Tchibo’dan alışveriş yapmak

İlk açıldığı günden beri sevdiğim bir mağazadır. Tchibo‘dan bahsediyorum. Kahvelerini ayrı severim, her hafta değişen ürünleri ayrı severim. Geçenlerde internet mağazasını keşfettim. Daha doğrusu gönlüme göre ürünleri henüz tükenmesine fırsat vermeden bulup sipariş edebildim nihayet.

Sipariş konusu çok kolay hemen işaretleyip, sepete atıp kredi kartınız ile ödüyorsunuz. Her zamanki gibi. Orada sıkıntı yok. Ürünlerin ertesi gün hazırlanıp 2. günde bana teslim edilmesi de ayrı bir güzel. Buna benim cephede ne diyoruz; “Müşteri memnuniyeti” Ama yaşanan durum tamamen müşteri memnuniyetsizliği…

“Tchibo sevindirdin beni” diyerek kutuyu açtım. Kutuyu çabucak bırakıp giden kargo görevlisinin acelesini işlerinin yoğunluğuna yordum. Ben ne bileyim aynı görevlinin bana tekrar gelip getirdiği kutuyu geri alacağını.  Sevinmiş bir ifade ile kutuyu açtım. İçinden istediğim 3 parça ürün kendi ambalajlarında çıktı. Birisi sağlam kutusunda, diğerinin kutu yırtılmış ama açılıp kapatılmış ürünler eksik değil. 3. ürün ise poşetinden 2 ayrı yerinden yırtılmış. İçerisinden ürünün yarısı alınmış. Doğru düzgün kapatılmamış bile. Kutuya konulmuş. Bana gönderilmiş.

Hevesim kursağımda kaldı tabii. Önce üzüldüm, sonra bu kutunun içindeki ürünlerin neden eksik diye bir Tchibo’yu aradım. Telefon numarasından karşıma çıkan çağrı merkezi yetkilisi, ne bir özür diledi, ne de “Nasıl böyle bir hata olur?” diyerek sorguladı olayı. Bu durum Tchibo’da ilk defa olan bir olay değilmiş izlenimi uyandı bende de.

Çağrı merkezi beni Yurtiçi Kargo‘nun çağrı merkezine yönlendirdi. Yurtiçi kargo ile yaşanan bir çok sıkıntı zaten sosyal medya’da anlatılır durur. Benim başıma gelmişliği de var. Yurtiçi Kargo yetkilisi bana arkadaşlarını yönlendireceklerini söyledi. Evet gün içinde aynı kişi (yani bana kargoyu getiren) geri geldi. Kutuyu teslim alırken bu durumun nasıl olduğunu sordum. Yurtiçi kargo yetkilisi, Tchibo’nun içinde bir şubeleri olduğunu, ürünlerin oraya geldiğini ve merkezlere bu kutuların servis edildiğini kutudan çıkan eksik ürünlerde kendilerinin bir suçu olmadığını söyledi. İnandım mı, hayır. Ama burada suçlu olan kargo yetkilisi değil. Tchibo oldukça kapsamlı ürünler satan bir yer. Mutfak için kendinize bir terazi alabileceğiniz gibi, çorap ya da çamaşır da alabiliyorsunuz. Düşünsenize; aldığınız ürünün içinden bir parçasının alındığını, denendiğini, yerine konduğunu? Bu ne cüret?

Başıma gelen ile ilgili FriendFeed’de bir şeyler yazdım. Aşağıda onun görüntüsünü de bulabilirsiniz.

Bu olay 17 Haziran’da başıma geldi. Bugün 21 Haziran. 5. günün sonunda mailime bir e-posta geldi. “Satın aldığınız ve iade ettiğiniz ürünün ücreti kredi kartınıza yatmıştır.” Yine bir özür yok. Yine bir “Kusura bakmayın sizin satın aldığınız ürünün ambalajını açıp içinden 2 parçasını çalan (kaybeden) kişilerin hatasından dolayı size ücret iadesi yapıyoruz. Çünkü koskoca Tchibo’da sizin istediğiniz o nevresim takımından bir tane daha yokmuş. Bu da bizim ayıbımız.” demek yok.

Ben bir daha Tchibo‘dan alışveriş yapar mıyım? Sizce?

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. melike uyar   •  

    Bence kahveleri de berbat bi chai tea istedim çok kötü hatta berbat bi kahve geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir