Su Hayattır. Hayat güzel

Su dendi mi aklıma gelen markalardandır Hayat Su. Sonra Pınar Madran sonra Erikli. Markete girip su almak gerektiğinde aradığım markayı bu sırayla sorarım market çalışanlarına. Öyle bir su verir misiniz deyip herhangi bir pet şişeyle oradan ayrılmam kolay kolay. Yumuşaklığından, ph değerinden vb. kontrol edip de neden bu suyu diğerlerinden ayırt edebiliyorum diye araştırmıştım zamanında. Demek ki ben yumuşak su seviyormuşum. Beğendiğim markaların özelliği bu: Sularının yumuşak olması. Unite İletişimden Hayat Su’nun yeni ürününün lansmanı için bir mail alınca yağmur çamur diye düşünmedim benim love mark’ım dediğim bir marka olan Hayat Su’nun etkinliğine koşa koşa yetiştim.

Swiss Otel’in kendinizi evinizde hissettiren ortamında konuşmacıları dinlemek de çok keyifliydi.

Tanıtım konusu Çocuklarda su içme bilincini arttırmayı hedefleyen bir ürün hakkındaydı. Küçük kırmızı kapaklı şişelerde üzerinde Disney karakterlerinin  (kızlar için periler, erkekler için ise arabalar ve oyuncak hikayesi 3”ün karakterleri) olduğu ürünler çocuklara yönelik bir reklam kampanyası ile televizyonlarda yayına girecek.

Tanıtımda Disney Danone ortaklığı ile ilgili bilgi aldık.  Hayat Su’nun Türkiye’de 5 fabrikası olduğundan pazar payında %8 ile  ikinci sırada olduğunu öğrendik. Bu yeni ürünlerini 10 milyon çocukla buluşturmayı hedefliyorlar. Disney karakterlerinin çocuklar üzerindeki çekiciliği de malum. Oldukça iyi sonuçlar alacağını umuyorum.

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz çocuklarda su içme alışkanlıklarından bahsetti. Rol model olarak büyüklerin ağzından çıkan cümlelerin değil yaptıkları hareketlerin dikkate alındığını o yüzden çocuklarımıza örnek olmak için bizim de bol su içmemiz gerektiğini anlattı. Vücutta hayati önem taşıyan su kaybı sadece ter ile değil. Soluk alış verişimizde bile ve hatta terlemesek dahi deri yolu ile olabiliyormuş. Bunun için günde 2-3 litre su içmek gerekiyor.

Disney’i temsil etmek üzere lansmanda bulunan Disney Türkiye Yunanistan Kıbrıs Bölge Müdürü Sinan Ceylan, 2007 yılında Disney’in uzmanlar ile yaptığı bir araştırmadan bahsetti. Araştırma sonucunda çocuklar için yenmesi uygun olan ve yenmesi sakınca yaratan yiyecekler seçilmiş. Disney karakterlerinin trans yağ aşırı şeker içeren ürünler ile eşleştirilmesine izin verilmiyor. Bu yüzden Disney karakterleri hep sağlıklı yiyecekler ile eşleştiriliyor.

Lansmanın sonunda Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Billur Kaymak ve Danone Hayat Genel Müdürü Yeşim Güro ile ayrı ayrı sohbet etmek imkanım oldu. Yeşim Hanım’a naçizane önerilerimden birini ilettim ve uygulanabilir bir çalışma olduğunu, konuyla ilgileneceklerini söyledi. Açıkçası bir blog yazarına şirketin Genel Müdürünün “Sizin bu konuda önerileriniz var mı?” demesi de ayrıca hoşuma gitti. Çalışanları ile de birebir ilişkiler kurduklarını düşünüyorum. Ayrıca Danone Hayat’da çok güzel bürokrasiden uzak, demokratik bir çalışma ortamı olduğunu da düşünüyorum. İçten bir gülümseyiş, bir nazikçe sorulmuş soru cümlesi,  insanın aklına siz ve temsil ettiğiniz kurum hakkında güzel düşünceler yerleştirebiliyor.

Benim ürün tanıtımında aklıma gelen fikir ise su şişesi kapaklarının ya da su şişelerinin bizzat kendilerinin Disney karakterleri şeklinde olmasıydı. 6’lı paketlerde satıldığında yanında Disney karakterlerinin maskotları / oyuncakları da verilse de harika olur.

Ardından Billur Hanım’dan sosyal medya’da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldım. Yurt dışında bloglara çok daha fazla önem verildiğini ama ülkemizde de ” bu iletişim tekniklerinin çabuk öğrenildiğini” onlarında çabuk uygulamaya geçtiklerini ve hatta yakında yeni bir çalışma yapacaklarını anlattı. Açıkçası bana ve bilgisayar başında saatlerini geçiren insanlara saat başı su içmemi hatırlatan uygulamalarını çok sevdiğim için yine hayatımı kolaylaştıracak bir uygulama daha beklediğim ekledim.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir