Van’da sana ihtiyaç var!

Dün bir yürüyüş yaparım, temiz hava alırım, mis gibi bir hafta sonu geçiririm diye hayaller kurarak uyandım sabaha. Uyandım, arkadaşlarla sözleştik, yürüyüşün sonunda bir de kahve içeriz diye planımızı yaptık. Öğlen TV’de bir haber. Van’da deprem olmuş. 6.6 büyüklüğünde. Geçenlerde 5.2 ile yerimizden hopladığımız aklıma geldi. Hep de merkez üssü İstanbul olmayan bir deprem ile. Önce Diyarbakır’a sık sık giden arkadaşımızı aradım. Eşimde Van’daki tanıdıklar ile iletişime geçti. Diyarbakır’da hissedilen deprem arkadaşım gitmediği için onu çok korkutmamış. Van’daki tanıdıklardan ise çok korktuklarını, evlerinin çatladığını ve şu an dışarıda olduklarının bilgisini öğrendik. ‘Allah korudu, ev yıkılmadı demek ki diğer evlerde de hasar yok’ diye düşündük içimiz rahatladı biraz. Daha sonra TV’de o sallanan dolapların devrildiği, sobaların yerinden hopladığı aşağıdaki video’yu seyredince içimize büyük bir telaş düştü.

Van\’daki deprem anı

O saatten sonra yerimize oturup kaldık. Kıpırdayamadık. Köy muhtarları ile yapılan telefon bağlantılarında o köylere ulaşan bir yardım ya da sivil savunma ekibi olmadığını söylüyorlar. 3G bağlantısı ile zar zor yapılan yayınlarda Erciş’de yüksek katlı apartmanların yıkıldığı insanların sesleri geldiği fakat yine sivil savunmanın hemen olay yerine gelemediği görünüyor.

Organizasyon konusunda ciddi sıkıntılarımızın olduğunu görmek ağır bir depremin üzerinden 10 seneden fazla geçtiği halde hazır olamamış olduğumuzu görmek, unuttuğumuzu yine kötü binalar yapıldığını görmek insanı burada kahrediyor. Unutmayalım, unutturmayalım demiştik ama unuttuk. Ekran başında mıhlanıp aynı görüntüleri izlemektense twitter’da neler olduğuna baktım. En azından bölgeden birileri sosyal medya’yı kullanarak bize haber verebilir diye düşündüm. Twitter bu tür durumlarda oldukça etkili bir kanal. Zaten bir ay kadar önce Twitter depremden hızlı videosunu seyredip, adamlar haklı bu tür durumlarda twitter trafiği çok fazla olur demiştim.

İlk baktığımda acil bir iki tweet dikkatimi çekti. “Deprem oldu enkazdayım yardım edin” diyen biri vardı. Sonra bu durumun popüler olmak isteyen bir ruh hastasının yalan beyanı olduğu ortaya çıktı. İnsanlar zaten gergin iken bir de böyle ruh hastaları ile uğraşmak zor oluyor. Daha sonra firmaları yardım yapmaya yönlendirmek için aklımıza gelen önerileri sıraladık. Bir kısmını aşağıda bir kısmını da Şuradan görebilirsiniz.

Kargo firmaları, İnşaat firmaları harekete geçti. Rock konserlerinde konaklamak için çadır kullanan kişileri çadırlarını bağışlamaları konusunda teşvik etmeye çalıştım. Bu tweet çok kişiye ulaştı kendi adıma işe yarar bir şey yaptığım için mutluyum açıkçası. Deprem bölgesindeki insanlar sürekli çadır ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Evi yıkılan da, evi çatlayan da, sürekli artçılar yaşayan da çadıra muhtaç. İnşallah yeteri kadar çadır ulaşır malum yarın öbür gün bölgeye kar gelecek.

Akşam saatlerinde TV8’de Sosyal Medya editörleri ile artık sosyal medya ağırlıklı haberleri paylaşan Okan Bayülgen vardı. Onu seyrettim. Onun da dediği gibi bugünlerde yapılan iyiliği dile getirmek “reklam” olarak algılanacak ise algılansın. MNG, Yurt İçi Kargo, THY, Pegasus,Markafoni, Ağaoğlu, Sırma Su, Teknosa, P&G, Alem Fm (Nihat Sırdar) ilk aklıma gelenler. Bırakın reklam olsun, gözümüze gözümüze sokulsun. Alem Fm İstanbul’da iki ayrı merkezde yardımları toplayıp bu akşam yola çıkacağını açıkladı. O yaptı diye diğer radyolar da yapsın. Sırma Su deprem bölgesine yardım tırı gönderdi diye Hayat Su “Benim neyim eksik, ben de göndereyim” desin. Yeter ki yardım tırları yola çıksın.  Teknosa 1000 adet ısıtıcı gönderiyor, THY ek seferler kaldırdı ve uçak bileti fiyatlarını uygun oranlara çekti. P&G’ın hijyenik malzemeler gönderen tırları yola çıktı. Markafoni 20.000 giyecek yardımı yapacağını açıkladı. Reklam ise reklam yeter ki bir faydaları olsun.

Belediyeler ne durumda derseniz, Şişli belediyesi diğerlerinden hızlı ve organize olarak yine gönülleri fethetti. Mustafa Sarıgül ve ekibi 1000 aileyi İstanbul’a getireceklerini ve 1 sene boyunca bakımlarının yapılacağını söyledi. Depremden sonra 24 saat dolmadan 20 yardım dolu tırın yola çıkması harika bir şey. Ayrıca Belediyeci olmak devletin ona harcaması için verdiği ödeneği harcamak değil. Şişli esnafı, Osmanbey esnafı da bu yardıma katılıyor ve cirolarının %50’sini Van’a bağışlayacaklarını söylüyorlar. Ben bir tüketici olarak Taksim’de yiyeceğime yemeğimi gider Şişli’de yerim bu haberi aldıktan sonra. Daha çok kazansınlar daha çok bağışlasınlar. Keşke diğer belediyeler de bu şekilde etkin organize olabilseler. Kendi yaşadığım yer olan Bahçelievler Belediyesi ile az önce görüştüm. Banu Hanım yardım paketlerini Çobançeşme’de Yenibosna’da bulunan Aile Merkezlerine getirebilirsek akşam kargo ile gönderebileceklerini söylediler. Telefon numarasını aşağıda toplu olarak paylaşacağım. Kadıköy Belediyesinin de benzer bir çalışma içinde olduğunu duydum.

Sevgili Alev‘in deprem merkezindeki köy muhtarı ile konuşması sonucu sosyal medya’da benzer bir kargo yardımı yapılacak. Bu akşam ve organizasyonun tamamlanıp paketlerin gönderileceğini öğrendim. Detayları şuradan takip edebilirsiniz. En çok ihtiyaç olan şey çocuk maması ve battaniye. Tabi kuru gıda ve çadıra da ihtiyaç var.

Twitter’da başlayan ve daha sonra yayılan bir başka oluşum da “EvimEvindirVan” Twitter’dan şu linkten konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Van’daki evsizleri İstanbul’da geçici de olsa konaklatabilmeyi amaçlayan bir oluşum.

Ve Akut. İlk günden beri çalışmalarını gözlerim dolarak seyrediyorum. Nasuh Mahruki ile tanışma fırsatı bulmuştum. Depremin hemen ardından Akut’un nasıl can kurtardığını anlattığında o yüzündeki soğuk ama işimi doğru yaparım bakışını gördüğüm için belki de onlara inancım sonsuz. Twitter üzerinden yapılan duyurular ile 3 kişiyi kurtardıklarını da duyunca yeni teknolojilere adapte olmuş bir hızlı ekibin deprem bölgesinde olduğunu bilmek biraz içimi rahatlattı. Umarım 1 gün geçse 2 gün geçse de “Sesimi duyan var mı?” dediklerinde seslerini duyan çok olur. Çok can kurtarabilirler.

İşlerimi halledip Yurt içi kargo ile (sadece Yurt İçi Kargo Van köylerine gönderim yapıyor) evde ne kadar oyuncak var ise, ne kadar ördüğüm ve renklerini beğeniyorum diye sakladığım atkı var ise, taşıyabileceğim kadarını alıp göndereceğim. Siz de evsiz ve üşüyen insanları düşünüp yola çıkın bir an önce. Şişli belediyesi Mavi Masa’da kolilerinizi kabul ediyor. Oraya yakınsanız doğruca oraya bırakabilirsiniz. Yerleri Astoria’nın yakınlarında.  Hatta son aldığım bilgilere göre o kadar yoğun bir trafik varmış ki telefonlara bakacak, kargolara yardım edecek kişilere bile ihtiyaç varmış. Gönüllü olarak giderseniz çok yardımcı olursunuz. Aşağıda Van’daki köylerin muhtarları ve iletişim bilgilerini paylaşıyorum. Ayrıca yardım yapabileceğiniz hesap numaraları ve İstanbul içinde kargolarınızı gönderilmesi için verebileceğiniz adresler de mevcut. Daha güzel günler görmek dileğiyle.

Bağış yapabileceğiniz kuruluşlar:
Kizilay: http://www.kizilay.org.tr/
AKUT: http://www.akut.org.tr/
AKUT: 2930′a AKUT yazan bir SMS mesaj ile AKUT’a 5TL katkıda bulunabilirsiniz.
KIZILAY: 2868′e boş bir SMS atarak Kizilay’a 5TL bagista bulunabilirsiniz
Sisli Belediyesi: http://www.sislibelediyesi.com/
İstanbul Bahçelievler Belediyesi – Aile Merkezi Banu Hanım: 0212 639 32 61
Yeditepe Universitesi Yardim Kampanyasi https://www.facebook.com/pages/Yeditepe-Üniversitesi-Van-Depremi-Yardım-Kampanyası/308671625814782
Yurt dışından yapılacak yardımlar için: http://www.tpfund.org/en/VanEarthquakeReliefFund.aspx PayPal ile yardım yapabilirsiniz

Köy muhtarlarının telefonları ve isimlerine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir