World war Z

Nasıl tufaya düştüm. Ben bunu nasıl yedim bilemiyorum. Ben ki komedi dahi olsa zombi filmlerini seyretmeyen fragmanlarına bile bakamayan, hatta bir de fragman yayınlanırken kulaklarını tıkayan bir insanım. Elimde değil korkuyorum. Küçükken bir gün çık kızım sokağa oyna demişler inat etmişim çıkmamışım. Madem öyle biz korku filmi seyredeceğiz demişler. Ben de onlarla seyretmişim. O günden beri korkarım yaşayan ölülerden. Ben ki Thriller’ın klibini bile yıllarca seyretmemiş insanım. Ah ben bu oyuna nasıl geldim. Fragmanlarında da öyle bir şey yok ki. Kaç kere fragmanlarını seyredip, güzel bir film bu kesin gideriz demiştim. Vizyona girince de hemen gidip seyredelim diye biletleri aldırmışım eşime.

Evet efendim World War Z filminden bahsediyoruz. Başrolünde Brad Pitt oynuyor. Bolca da zombiler mevcut. Fragmanda hepsi saklanmışlar görünmüyorlar. O yüzden benim gibi şaşkın olmayınız. IMDb’den 7,4 almışlar kendileri. Bana sorsalar 8’den aşağı puan vermezdim. IMDb’ciler zombilerin tipini beğenmediler sanırım.

Efendim ben gerilim filmlerini pek sevmem. Neden? Adı üstünde geriliyorum.  Peşi sıra geceler boyunca kabuslar görüyorum. O yüzden gitmiyorum. World war Z’de gerilim konusunda oldukça başarılı bir film olmuş. Muhtemelen Walkind Dead sevenlerin de oldukça seveceği bir film hatta. İçinde son zamanlarda seyrettiğim o şişirme sahneler yok. Yok artık diyebileceğim hepi topu iki sahne çıktı diyebilirim. O da filmin temposu içinde kaynayıp gidiyor. Spoiler olmaması için burada bahsetmeyeceğim. Kafanızı dinlendirmek gündemden uzaklaşmak için gidebileceğiniz bir film olmuş.

Son dönemde üç boyutlu filmlerin artışı ile her filme üç boyut gerekmediği ortaya çıkıyor. Seyrettiğim kadarı ile bu filme de 3D seçeneği eklenmese de olurmuş. Çok büyük bir seyir zevki kaçırmayacağınızı söyleyebilirim. Hem o gözlükler ile alt yazıları okumak bir zulüm oluyor.

Film çekimleri ile sizi farklı yerlere götürüyor. Bir bakmışsınız gökdelenlerin arasındasınız, bir bakmışsınız Kudüs’te geziniyorsunuz. Bunca gezintiye gerek var mıydı diye soruyor insan kendine. Filmin sonunu bağlamak biraz zor olmuş gibi görünse de film için Amerika’nın muhteşem insancıllığına dem vuran bir son hazırlanması hiç şaşırtmıyor insanı.

Filmde beni en etkileyen sahne ise, sanırım insan kuleleriydi (yoksa zombi kuleleri mi demeliydim) O kadar spoiler kadı kızında da olur diyerek filmin konusundan bahsedeyim. Daha ne anlatacaksın Berna zaten hepsini söyledin dediğinizi duyar gibiyim. Ama konusunu okumakta fayda var :) Hatta gitmekte de fayda var. Heyecan ve gerilim sevenlere özellikle tavsiye ederim.

Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse Beyazperde şu şekilde anlatmış;

“Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır… Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.”

Film bilimkurgu olarak anılmasına karşın bana hiç bir şekilde fantastik bir yapımmış gibi gelmedi. Her şey son derece gerçekçiydi. Olağan dışı bir kurgu izliyormuşum gibi hissettirmemesi bu zombilerden çok fena korktuğum anlamına da gelebilir. Siz dizi ve filmlerden izlemeye aşina iseniz benim gibi hissetmeyebilirsiniz. Filmde her şey gerçekçiydi. İnsana fantastik gelen belki de tek şey  Brad Pitt’in hiç yaşlanmıyor oluşudur. Siz de benimle aynı fikirdesinizdir belki de kim bilir?

Berna Mutlu Aytekin

2 comments

  1. taha   •  

    Berna,

    Bu filmin bütün fragmanlarını izlediğine emin misin? Ben yazında koyduğun fotolardan birinde hatılradım geçen sene filmlerden önce dönüyordu bunun fragmanı next summer tadında fragmanlar olur ya onlardan bahsediyorum. Orada gayet net gözüküyordu zombi abiler :)

    Neyse sağlık olsun ama filmi beğenmene sevindim.

  2. Bernam   •     Yazar

    Ah öyle mi? Demek ki asıl önemli fragmanları izlememişim :( Çok korktum yahu.

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak