Uyku kardeşim ver elini

Ah ne kadar çok zamandır bekliyorum bir bilseniz. Oğlum rahat rahat uyusun. Anasını babasını delirtmesin. Ayağımızda sallamaktan, dil dökmekten helak olmayalım.

Daha önceleri de anlattım aslında Ali hep kitap gibi bir çocuktu. Babası ve anneannesi ilk aylardan beri onu kendi yatağında kendi kendine uyumaya alıştırmışlardı. Ama sonra  diş çıkarma, ateşlenme, atak haftası derken o uyku düzeni yüz bin kere değişti. Oğlumuz huy değiştirdi. Biz de eşimle bazen kendimizi pışpış yaparken, bazen masal okurken, bazen ayakta sallarken bulduk. Bunların kar etmediği günler de yaşamadık değil hani. Ama nihayet Ali’nin konuşabilmesi ile uyku konusunu da bir şekilde çözmüş olduk. Aslında konu çocuğun konuşması da değil. Bizim konuşmasına ihtiyaç duymamız. Belki Ali uykusunun geldiğini ya da gelmediğini bir şekilde konuşmadan bize anlatabiliyordu. Biz çözememiş de olabiliriz. Şimdi susadığı için uyanınca “su” diyebilen ya da uykusu gelince “uyku” diyebilen bir çocuğumuz var. Bir iletişimimizi büyük ölçüde rahatlattı diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde Kim West, Uyku Meleği’nin daveti ile Türkiye’ye geldi. Uyku Meleği derken bebeklerin kendi kendine uykuya dalabilmeleri için danışmanlık veren Türkiye’deki en eski uyku danışmanlardan Seride Samurkaş’tan bahsediyorum. Kim West ise Aile terapisti ve tam doğru tabirler bu işin kitabını yazan hanım. Uyku Meleği kendisinden sertifika almış ve uzun senelerdir uyku danışmanlığı yapıyor. Geleceğin ayak izleri, ilk 100 gün seminerinde ben de kendisini dinleyen davetliler arasındaydım. Ali doğar doğmaz Sleep Lady kitabını okuyarak kendisiyle tanışmıştım. O dönemde tüm uyku kitaplarını okumuştum. Oğlum rahatça uyuyordu ama ben düzenimiz bozulunca neler yapmak gerek onu öğreneyim istemiştim. O dönemde bir çok kitapta öğrendiklerimi de şu yazımda anlatmıştım.

Kim West konuşmasına “çocuk neden uyanır?” sorusuyla giriş yaptı. Bu soruya “reflü, astım, uyku apnesi, uyku esnasında terleme, alerji, horlama, gece geç yatırma, anne baba tutarsızlığı uyutma methodunda sallama, kendi yatağında uyutma gibi her seferinde değişiklik olursa çocuğunuz gece uyanır” cevaplarını veriyor.

Rutin oluşturma hemen hemen her uyku methodunda var. Çocuklar rutinleri sever, kendini güvende hisseder deniliyor. Ben de şu yaşımda rutinleri seven bir insan olduğum için Ali’yi de buna erkenden alıştırmak istedim. Yemek konusunda da oyuncaklar konusunda da rutinlerimiz var. Uyku sürecine geçerken de var tabii. Kim West uyku için “rutinlerle çocuğunuzu yönlendirin ve çocuğunuzu uyku için geç saatlere bırakmayın, erkenden uyumalı” diyor. Erken uyumak büyüme hormonu salgılanması için de oldukça önemli.

Yine Kim West’in yönteminde “yatağa bebeğinizi koyun ve yanında durun” deniliyor. Sandalye ile yanında durabilirsiniz. Oysa kimi çocuk bundan hoşlanmaz. Örneğin Ali gibi. Yanında yatabilirsiniz. Bunu Kim West öneriyor mu tam bilemedim ama Berna West öneriyor. Uykuya geçişte bir haftadır hep Ali’nin yanında yattım ” uyuma zamanı geldi. Haydi şimdi uyuyoruz. Tatlı rüyalar” dedim, öptüm. O da bana “Dandini” diyerek ninniyi açmamı istedi. Salondan odaya giderken de “haydi gel arabalı pijamalarını giydireyim sana, artık uyku zamanı geldi” dedim. “Ababali, ababali” diyerek sevinç nidaları eşliğinde üstünü değiştirmeye gittik. Sonra onu yatağına yolladım. Hemen geleceğimi söyledim. Yatağına ben yatırmamış oldum. Yatağını yer yatağı olarak değiştirdik. Böylece kendi inip çıkabiliyor hale geldi. Gece uyandığında uyanıksa “beni buradan alın” diyerek ağlamamaya başladı. Susayınca “su” diyerek yanımıza geldi. Zaten gece uyanması da çok sık olmadı. Uykuya yatırırken yanında yatma konusunda emzirmeyi henüz bırakmadığımız için çekincelerim vardı ama her gün biraz daha aramıza mesafe koyarak yattım. Çok şükür ki emerek uymayı unuttu.  Böylelikle o oyuncaklarına sarılı halde uyuyunca ben de yanından kalkıyorum. İlk gün 45 dakika, ikinci gün 30 dakika, üçüncü gün 15 dakika sürdü uykuya dalması. Yarından, öbür günden zamanı kısaltacağımız için umutluyum. Pışpış yapmıyorum. Uykudan önce banyo da, masaj da yok. Çünkü her çocuk aynı değil. Eğer uykuya rahat geçsin diye banyo yaptırmaya kalkarsam banyoyu çok seven Ali’nin uykusu açılıyor iyice. O yüzden bizde banyo yemekten önce. Ardından akşam yemeği. Akşam yemeğinde uyku getiren kefir, yoğurt ya da ayran mutlaka var. Portakal, limon, yeşil biber gibi uykuyu kaçıran yiyecekler yok. Akşam uykusundan önce akşam parkı var. Yorulduğundan emin oluyorum. Öğle uykusundan önce de öğle parkı var. Yine yorulduğundan emin oluyorum. Yorulmayan çocuk annesini yoruyor. O yüzden varsın yorulsun enerjisini parkta bahçede atsın. Uyku arkadaşı kısmına da Ali nihayet yeni yeni sıcak bakmaya başladı. Ninesinin ördüğü bir bez bebek var. Adı, Rocky. Ikea’dan aldığım Hain Kurt ve Kırmızı Başlıklı Kız var. Bu üçü kendisinin uyku arkadaşları. Uykudan uykuya muhattap oluyor onlarla. Gündüz hayatta oynamaz. Eline bile almaz. Rocky ve Hain Kurt Ali yokken kafalarını Ali’nin yastığına koyar orada tüm gün uyurlar. Ali Kırmızı Başlıklı Kız’ın kadife pelerini ile oynarken gözleri kapanıyor ve uyuyor.

Aşağıdaki instagram postunda görebileceğiniz gibi. Sistemimiz bu şekilde

Siz de Ali ile benim günlerimi daha yakından takip etmek için instagram’da bana @bernamutluaytekin hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Umarım böyle gider. Kendi kendine uyumayı sever. Umarım düzeni bozulmaz. 26 aylık annenin dileğini kabul et yarabbim.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Melek turna   •  

    Sevgili Berna umarım bize de ışık olur bu yazı emeğine sağlık..

  2. özlem kanar   •  

    Berna hanım uyku düzeniniz aynı devam ediyor mu Bu yazı banada ışık olacak çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir