Tuz gölü’nü görmeye gittik

Aslında Ankara’ya gittik bir sabah ansızın. Yine habersiz ve plansız bir yolculuk yaptık. O yüzden nereyi gezsek, nerede dolaşsak bilemedik. Yine Ankara trafiğinde isyan bayrağı çekerek gezmek varmış kaderde. Ertesi gün Tuz gölü’nün yakın olduğunu duyduk ve oraya doğru yol aldık. Yakın dediğime bakmayın 120 kilometre kadar uzaklıkta. Tuz gölüne gidene kadar Ankara’nın içinde deniz gördüğümüzü sanıp Gölbaşı’na da uğradık. Tüm göl donmuştu. Ama sonbahar yapraklarının göl üzerine düşmesi ve bu haldeyken donması çok hoş görüntüler yaratmış. Hava montsuz gezilecek kadar sıcak olmasına rağmen göl üzerine kayalar atılmış halde hala donuk duruyordu. etrafta bizim gibi gezen diğer kocama insanların en büyük eğlencesi ellerinde ne varsa göle atmakmış. Şişe, kayalar, poşet poşet çöpler hepsi gölün üzerine atılmış ve atılmaktaydı. İnsanların anlayışını algılamakta zorlanıyorum bazen.

Gölbaşı’ndan umduğumuzu bulamayıp Tuz Gölü’ne doğru yola devam ettik. Öğle saatlerinde Tuz Gölü’ne vardık. Tuz gölü suyu çok çekilmesine rağmen yine de eşsiz bir yer. Gündüz saatlerinde hava çok soğuk olmasına rağmen boşluğa bakarmış gibi havaya ve yere bakıp “Burası başka bir dünya olmalı” deyip durdum. Botlarımızı ayağımıza giyip gitmemiz iyi olmuş suyun içine bolcana girdim. Güneş ışıltısını saçarken gökyüzündeki her şeyin suya yansıması ayna gibi fotoğraflar ortaya çıkmasına neden oldu.

Gündüz şaşkınlığım gece Şereflikoçhisar tarafından güneşi batırıp fotoğrafları çektikten sonra eve dönüş yolunda daha da arttı. Ummuyordum mu diyeyim, böyle bir manzaranın olabileceğini kestiremedim mi diyeyim bilemiyorum.  Otomobil’in yolunu nasıl sol tarafa çevirdik, nasıl park ettik, ben güneş batmadan nasıl o tuzların içinde koşup bu eşsiz manzaranın içine daldım hiçbirinden haberim yok.

Ayakkabılarımı bağlamadan suda hoplayıp çocuklar gibi eğlendim. Tripodu yanıma almadığım ender zamanlardandı. Siz siz olun fotoğraf çekiyorsanız asla tripodsuz böyle maceralara atılmayın. Zaten biz acele eden hipnotize olmuş ışığa koşan kelebekler gibiydik ki, etrafımızda olan diğer kişilerin turist olduklarını daha da ötesi fotoğraf kulübü üyesi olduklarını Tuz gölü’ne profesyonel çekimler yapmak için geldiklerini anlamakta geç kaldık. Onlar vakitlice gelip yerleşmişlerdi. Ellerinde eldivenler, başlarında bereleri, önlerinde modelleri ile fazlasıyla hazırlıklıydılar.

Bir sonraki sefere daha güzel bir objektif, tripod ve o soğukta donmaya karşı bir eldiven, bere ile gitsem daha doğru olacak. Benim modelim eşim oldu ve bende onun fotoğraflarımı çekmesini istedim. Ben sanırım biraz fazla hoplayıp zıpladığım için, içinde ben olan fotoğrafları pek sevemedim. Ama aşk bu güzel gün batımına çok yakıştı. Fotoğraflar 50mm 1.8 objektif ile Canon 500D ile çekildi.

Fotoğraf ile uğraşıyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yer Tuz gölü. Eve henüz geldim, hemen kocaman bilgisayar ekranında fotoğrafları inceledim.  Fotoğraflarda sadece yerdeki çöpleri ortadan kaldırmak için bir kaç dokunuş ve çok az derece de agfa filtresi var. Onun dışında renkler ile oynamadım. Keşke yerler de temiz olsaydı da hiç rötuş yapmak zorunda kalmasaydım. Tüm fotoğraflara facebook adresimden bakabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

4 yorum

 1. Mavi Elmas   •  

  Merhaba. Güzel fotoğraflar güzel bir gezinti olmuş. Elinize sağlık. Karadenize giderken yol üstü güzergahıma Tuz gölünü de sokmak istiyorum. Sadece bir saatliğine ve tam akşam vaktine denk getireceğim. O tarafları hiç bilmiyorum. Duyduğuma göre çok fazla kamyon varmış. en güzel manzara ve keyifli fotoğraflar için Gölün kuzeyine mi, güneyine mi gitmeliyim. Akşam saati gideceğim için göl etrafında tur atacak vaktim yok. Nokta atışı yapmam gereken yere tam olarak nasıl gitmeliyim?

 2. Bernam   •     Yazar

  Merhaba, fotoğraflarımı beğenmenize sevindim. Biz Ankara’dan doğru yola çıktık. Şereflikoçhisar’a doğru tabelaları izleyin. Yol üzerinde dinlenme tesisi gibi bir alan var. Yolun sağında kalıyor. Biz park edilmiş otobüslerden anlamıştık. Yanında kafe gibi bir yer de var. Muhtemelen fark edersiniz. Biz de yol üzerinde Şereflikoçhisar’dan dönerken manzaranın büyüsüne kapılıp ilk bulduğumuz sola dönüşten koşaradım gitmiştik. Evet yol çok bozuk ve bolca da kamyon vardır. Hatta dahası ışık da yoktu. Herhangi bir aydınlatma olmadığı için hızlı da gidemiyorsunuz. Tam yer tarifi yapamıyorum bu nedenle. Umarım manzaranın tadını çıkartırsınız. Sevgilerimle…

 3. Eftal   •  

  Merhabalar,
  Fotoğraflar ve gün batımı harika görünüyor.
  Tüm yazınızı okudum fakat senenin hangi döneminde gittiğinize dair bir ipucu bulamadım.
  Biz Aralık ortası gibi gitmeyi planlıyoruz bu sene fakat gölün zemini Aralık ayı ortası nasıl olur kestiremiyorum açıkçası. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
  Çok teşekkür ederim.
  Eftal.

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba,
  aralık ayının ilk haftası gittik. ama geçenlerde gördüm bayağa bir kurumuş. inşallah daha güzel kareler yakalarsınız. sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir