Yeni anne babalara hediye seçenekleri

Eşiniz dostunuz bebek sahibi mi oldu, artık altını alıp gitme devri sona erdi. İşe yarar işe yararlığı kanıtlanmış, onların hayatlarını kolaylaştıracak bebeklerini büyütürken bol bol dua alacağınız hediye seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Her keseye uygun seçeneklerimle aşağıda önerilerimi okuyabilirsiniz.

 

Müslin Bez

müslin bez

70×70 ya da 120×120 boyları son derece kullanışlı olmakla beraber aile sürekli bebeğin yanında taşıyacağı için bol bol da sizi anmış olacaktır. Ne işe yarar bu müslin bez? Her işe desem abartmış olmam.

 

  • Mesela bebeği yıkadılar hop bununla kurulasınlar.
  • Bebeğinizin sırtı hafifçe terledi mi muhtemelen pusetten ya da ana kucağından kucağa alınmak suretiyle fark edildi, e dışarıda rüzgar da var. Hop alsınlar müslini sarsınlar bebeklerinin sırtına. Uygun bir yer bulup üstünü değiştirene kadar bebeği üşütmemiş olurlar.
  • Yaz aylarındayız malum geceler burada çok sıcak ama uyuyanın üstüne de kar yağar derler. Ne yapılacak hop ince müslini bebeğin üstüne örtüverilecek.
  • Pusetin üstüne koymak suretiyle güneşin gelmesini engellemeye de yarıyor.
  • Yenidoğan için ilk 3 ay kundak öneriliyor. Bu bezle kundak yapılabilir. Terletmiyor, üstelik yıkandıkça daha da yumuşak bir hale geliyor.

Daha nasıl işe yarasın bu müslin bez, sorarım size sayın okuyucu. Ben momeasymuslin markasını kullanmaktayım. Piyasada başka markalar da var. Ama bir tane alınca memnun kalınca başka macera aramak istemedim.

Sling / Kanguru

kanguru organik verde boba 4g

Kanguru yenidoğan aparatları ile beraber bebeği taşımak için oldukça hayat kolaylaştıran bir araç. İlk günden itibaren kullanabiliyor. Ana amacı bebeği taşımak.

neko wrap sling

Sling ise bebek doğar doğmaz şu hayata alışmak için anne karnından aşina olduğu anne kokusuna muhtaç. Bu dünyaya alışmak için, korktuğu için, acıktığı için, sizi özlediği için, gaz ağrısı olduğu için daha başka bir sürü nedenden anneye yapışık yaşamak zorunda kalıyor. Bu arada bebeğin “ay gece oldu annemi rahat bırakayım da uyusun” gibi bir söylemi olmadığını da belirteyim. Gece gündüz ayrımı yapmayan bebek ahalisi için sling 10 numara 5 yıldız bir ürün. Anne kişisi üzerine bu sling yardımıyla bebeğini “giyiyor” ve ardından hayat onun için daha kolaylaşıyor. Bebek stresinden kurtulduğu için daha kolay gaz çıkartıyor. Daha az ağlıyor. Hele bir de dışarıda emzirmek gibi bir derdi var ise bu sling veya kanguru ile hiç de çaktırmadan bebeğini emzirebilir. Çok dua alırsınız şimdiden söyliyeyim. Daha detaylı bilgi için Facebook’ta benim de çok aktif olduğum “Babywearing Türkiye” grubunu takip edebilirsiniz.

Kiraz Çekirdeği Yastığı

kiraz çekirdeği rossmann

Bir çok yeni doğan bebeğin 20. günden sonra taa ki 3 ay dolana kadar yüksek ihtimal olmak üzere kimilerinin de 6. ay dolana kadar gaz problemleri oluyor. Bu konuya daha sonra detaylı değineceğim. Çokça bilgi sahibi olmak zorunda kaldım. Siz de faydalanın isterim. Neyse efendim bu kiraz çekirdeği yastığının olayı şu: Bir kumaş torba içinde kiraz çekirdekleri var. Bunları fırında 100 derecede ısıtıyor anne kişisi. Sonra bebeğin göbişine koyuyor. Böylelikle kiraz çekirdekleri bir nevi sıcak su torbası işlevi görüyor. Neden sıcak su torbası değil de kiraz çekirdeği derseniz bu çekirdekler uzun süre aynı sıcaklıkta kalıyor aynı sıcak su torbası gibi tek farkı yakacak kadar sıcak olmuyor hiç. Bunu bulan bir Türk iş adamı yurtdışında bu sistemi kullandıklarını görmüş, gitmiş memleketten kiraz çekirdeklerini toplatmış Almanya’ya ihraç ediyor. Ben Rossmann marketlerinden aldım. Cicili bicili bir ayı oyuncağının içine koymuşlar çok işimize yaradı. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Emzirme Kolyesi

  1. aydan sonra etrafı görmeye başlayan bebeğin dikkatini beslenme seanslarına çekmek için tasarlanan aynı zamanda diş kaşıma ve kanguru üzerinde gezerken oyuncak olarak da kullanılan emzirme kolyeleri çoğu annenin kurtarıcısı oluyor. 3. ay itibariyle hala lohusa topuzu kafasında saç dökülmesi başlamış, yüzüne en son ne zaman makyaj yaptığını hatırlamayan çoğu anne de bu kolyeler ile kendini daha alımlı hissedebiliyor. Artık Türkiye’de ilk defa Mommamia markası ile kişiye özel tasarlanan emzirme kolyeleri var. Bilin bakalım tasarlayan kim? Gördüğümüz büyük gereklilik üzerine böyle bir işe giriştik. Bu konuda yazdığım detaylı yazı olan “Emzirme kolyesi nedir, ne işe yarar?” bir çok soruyu cevaplıyor. Yazımı okurken bana da bu girdiğimiz yolda şans dilemeyi unutmayın.

 

Kitaplar

Bu konuda gerçekten çok başarılı kitaplar var. Daha önceki yazım olan Yeni anne babaların okuması gereken kitaplar‘da okuduğum ve faydalandığım kitapları anlattım. Siz de bu kitaplardan birini bebeklerine yeni kavuşmuş dostlarınıza hediye edebilirsiniz.

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir