Google’a erişim engeli

Bir kaç gündür DNS ayarlarını değiştirmeye ihtiyaç duyuyordu arkadaşlarım. Ben her türlü siteye girebilsem de onların bu telaşını anlamıyordum. Ta ki bugün aldığım bir haber ile konuyu araştırana kadar. DNS, IP bir sürü numaralar havada uçuşuyor. Ben sanki onlar Japonca konuşuyorlarmış gibi hiç bir şey anlamıyordum. Maalesef bir kaç saat içinde bir sürü bilgi sahibi oldum. Mecburiyetler 🙁

Hani Başbakanımız “Ben Youtube’a giriyorum bunun yolları var siz de girin” diyordu ya. Bizler de o yolları kullanıp giriyorduk. Ta ki, 31 Mayıs ‘dan itibaren benimgunlerim.com’da yüklenmede yavaşlık analytics kodlarında (başka bir trafik kaynağını ölçme birimi kullandığım için) azalma görene kadar.  Hatta bunu da Clikcy’nin verilerine güvendiğimden pek de önemsememiştim. Sorun olduğunu anlamamıştım. Google translate ‘i de kullanamaz haldeydim ve Google’da her zaman çalışan kelimelerimi otomatik tamamlama fonksiyonu çalışmaz haldeydi. Blog yazmak paylaşım yapmak istiyorum fakat materyallerim elimden alınıyor.

Google Doc’s zaten kullanmıyorum. Ama ona erişimin engellendiğini söyledi arkadaşlar. Daha sonra Adsense yüklü sitelerin yavaş açıldığını, Analytics kodu eklediğimiz bloglarımızda  sıkıntılar yaşadığımızı, Feedburner sitesine giremeyişimizin farkına vardık. Birden her köşeden bir ses çıkmaya başladı. Ortalık bir anda karıştı.

TİB’in kararından haberimiz olunca başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. Hemen senaryolar yazmaya başladık. Youtube engelinin 700 küsürüncü gününde bünyeler sansüre alıştı. Sesimiz eskisi kadar çıkmaz oldu. Youtube yasağını DSN ayarları ile oynayarak bazen Ktunnel kullanarak aşıyoruz (Belki de Başbakan’ın yöntemi ile). Ama ya Google. Hem bu sansürü Ktunnel ile falan da aşamayacağız. DNS değil IP’ler engelleniyor 🙁 DNS’ leri değiştirmek işe yaramayacak.

Peki ya şimdi ne olacak? Google engellendi, Gmail engellendi, Reader’a ulaşamıyoruz şimdi ne olacak? Bunu düşünmek bile sinir bozucu. Şirket maillerini gmail tabanına taşıyanların işleri aksayacak.  Hangi internet kullanıcısı Google olmadan bilgisayar başında vakit geçirebilir bu saatten sonra. Blog yazarken size doğru düzgün bilgileri nasıl vereceğim? Google olmadan araştırma nasıl yapabileceğim? Kara kara düşünüyorum 🙁

Aslında sorun şurada anlatılan gibi yetkililerce ufak bir sıkıntıdan ibaret. TİB yasaklamada yeni bir sistem deniyor ve tüm servis sağlayıcılarının 31 Mayıs itibari ile ip tabanlı erişim yasaklanmasını istiyor. 31 Mayis itibarıyle DNS tabanlı erişim engellenmesi yerine IP tabanlı erişim engellenmesi uygulanmaya başlanıyor. Erişimi yasak olan sitelerin IP’leri tüm servis sağlayıcılar tarafından bloke edilecek. Youtube internet sayfasının kullandığı Ip adresleri ile Google Servilerinin ip adresleri ortak kullanıldığı için maalesefki Google servislerine erişemeyeceğiz.

TİB’den iletilen bilgiye göre, bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde;

– Google web sitesine erişimde sorun yaşanması

– Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

– Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,

– Web siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,

– Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’ a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir. Sansüre Sansür hareketi ile ilgili bilgi almak için şuraya bakabilirsiniz.

Son olarak Sansür’e sesimizi çıkarmadığımız durumlarda başımıza gelebilecekler ile ilgili olarak sizi çok sevdiğim şu blog yazısını okumaya davet ediyorum.

Yeni sansürümüz hayırlı olsun. Ben kendi çapımda önemli maillerimi başka bir uzantılı mail adresime forward yaptım, reader’daki takip ettiğim yayınları (blogları) Feedreader adlı bir uygulamayı bilgisayarıma kurup ona ekledim. Blogdaki yavaşlamayı ortadan kaldırması için Adsense (google reklamları) ve Analytics( trafik kaynağı ölçmek için kullanılan bir google aracı) kodlarını geçici olarak blogdan kaldırdım. Blog içindeki google search bölümü şu an çalışıyor ama yarın öğleden sonra ne durumda olur bilemiyorum :/

En az zararla atlatırız ve en çabuk hızda bu yasaklardan kurtuluruz diye umuyorum. Bunun çok büyük bir sorun olduğu anlaşılır ve bir anca önce sansürsüz günlere geçiş yaparız. Yapmalıyız artık.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir