşun ve onun da cevap vermesini bekleyin. Özellikle babaların kendilerini ve seslerini bebeklerine tanıtması için bu konuşma kısmı çok önemli.
 • Bebeğinizin bedeni ile ilgili her şey için kendisinden izin alıyoruz / bilgi veriyoruz. Bu kısım çok önemli. Mesela altını değiştireceksiniz diyelim, “Şimdi altını değiştireceğiz” cümlesini mutlaka kullanın veya buna benzer bilgilendirme cümlelerini ihmal etmeyin. Neyi neden yaptığınızı ona açıklamak motor gelişimi için oldukça önemli imiş. Bir de bol bol teşekkür edelim ki teşekkür etmeye aşina bir evlat yetiştirmiş olalım.

Yazdıklarımın belli bir sırası yok. Açıkçası aklıma geldikçe ekledim. Bu yazıyı yazmak da 2 günümü aldı. Bu yazıdaki bir çok bilgiyi forumlardan ve web sitelerinden öğrendim. Hala da öğrenmeye devam ediyorum. Sizin de ekleyeceğiniz tavsiyeler olursa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Ben de yeni bir şeyler daha öğrenmiş olurum, hem bu yazıyı okuyanlara da katkı sağlamış olursunuz.

4 aylık anneden tavsiyeler şimdilik bu kadar.  Bu yazıyı bebeğim büyüdükçe ve ben yeni şeyler öğrendikçe yenileyeceğim. Takipte kalınız.

Bebeğinizi benim yerime de koklayın. Maratonun başındaki herkese kolay gelsin.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

4 yorum

 1. Nedime   •  

  Muhteşem bir yazı hepsini okudum.

 2. Pelin   •  

  Berna hanim gercekten muhtesem bir yazi.Keyif alarak okudum.Allahim izin verirse bu sureclerin tekrardan baslamasina yaklasik bi 7 ay var.sabirsizlikla bekliyorum saglicakla kavusmayi.6 seneden sonra yazinizla tekrardan tazelendi yenilendi.Cok tesekkurler bebisinizle sonsuz mutlu yasamlar.

 3. Vildan’s mom   •  

  Bebeğim 3 aylık ve gerçekten sütüm azaldı ilk aylar neden sağmadım yada niye gözardı ettim diye kendimi yiyorum 3. Çocuğumu emzirmeyi çok istiyordum aynı ablaları gibi mi olacak diye içim içimi yiyor. Ama yazıdan sonra cesaret geldi bugün b12 aldım ve süt pompası sipariş verdim süt azaldikca emmeyi reddediyor ve iyice kısır döngüye giriyoruz. Anneler annelik hic de hafife alınacak bisey değil hele de emzirme gerçekten çok zor bunu basarabilenleri tebrik ediyorum asla basite almayıp sürekli araştırsınlar mesala bu yazı için teşekkür ederim herkesin aynı şeyleri yaşadığını düşününce ve mücadeleci anneleri görünce pes etmiyorsunuz umarım pes etmem. Hepimize boooooooool sütlü günler geceler
  Sevgiler

 4. Hatice yucedag   •  

  Berna hanım harika bir yazı olmuş muhteşem bilgiler bunlar teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir