The book of Eli

Warner Bros’un davetiyle ön gösterimine gittiğimiz The Book Of Eli bugune kadar seyrettiğim en kasvetli filmlerden biriydi. Film konusu itibariyle bana karanlık kasvetli ortam yaşatmak zorundaydı farkındayım. Bunu bilerek yerime oturdum. Ben güneşi seven bir insanım toz, pus ve mat renklerle dolu sinema sahnesi içimi daralttı. Hele baştaki kanlı sahnelerden sonra su bile içemedim bir müddet. The Book Of Eli, savaştan çıkmış bir dünyanın değişen ihtiyaçlarını çok güzel bir şekilde işlese bile ben fena daraldım.

Eli rolünde Denzel Washington oynuyor. Onun filmleri beni hep heyecanlandırır. Kötü adam rolünde izleyeceğimiz  Gary Oldman ise Carnegie rolünde sahnede. Oldukça silik bir oyunculuk sergilediğini düşündüğüm Mila Kunis ise Solara rolüyle filme güzellik katıyor. Filmde görsel olarak pek güzellik göreceğimizi sanmak zaten büyük hata olur. Güzel olan bir şey varsa da bu filmde parlamıyor.The Book Of Eli, yeni bir dünya savaşı olduğunda bizi nelerin beklediğini gösterebilmek adına kurgulanmış. Böyle bir durumda değişebilecek ihtiyaçlarımız tokat gibi yüzümüze çarpıyor.

Filmin konusu ise şöyle,

Su yok, yiyecek yok, kaos ortamının sarsıcı sonuçları filmin temasını oluşturuyor. Dünya savaşından sonra her şeyin sorumlusu olarak görülen din kitaplarının imha edildiği bir dönem yaşanıyor. İnsanlar cennet cehennem olgusundan uzakta ve inançlarını kaybetmiş dua etmeyi bilmez bir haldeler. Filmdeki hayat, savaştan önce nasıl bir ortam olduğunu bilmeyen, güneşin dünyaya çok yaklaşması sonucu oluşan hastalıkların normal karşılandığı, okuma yazma bilmeden yaşayan insanların olduğu bir hayat. Dünyada su ve temizlik ihtiyacının hat safhada olduğu, yiyecek bulmanın imkansız olduğu, para yerine takas yapılan, kolonyalı mendilin elmas kadar değerli olduğu bir dönem yaşanıyor. Siyasi iktidarını daha fazla güçlendirmek isteyen Carnegie son İncil’e ulaşmak istiyor. Dünyadaki son İncil Eli’nin çantasında. Eli’nin bu kitabı batıya götürmesini söyleyen iç sesini dinleyerek çıktığı yolculuk süresince başından geçenleri izlemek isterseniz film şu sıralar vizyonda hem de oldukça etkileyici bir sonla…

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir