Taksim’de güzel şeyler oluyor

Çocukluğum orada geçti. Dedem ve anneannemi ziyarete gittiğim zaman Kazancı yokuşundan aşağı bakan odanın camını açıp nazlı nazlı salınan gemileri seyrederdik.

Huzur denen şey tam da oralarda bir yerlerde olmalı. Bir gün dedem solda yapılan Park Otel’i göstererek “Adamlar bu binayı da yaptılar buraya, bitirmediler de, o kadar demir kullanmış ki yıkamıyorlarmış” demeye başladı.  Yaş da artık yükseldiğinden her gittiğim de aynı şeyleri söyler dururdu. “Adamlar öyle bir sağlam yapmış ki yıkamıyorlar”. Görüntüsü de içler acısıydı. Yıkılımaya yıkılmıyor, yapılmaya yapılmıyor, akıbeti belirsiz öylece duruyordu.

Bugünlerde ise bir hareketlilik var.

Park Otel olayı ile ilgili son gelişmeleri size aşağıda aktarıyorum.

Şu an oteli CVK Grup satın almış. İnşaat yeniden başlamış. Bitmek üzere. Bitince güzel bir bina olacak gibi görünüyor. İstanbul’un görüntüsünü bozan o halinden çok uzakta şimdi.

Geçmişine bakarsanız zaten daha önce orada Taksim Park Otel varmış. Oldukça da ünlüymüş. İstanbul’a gelen tüm ünlüler orada konaklarmış. Sonra Taksim Park Oteli yeniden yapmak üzere alan Sürmeli Grubu, yapmak istediği otelin imar planına aykırı olduğu ve İstanbul’un siluetini bozacağı için, o haliyle yapımına izin verilememesi üzerine inşaatı 1994′te durdurmak zorunda kalmış. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mahkeme kararı ile inşaatın bir kısmını yıkmış.

10 yıldan fazla inşaat halinde kalan ile İstanbul Boğazı’ndan geçerken bakıldığında görüntü kirliliği yaratan bina, 2005 yılında Mehmet Kutman’ın da yüzde 20 hisse ile ortak olduğu Ofer Ailesi’ne ait Boğaziçi Holding tarafından satın alınmış. Boğaziçi Holding, bölge turizm alanı olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na mevcut inşaata kat çıkmadan otel olarak düzenlemek üzere proje sunmuş. Bakanlığa bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı koruma planında İstanbul Park Otel turizm merkezi olarak gösterilmiş. Şu an yine otel olarak yapılandırılıyor. Bakalım nasıl olacak, İstanbullular gururla bu yapıyı başkalarına gösterebilecekler mi?

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir