Upper West Side ve Falafel’leri

upper west side

Evin yakınında Trump AVM olduğu için sinema için başka bir yeri tercih etmiyoruz uzun zamandır. Geçtiğimiz günlerde Trump Cadde açıldı. Artık sürekli oradayız. Ama istediğimiz film eğer orada yoksa doğru en yakın sinemanın olduğu yere yani Cevahir AVM’ye gidiyoruz. Sinema dediğiniz zaman bunun öncesinde kahvesi, ardından yemeği var nereden baksan 4-5 saat AVM’de vakit geçiriyoruz. Bu hafta Cevahir ziyaretimde yeni keşfettiğim bir mekandan bahsetmek istiyorum size. Cevahir AVM yemek katında tam köşede kalan bir sağlıklı beslenme köşesi. Adı Upper West Side. 

upper west side - falafel

 

Ben önce yurt dışından gelen bir lezzet sandım ama tam da öyle değilmiş. İki Türk girişimcinin yemek zevklerini birleştirdiği ve sunduğu bir fast food restoranı. Elbette Falafel ve Philly Steak için yurt dışındaki klasikleşen tarifler baz alınmış. Ama diğer lezzetler sürekli geliştiriliyormuş. Özellikle sebzeler ile arası iyi olmayan benim gibi birine bile kendini sevdirdi. Hayatımda ilk defa Falafel yedim. Yeni lezzetlere açık biri değilim ama çalışanları bana o kadar güzel bir şekilde anlattı ki. İçinde böyle lezzetler olan bir şeyi sevebilirim diye düşündüm. Falafelin içinde nohut, maydanoz, soğan, yeşil biber, sarımsak ve çeşitli baharatlar bulunuyor. Acı oluşuyla midenizi yakacak ya da yedikten sonra buram buram sarımsak kokacağınız bir yemek değil. Wrapper olarak da alabileceğiniz gibi özel yapılmış ekmekler içinde de alabiliyorsunuz. Ama bence onu asıl lezzetli yapan sosları. Ben ekmeksiz tükettim. Ekşili tahin sosuna bayıldım. Falafeller Humus sosu ile de gayet güzel gidiyor. Peynir korketlere benzeyen porsiyonları 4’lü olarak satılıyor. Ama ben bir tanesi ile doyduğumu söyleyebilirim. Oldukça doyurucu. Nasıl doydum hala şaşkınım. Nohut yüzünden olmalı. Nohutu evimizde de daha çok kullanmalıyız. Yağda kızartılan bir yemek nasıl olurda yağ çekmez onu da tam anlayamadım ama midem hiç rahatsız olmadı. İçinde bulunan sebzeler de yağ çekmesini engelliyormuş. O yüzden bana fırında pişirilmiş gibi geldi.

upper west side - philly steak

Diğer tadına baktığım ürünleri ise Philly Steak. Bu güne kadar yediğim en güzel sandviçlerden biri. Yine yemeye karar vermeden önce içinde ne var diye sorarak başladım. Yapılışında çok ince dilimler halinde kesilmiş özel bir kasaptan aldıkları antrikot et kullanıyorlarmış. Bacon kadar ince dilimler halinde kestikleri eti mantar ve soğan ile pişiriyor, yine özel olarak yapılan ekmeklerin içinde cheddar peyniri ile sunuyorlarmış. İçinde cheddar olduğu için ağır olmuyor mu diye sordum. Denemeden karar vermeyin dediler. Açıkçası beni şaşırtan bir lezzet oldu. Ekmek bana ağır geliyor diyenlerdenseniz bu lezzeti wrapper olarak da sunabileceklerini söylediler. Ama ekmeği çok lezzetliydi. Ben ekmeği tercih ettim.

Bu fotoğrafları Facebook sayfalarından aldım. Daha detaylı bilgi almak için Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Ne yazık ki paket servis yapamıyorlar. O yüzden Cevahir AVM‘ye gittiğinizde kendilerine mutlaka bir şans tanıyın derim. Müşterileri ile sabırla ilgileniyorlar özellikle benimle çok ilgilendiler buradan kendilerine teşekkür ederim. Mağaza müdürleri Hakan Bey çok hoş sohbet ve içtendi.  Çok vaktim olmadığı için sohbeti yarıda kesmek zorunda kaldığıma üzüldüm açıkçası. Ama ne de olsa artık sık sık gideceğim. Mekanla ilgili Foursquare ve Ekşisözlük’te tek bir olumsuz yorum bile yok. Demek ki işini iyi yapan yerler gerçekten övgüleri usulca topluyorlar. Diğer yemek yerlerinde de çalışma zorunluluğu var mı bilmiyorum ama bana bilgi vermek adına her ürünü bebeğiymiş gibi anlatan gıda mühendisi Şebnem Hanım’a da çok teşekkür ederim. Sayelerinde yeni bir lezzet ile tanıştım. Sebzeden lezzetli yemek mi olur yahu der dururdum. Ön yargımı kenara koyup Falafel yedim. Güzel bir deneyim oldu. Artık sık sık tüketeceğim. 

Şimdi bir sonraki gidişimde bir de şu içinde kırmızı soğanların olduğu hamburgerlerini deneyeceğim. Adı Smash Burger‘miş. Çok fena aklım kaldı. Midenizde yer kalırsa onu da deneyin.

Ben de şimdi bekliyorum. Sinemaya güzel filmler gelsin de arkadaşlarımızla güzel bir akşam daha geçirelim.

Berna Mutlu Aytekin

2 Yorum

  1. tugce arslan   •  

    Nefis baharatlı patates kızartması ve sosları için milyonlarca slogan atabilirim :) <3

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Ben bu yorumu şimdi keşke okumasaydım :) Canım çekti :)

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak