Teknosa hakkında

İki gündür İnternet Pazarlama Zirvesi 2011‘de bilgi topladım durdum. İstatistikler, sıkıcı sunumlar, bolca reklam, gözümü kırpmadan dinlediğim sunumlar ve bol bol tweet. Hep size hem de kendime not olsun diye. Hatta hepsini şuradan görebilirsiniz. Onca tweet’in ardından büyük bir kısmını da draft olarak saklamışım. Yanımda her ne kadar Moleskine taşısam da twitter’ı not almak için kullanmak çok daha mantıklı geldi.  Zirvede paylaşılanları etiketlemek iyi oluyor. Hem yukarıda size link verirken kolay bulmak için, hem de dediğim gibi kendime not olsun diye. Bunca etiketleme sevdası bana Sony Ericcson Xperia X8‘in de kapılarını açmış haberim yok.

Teknosa’da zirvede bir stantta yer alıyordu. Allah biliyor pek sevdiğim bir marka değildir kendileri. Geçmişten kalma sıkıntılarımızdan dolayı stanttaki arkadaşlardan bilgi almak bir kenara, önlerinden bile geçmedim. Taa ki yanlarındaki LCD’de kendi avatarımı görene kadar. “Neden yayınlıyorsunuz tweetlerimi?” diye sordum. “Burada olan herkesin #ipz2011 etiketli paylaşımlarını takipçilerimize Re-Tweet ediyoruz, sırf size özel değil.” dediler. Demek ki çok kötü bir bakış atmış olmalıyım. Korkuttum onları 🙂

Tüm gün panelden anele geçtim durdum. Akşam zirvenin sonunda bir bildirim telefonuma geldi. Bu işe şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Teknosa en çok tweetini ReTweet yaptığı sosyal medya kullanıcısına hediye vermek istemiş, şanslı kişi olarak da beni seçmişler.

Koşa koşa gittim. Nasıl oldu bu iş demeye. Bir yandan da fotoğraf çeken arkadaştan hediyeyi teslim alırken objektiflere poz veriyoruz. Ben durmuyorum tabi. “Aslında Teknosa’yı hiç sevmem, asla sizden bir şey almam ve kimseye de tavsiye etmem” dedim. “Neden?” diye sordu hepsi. Başımdan geçen bir olayı anlattım. Ürün aldığımı ve istediğim ürün olmadığını paketi açınca anladığımı geri vermek istediğimde ise henüz kasanın önünde olmamam karşılık “Geri alamayız.” dediklerini.

Tabi 6 sene kadar önce bu olay oluyor. Ben de o günden beri diğer firmaları tercih ediyorum. Hatta neden tercih ettiğimi de, diğer firmaların güzel özelliklerini de tek tek anlattım.

Hepsi gözlerini açarak dinlediler. Kötü bir deneyim olduğu konusunda uzlaştık. Artık işlerin böyle yürümediği anlattılar. Özellikle Halkla İlişkiler departmanından Kemal Bey bana tek tek nasıl çalıştıklarını anlattı.

Twitterdan müşteri şikayetlerine hemen ulaştıklarını, artık o uygulamanın yapılmadığını ve çok değiştiklerini anlattılar. Üstüne üstüne basa basa söylenilen artık çok değiştikleri.

Ben ise dedikleri doğru ise benim açımdan artık tercih edilebilir olacaklarını söyledim. Bakalım ilerleyen günlerde göreceğiz. Bu güzel hediye için de tekrar teşekkür ederim. Bilgi paylaşımı yapmanın ödüllendirilmesi tüm panel boyunca bunu bilmiyor oluşum benim için çok eğlenceli bir deneyim oldu. Özellikle zirve boyunca ipad hediye etmek için bizlere taklalar attırmak isteyen bir çok kuruluşun yanında..

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir