Lg Optimus deneyimleri 3

Tatilim bitmek üzere. Bazen fırtına çıkmasına rağmen güzel bir tatildi. Yarın dönüyorum bu sefer feribota bilet ayarlayabildim. Umarım bol fotoğraf çekebileceğim bir İstanbul seyahatim olur.

Bir kaç gündür FriendFeed, Twitter, Facebook’dan beni takip edenleri feed ve tweet yağmuruna tuttum üzgünüm. Tamam normalde de çenesi düşük biriyim ama bunu yapmamın bir nedeni vardı. Malumunuz LG’nin daveti üzerine 15 gündür LG GT540 ‘ı deniyorum. Yazdığımız yazılar bir juriden geçerek ilk 3’e giren blogger arkadaşlara hediyeler verilecek. Size tüm özellikleri ile cihazdan aldığım verimi aktarmak için yazdığım bu son yazı olacak. Umarım yazdığım yazılar telefonun özelliklerini size doğru aktarmıştır.

Friendfeed ve Twitter’dan girdiğim onlarca yoruma şuradan ulaşmak mümkün. Gündüz güneşlenirken aşırı derecede güneş ışığına maruz kaldığım için aslında enerji tasarrufu yapsın diye yarıya kadar kıstığım ekran parlaklığını gündüzleri arttırdım geceleri kıstım. Çok fazla yazı yazdığım ve Last Fm ‘de müzik dinlemekten Google Reader’da blog okumaya kadar posasını çıkardığım için şarjı 12 saat gitmekteydi. Nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde (ufak bir karışıklık diyelim) benim test kutusu içeriğinde İki pil vardı. Ekran parlaklığını yarıdan en üst seviyeye çıkarmam 6 saatlik şarj süresini 5 saate indirdi. Geceleri ise çeyrek seviyeye indirerek 8 saat şarjı yeten diğer bir pil ile kullandım. Ama gece gündüz çenem hiç durmadı sürekli twit girip durdum. Pilini zorladım.Google Sky Map’i açıp yıldızlar tepemde parlarken isimlerini karşılaştırmışlığım bile oldu. Yine de gece 8 saat pili yetiyor.

Bol bol video çektim. Fotoğraf çektim. Yolda giderken 50 km ile giden bir otobüsten fotoğraf bile çektim. Ağaçlar ve tabelalar yamuk çıktı. Görüntü sabitleyicisi (ben bu ismi koydum belki başka bir adı vardır) hızımıza dayanamadı.

4 dakikadan fazla sürede çektiğim videoyu telefona yüklemeye başladığımda uykum vardı ve yükleme işlemini başlatıp yattım. 15 dakika’da %1’i yüklenmişti ve sabah dolu olan şarjım bitmiş ve video yüklenmemişti.  Daha kısa video çekmeye çabaladım. 49 saniyelik video’nun yüklenmesi ise 9 dakika sürüyormuş. 3G bağlantım oldukça iyi çalışıyordu. Paylaştığım videoyu da şuradan görebilirsiniz. Bu telefon ile sosyal ağlarda paylaşma amacıyla video çekerken mümkün olduğunca kısa çekmek gerekiyor ya da bol sabrınız olacak.

Telefonun rehberinde otomatik olarak Gmail’deki adres defteriniz de yüklü oluyor. Reader’ınızdan takip ettiğiniz şeyleri kaçırmıyorsunuz. Ben gazeteleri rahatlıkla okuyabildim.  Fotoğraf çekerken ekranı isteğinize göre 4’e ya da 9’a bölüp şu fotoğrafçılıkta oldukça önemli olan altın oranı tutturmanız kolaylaşıyor. Kendi fotoğraf makinemde böyle bir özellik olsa daha da güzel kareler yakalayabileceğim ama sanırım yok.

Lg Optimus ile çektiğim video ve fotoğrafları çeker çekmez sosyal medya ile paylaşabildim linklere  şuradan da ulaşabilirsiniz.

http://yfrog.us/0jsr8z

http://twitpic.com/26zvnx

http://twitpic.com/26yy7y

http://short.to/35w79

Yine sosyal medya’da farklı kanallar ve uygulamalar ile paylaştıklarıma da şu link ile ulaşabilirsiniz.Tüm paylaşımlarım friendfeed’e düşüyor.

http://friendfeed.com/search?q=%23lggt540testbma&from=bernam

Bu telefon ile söyleyebileceğim son şey ise şu:

Cihaz Android ile çalışıyor. Açık kodlu ve geliştirilebilir. Bu yüzden sürekli yeni özelliklere sahip “güncel” ihtiyaçlarınızı karşılayan bir telefonunuz olacaktır. Muadilleriyle kıyasladığımda hızlı işlemcisi, zarif oluşu, kaliteli duruşu, ekranının kolay kolay çizilmemesi, tuşların kolay kullanılabilir olması, dokunmatiğinin sorun çıkarmaması, kilitlenip kalmaması, kolay menüsü, kulaklığının girişinin evdeki diğer kulaklarımla uyumlu oluşu (3,5 mm) uygun fiyatı, uzun süre şarjının gitmesi gibi özellikleriyle benim satın alabileceğim bir telefon. Diğer kayda değer tabiri caizse ” hayatımı kolaylaştıran özellikleri” tamamen uygulamaların ve Android işletim sisteminin sağladığı güzellikler. Bu telefonun amacı hayatınızı kolaylaştırmak. Onu düşünerek satın aldığınızda 599 TL fiyat gayet makul gelecektir.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir