Türkiye’de şaman olmak.

Alevli Günler tiyatro oyunundaydık dün gece. Sevdiğim blogger arkadaşlarım da vardı. Güzel sohbetler sonunda koltuklarda yerimizi aldık. TED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun konuşmasını dinledikten sonra, kuruma 10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye kampanyası kapsamında destek olan kişi ve kurumlara teşekkür edildi.

Filiz Akın’ın ışığını görüp etkilenmemek mümkün değil. Sahne’ye ödül almak için çıktığında, duruşu hepimizi etkiledi. 10.000 kişinin içinde dahi olsa ayırt edilebilir bir duruşu var. Star ışığı bu olsa gerek.

Tiyatro oyunu sıkıcı değildir çok sevdiğim oyuncular oynuyor ama eğlenebilecek miyim acaba dedim gitmeden evvel.  Sıkılmak ne demek gülmekten salonu çınlattım neredeyse 🙂

Alevli günler oyununun konusundan bahsedeyim. Oyun Türkoloji profesörü Tarık ve biri kasap biri muhasebeci iki çocukluk arkadaşı merkezinde geçiyor. Tarık Türkiye’de tanınmayan bir dine mensup, Müslüman olarak doğsa bile Tengrizm dininin gereklerini yerine getiriyor ve vasiyetinde de dinin gereklerine uygun olarak gömülmek yerine yakılmayı tercih ediyor. Burası Türkiye olduğu için bürokratik engeller Tarık’ın yakasına yapışıyor. Türkiye’de Şaman olmak nasıl karşılanır çok eğlenceli bir şekilde kaleme alınmış. Oyunculuk ise tartışılmaz. İşini iyi yapan insanları seyretmek de büyük bir haz.

Oyundan önce hayranları ile sohbetten ve fotoğraf çektirmekten çekinmeyen Levent Üzümcü’yü de belirtmeden geçmeyeyim. Gerçi tiyatro oyununda hiç rol almadım bu işi profesyonel olarak yapmadığım için konsantrasyon sürecinin nasıl olduğunu bilmiyorum. Konsantrasyon belki de Cem Davran gibi somurtarak kulise gitmeyi gerektirir. Bilemiyorum. Oyundaki performansı olağanüstüydü. Hayranları ile yakından ilgilenen Levent Üzümcü’yü belki de bu yüzden daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. İnsan psikolojisi ne ilginç değil mi?

Böyle bir olayı yaşayan kişi ile ilgili bir haber bile buldum. İlginizi çeker ise buyurun buradan okuyabilirsiniz.

İstanbul Halk Tiyatrosunun sahneye koyduğu bu oyun ile ilgili almak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu güzel organizasyona beni davet eden Marjinal Reklam ve Tanıtım’a çok teşekkür ederim.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. Pingback: Lilakutu nedir? | Blogger's Base | Blogger's Base

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir