Yasa tasarısı Türkiye’yi nasıl etkiler?

Türk finans sektörü , dış piyasalardaki gelişmelerin fiyatlandığı, iç piyasa da yaşanan dalgalanmalardan ve siyasi hamlelerden uzun zamandır etkilenmeyen bir görüntü çiziyordu. Dün akşam ABD’de oylanan “Sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı”  ve bunun piyasaya etkileri neler olacak? İnceleyelim;
Öncelikle tasarının kongrede de onaylanması gerektiğinin altını çizelim. Bunun fiyatlanmasından önce ABD’de tarım dışı istihdam rakamlarını açıklanacak. Türkiye ise bunun dış piyasalardaki etkilerinden gerek Balyoz planından gerekse Yunanistan’daki krizden daha fazla etkileneceğini söylemekte yarar var.
Yasa tasarısının kabul edildiği ülkelere Milliyetçi kesim tarafından yapılan ABD mallarını Boykot kararı ABD için geçerli olur mu bilinmez. Kullandığımız bir çok ürün ABD menşeli olduğu için ya da Türkiye ile devam eden 60-70 senelik ticaret hayatı için ilişkiler uzun vade de olmasa da orta vade de sekteye uğrayabilir. Dün büyükelçimizin  istişare amaçlı çağrılması da buna işaret ediyor.
Merkez Bankası Başkanının  “Enflasyon üzerinde ki düşüş 2011 yılının ilk çeyreğinde ancak beklenmeli” uyarısı bono faizlerini arttırdı. Yabancıların satış kararı ile bono faizleri %9,5 ‘a kadar yükseldi. Yabancıların bono satış kararı döviz kurununda yükselmesine neden oldu şu sıralarda Usd 1,5460 seviyesinde seyrediyor.
Her ne kadar eskiler çift haneli enflasyon dönemine yabancı olmasalar da uzun zamandan sonra enflasyonun çift haneleri görmesi piyasayı tedirgin etti.
Olumsuz hava şartları yüzünden artan sebze meyve fiyatlarının enflasyonu yukarı çektiği konuşurken tek haneli rakamları görmek için 2011′i beklememiz gerekiyor. Enflasyonun yükselmesi, işsizlik oranındaki artış, paritelerin yükselmesi bunlar hep sıkıntılı dönemlerde iken  yaşadığımız birbirini tetikleyen olaylar zinciri. Umarım yakında güzel haberler vermeye de başlarım.

Görsel Ashnaq’e aitdir Şu adreste bulunmaktadır.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir